Görüş Bildir
Haberler
Papa 1915 Ermeni Olaylarına “Soykırım” Dedi

Papa 1915 Ermeni Olaylarına “Soykırım” Dedi

Batuhan
12.04.2015 - 10:39 Son Güncelleme: 13.04.2015 - 08:37
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

20. Yüzyılın İlk Soykırımı Ermenilere Yapıldı

Katoliklerin dini lideri Papa Francesco, 1915 olaylarının 100. yıldönümü sebebiyle Vatikan'da düzenlediği ayinde, '20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını' söyledi.

Papa, San Pietro Bazilikası'nda yapılan 'Ermeni şehitliğinin 100. yılı için kutsal ayin' adlı törenin açılışında, Ermeni cemaatine seslendi.

Papa 'Son yüzyılda insanlık 3 büyük trajedi yaşamıştır. Bunların ilki, genel olarak 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak görülen ve siz Ermeni halkına karşı yapılmış olandır'' dedi.

Papa, diğer büyük trajediler arasında ise Nazilerin işlediği suçları ve Ruanda, Kamboçya, Burundi ve Bosna'da yaşananları da saydı.

Papa Francesco, günümüzde dünyanın 'parça parça halde 3. dünya savaşını' yaşadığını da söyledi ve insanlığın geçmişteki hatalardan ders almadığını belirtti.

Ermeni liderler de ayinde

Ayine, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermeni Apostolik Kilisesi Katolikosu 2. Karekin ve Kilikya Katolikosu Aram'ın da aralarında bulunduğu üst düzey temsilciler ve Ermeni cemaati katıldı.

1915'in 100. yıldönümünde birçok ülkede organize edilen anma törenleri hem Ermenistan hem de Türkiye tarafından yakından takip ediliyor.

Türkiye tarafı, Papa'nın bugünkü ayinde 'soykırım' sözcüğünü kullanmaması için diplomatik yollardan çaba gösteriyordu.

Buenos Aires Başpiskoposu olarak görev yaptığı sırada Arjantin'deki Ermeni cemaatine yakınlığıyla bilinen Papa Francesco, o dönemde de 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteliyordu.

Papalık görevine gelmesinin ardından da Haziran 2013'te Vatikan'da Ermeni cemaati temsilcilerini kabulü sırasında yaptığı konuşmada da, '20. yüzyılın ilk soykırımı, Ermenilere yapılmış olandır' demişti.

Papa Francesco bugünkü ayinde ayrıca, 950 yılında dünyaya gelen Ermeni filozof, şair ve keşiş Surp Krikor Naregatsi'ye resmi olarak 'Kilise Doktoru' ünvanı verdi.

Surp Krikor Naregatsi, Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Yemişlik köyünün eski adı olan Nareg'deki manastırda yaşamış ve burada ölmüştü.

Vatikan tarafından bugünkü ayinle ilgili yayımlanan belgede şu açıklama metni de yer aldı: '(Surp Krikor Naregatsi) 1005 yılında Narek Manastırı'nda ölmüş ve buraya gömülmüştür. Azizliğe yüceltilmiş ve kabri dindarlar tarafından bir hac mekanı haline getirilmiştir. 1071'de Ermenistan Türkler tarafından fethedildikten sonra bile Surp Krikor Naregatsi'nin anısı, tüm halktan saygı ve hürmet görmeye devam etmiştir. 1915-1916 yıllarındaki katliamlar sırasında hem manastır hem de kabri yıkılmıştır.'

BBC

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam