Görüş Bildir

Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Kapandı

Haberler
> Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Kapandı

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ömür boyu ehliyet dönemini kapattı. Ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yılda bir yenilenecek.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmeliğin sürücü kurslarına ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirdiğini söyledi.

Sürücü kursuna başvuran, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyerin, 2 yıl süreyle stajyer sayılacağını ifade eden Tekin, adayın bu sürede 75 ceza puan hakkı olacağını bildirdi.

Tekin, bu sürede ceza puan hakkını dolduran adayın geçici ehliyetinin iptal edileceğini belirterek, bu kişilerin, ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerektiğini kaydetti.

Ehliyetler değişecek

Yönetmelikle şu anda verilen 9 ehliyet sınıfının 18'e yükseldiğini ifade eden Tekin, 'Bu ehliyetler de artık ömür boyu olmayacak. Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücüler, sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetlerini değiştirebilecek. Böylelikle ömür boyu ehliyet önemi ortadan kalktı' dedi.

Tekin, yönetmelik hükümeleri doğrultusunda, ülkedeki 24 milyonun üzerindeki ehliyetlerin 1 Ocak 2016'dan itibaren yenileneceğini belirterek, sürücülerin ehliyetlerini 15 lira karşılığında değiştirileceğini bildirdi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
ulaş

allah allah niye hemen para tuzağı diye düşünüyorsunuz,adam ehliyeti alıyor ölene kadar napıyorsun diye soran yok,kör mü oldu,sağır mı oldu,refleksleri norma... Devamını Gör

Cengizhan Cebe

kontrolü yapılsın eyvallah da 15 lira neden ? 24 x 15 ne demek biliyomusun sen ? o kartın maliyeti ne kadar sanki ? bide 5 yılda bir. Para tuzağı tabi

siipekk

nerden para kazansak diye düşünmekten bulaşacak başka birşey kalmamış gibi bunada bulaştılar

ufuk usta

Neresi para tuzağı birader.Amcam gelmiş 80 yaşına trafikte araba kullanıyor,hem tın tın gidiyor hemde refleksleri yavaş.Şimdi bu adamın ehliyet sahibi olup t... Devamını Gör

birde şartları zorlaştırsalar gerçekten çok iyi olacak. panik atak olanları, trafik kabiliyet olmayanları da ayırmaları gerek.