Piyano Çalmaya Başlayan da Var, Ressam Olan da: Beyinleri Hasar Gördükten Sonra Olağanüstü Yetenekler Kazanan İnsanlar

-

Başlarına gelen felaketlerin iyi bir şeye yol açacağını kim düşünebilirdi ki?

Kaynak

1. Yaratıcılık doğuştan mı gelir yoksa sonradan mı kazanılır?

2. Doğuştan gelmesi bir yana, yorgunluk veya sıkılma gibi etkenler yaratıcılığın gelişimini engeller mi?

3. Ya da geçirilen büyük kazalar, felaketler yaratıcılığı köreltir mi?

4. Yakın zamanlara kadar yaratıcılığın beyinde başladığı ve beyin hasarı sonrası birçok yeteneğin körelebileceği kabul ediliyordu ama bazen bunun tam tersi olabiliyor!

5. Ortopedi cerrahı Tony Cicoria’yı 1994 yılında New York’ta yıldırım çarptı. Doğrudan kafasına denk gelen bu yıldırımın ardından şiddetli bir piyano çalma arzusu duydu ve abartısız bir şekilde virtüöze dönüştü.

Başlangıçta başkalarının bestelerini çalan Cicoria kafasında dönen melodileri bestelemeye başladı. Cerrahlığının yanında artık piyanistlik ve bestecilik de yapıyor.

6. Masör Jon Sarkin felç geçirdikten hemen sonra resim yapmaya başladı ve resimlerinden her biri on bin dolara alıcı buldu.

Eserleri New York Times’da, müzik albümlerinde ve bir kitapta yer aldı.

7. Partilerde çılgın atan ve çapkınlıklarıyla bilinen Jason Padgett, 2002’de Washington’da bir barda saldırıya uğradıktan sonra komaya girdi ve uyandığında rakamlar görmeye başladı.

Matematiği hiçbir ilgisi olmayan ve okulunu yarıda bırakan genç adam için saldırıdan sonra her şey değişti: “Her şey tuhaf görünüyordu. Verdikleri ağrı kesici ilaçlardan sandım önce. Ama ertesi gün uyanıp musluğu açtığımda akan su teğet çizgiler halinde görünüyordu.” Bundan sonrasında tüm dünyası geometrik şekiller ve çizgiler üzerine kuruldu ve formüllerin resimlerini yapmaya başladı.

8. 5 no’lu hasta olarak anılan 53 yaşındaki kişi, daha önce hiç ilgisi olmadığı halde demans hastalığının başladığı dönemde resim kursuna kaydoldu ve hastalık nedeniyle yaşadığı pek çok sıkıntıya rağmen resim çizdi.

Konuşma sorunu yaşayan ve huzursuz davranışlar sergileyen hasta demansı ilerlemesine rağmen çocukluk dönemindeki binaları resmetmeye başladı.

9. Satış eğitmeni Derek Amato, 2006 yılında kafasını şiddetli bir şekilde havuzun kenarına çarptı ve işitme kaybı, baş ağrısı ile hafıza kaybı yaşamasının yanı sıra piyano çalmaya başladı.

Hem de arkadaşının piyanosunu!

10. Alonso Clemons, 3 yaşında fena bir şekilde düşmesinin ardından kalıcı bilişsel hasara uğradı fakat tam olarak bu kaza nedeniyle de mükemmel hayvan heykelleri yaptı.

11. Çocukluğunda temporal lob epilepsisi teşhis edilen ve havale geçiren Daniel Tammet her sayının kendine öz bir renk, şekil ve dokusunun olduğu güçlü ve benzersiz bir sentez oluşturdu.

Daniel Tammet, kendine ait bir dil oluşturmasının yanı sıra haftada bir dil öğrenebiliyor. Pi sayısını 22 bin 500 hane ile en uzun şekilde söyleyebilen kişi olarak Avrupa rekorunu da kırdı.

12. Tommy McHugh da sıradan bir hayat sürerken geçirdiği beyin kanaması sonrası bir dehaya dönüştü ve yazılar yazmaya, sürrealist resimler çizmeye başladı.

13. Peki, nasıl oluyor? Bütün bu yaşananlar dahi insanları özel kılan yetenekleriyle ilgili bize ne anlatıyor?

Bu konuda pek çok görüş hakim: 

  • Kafa bir darbe aldığında bunun etkisi LSD almaya benziyor ve salgılanan mutluluk hormonuyla serotonin seviyesi hızla artarak yaratıcılığı güçlendiriyor. 

  • Duyuların birbirine karıştığı ve algıların değiştiği sinestezi oluşuyor.

  • Savant sendromu adı verilen durumda ise beyin hasarının ardından kişide olağanüstü yetenekler gelişiyor.

Sinestezi ve Savant sendromunun ayrıntıları için: 👇

Bir Garip Olay: Tatları, Kokuları ve Sesleri, Renk Olarak Algılama Durumu Olan Sinestezi - onedio.com
Bir Garip Olay: Tatları, Kokuları ve Sesleri, Renk Olarak Algılama Durumu Olan Sinestezi - onedio.com
Zihnin Bilinmezlerinde Doğup Açıklanamayan Olağan Dışı Deha: Savant Sendromu - onedio.com
Zihnin Bilinmezlerinde Doğup Açıklanamayan Olağan Dışı Deha: Savant Sendromu - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris011

ulan ben de olsa olan yeteneklerim de gider gerçi bir yeteneğim de yok orasıda ayrı neyse durduk yere moralim bozuldu 🚶🏻‍♂️

bbbbb

Bir film var bu konu ile ilgili biraz, adı Çizgi Ötesi.

corpse-bride

#11 haftada bır dıl ogrenebılıyor ne yaw öldüm burda nasıl bı yetenek bu

ercan-gundogdu

1987 yılında istanbulu esir alan karda mahallenin çocukları toplanmış buzda kayıyorduk . buz dediğim cam gibi bir şey olmuştu ama . iki üç adım atıp kendimi tam buza bırakacaktımki , buza erken basıp bir adım daha atmaya çalışınca ayaklar havalandı ve sırt üstü yere çakıldım . kafamın arkası yere çarptı ve o an her şey karardı . ses var görüntü yok resmen . ayağa kalktım ama görüntü sıfır . valla bi bok olmadı sonradanda : D :D her şey normal kaldı yine :D

onur-afacan

Tepedeki gifleri ve benzerlerini kullanmayın, epilepsi hastalarını çok kötü etkiler. Sara krizine kadar yolu var. Kendimden biliyorum 2sn denk geldi başım, gözüm ağrımaya başladı. Gifler oto. başlamasa ya da tıklamadan gözükmese harika olur.

Başlıklar

AğrıDarbemüzik
Görüş Bildir