Görüş Bildir
Haberler
Pandemiye Rağmen Rekor Artış: Yenilenebilir Enerjiye İlgi Artıyor

Pandemiye Rağmen Rekor Artış: Yenilenebilir Enerjiye İlgi Artıyor

Koronavirüs pandemisine rağmen yenilebilir enerji üretiminde bütün dünyada ciddi bir yükseliş kaydedildi. Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç, geçen yıl 260 gigavat artarak toplam 2 bin 799 gigavata yükseldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Koronavirüs pandemisine rağmen yenilebilir enerji üretiminde bütün dünyada ciddi bir yükseliş kaydedildi. Söz konusu artışın yarısı yeşil enerji alanında ciddi yatırımlar yapan Çin'den geliyor.

Euronews'in haberine göre dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç, geçen yıl 260 gigavat artarak toplam 2 bin 799 gigavata yükseldi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının (IRENA) 'Yenilenebilir Kapasitesi 2021 İstatistikleri' raporuna göre, dünya genelinde yenilenebilir enerji kapasitesinde 2019 yılındaki artışa göre 2020'deki artış yüzde 50'li daha fazla.

Yenilenebilir enerjiye olan ilgiyle birlikte maliyetler düşüyor

Yenilenebilir enerjiye olan ilgiyle birlikte maliyetler düşüyor

Böylece geçen yıl yenilenebilir enerjide kurulu kapasite 260 gigavat artarak 2 bin 799 gigavat oldu.

İlave kurulu gücün yaklaşık yüzde 91'ini rüzgar ve güneş yatırımları oluşturdu. Bu dönemde, güneş enerjisinde 127 gigavat, rüzgar enerjisinde ise 111 gigavat kurulu güç devreye alındı.

Raporda görüşlerine yer verilen IRENA Başkanı Francesco La Camera, geçen yıl gerçekleşen kurulu güç kapasite artışlarının dikkat çekici olduğunu belirterek, 'Geçen yıl yaşanan ve etkisi hala devam eden yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının yarattığı belirsizliğe rağmen yenilenebilir enerji artışı, piyasalara umut ve iyimserlik kazandırdı. Özellikle yenilenebilir enerjide maliyetler düşüyor. Enerji dönüşümü politikaları sayesinde de temiz enerji ekipman piyasası büyüyor. Bu eğilim durdurulamaz bir hale geldi.' değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca bakınız 👇

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
4
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın