Oğuzhan Asiltürk Saadet Partisi Genel Başkanına Karşı Harekete Geçti: Amaç Cumhur İttifakına Katılmak

 > 
0PAYLAŞIM

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asltürk sosyal medyadan yayınladığı uzun bir açıklama ile parti yönetimine sert eleştiriler yönlendirerek ilk genel kurulda kendi gözetimi altında yeni bir liste hazırlanacağını duyurdu.

Ocak ayında AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşen SP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Asiltürk, Karamollaoğlu’nu yönetimini devirmek için harekete geçti. Asiltürk’ün 53 tweet atarak kamuoyuyla paylaştığı girişimden Karamollaoğlu'nun haberinin olmadığı öğrenildi.

'İktidarı eleştirmek Milli görüşün geleneği değil'

Yönetimin, Kurucu Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın politika çizgisinden uzaklaştığını belirten Asiltürk sadece iktidarı eleştirmenin Milli Görüş geleneği olmadığını belirtti ve şöyle devam etti:

"Güçlü bir Saadet Partisi  teşkilâtı oluşturmak ve yukarıda durumlarını anlattığım gençleri, Millî Görüşe kazandırmak için, benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak. Rabbimiz hayırlı hizmetler yapmalarını nasip eylesin"

'Kamuoyunun desteğini kazanmak, Erbakan hocamız gibi davranmakla mümkün olur'

Görülen hataları düzeltmenin Erbakan gibi davranmakla mümkün olduğunu belirten Asiltürk "Etrafımızdaki insanlarda, bir hatâ ve kusur görürsek, o hatâ ve kusuru düzeltmeyi görev biliriz. Ancak, bu görevi yerine getirirken söze tenkitle başlar, suçlayıcı bir dil kullanırsak, konuşmamız dinleyenler üzerinde olumlu bir etki yapmadığı gibi, tam tersine bizden uzaklaşmalarına da sebep olur." ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Sözcüsü Birol Aydın cevap verdi

Asiltürk'ün açıklamalarının ardından bir açıklama yayınlayan parti sözcüsü Birol Aydın "Saadet Partisi'nin yetkili kurulları ve karar organları bellidir. Yine aynı şekilde tüzüğümüzde kongre kararının nasıl alacağı yazılıdır," ifadelerini kullandı.

Aydın, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu'nın öncülüğünde genel idare kurulu üyeleri ve parti yönetiminin çalışmalarına devam edeceğini vurguladığı açıklamada "Ülkemizin ve insanımızı karşı karşıya kaldığı problemlere sebep olan yanlış politikalara, tutum ve davranışlara da hangi saiklerle itiraz ettiğimiz ise milletimizin malumudur," ifadelerine yer verdi.

Ocak ayında Erdoğan'la görüşmüştü

Asiltürk'ün bu açıklamaları Saadet Partisi içerisindeki Millet İttifakı veya Cumhur İttifakı içerisinde yer alma tartışmalarının alevlendiğini gösterdi. Genel Başkan Karamollaoğlu iktidarın karşısında Millet İttifakı'na yakın bir çizgi izlerken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son aylarda Saadet Partisi'ni de Cumhur İttifakına dahil etme isteğini gösterecek adımlar atmıştı.

Erdoğan ocak ayında partinin ağır toplarından ve Erbakan dönemindeki önde gelen isimlerinde Asiltürk'ü ziyaret ederek "ittifak konuştuklarını" açıklamıştı.

Karamollaoğlu'nun bilgisi dışında yapılan bu görüşme parti içerisinde rahatsızlığa neden olmuştu.

Asiltürk görüşme sonrası "Seçime bir hafta kala buna karar verilir, yapılır. Ondan önce bunu açıklarsam bir bölünme meydana gelir. Ben bunu açıklamam. Ne yapacağım kalbimde durur," açıklamasını yapmıştı.

Asiltürk'ün son paylaşımlarında "Mü'minlerin kardeş olduklarına inandığımız için, kardeşler arasında iyi ilişkiler olmasını arzu ediyoruz. Siyâsi çekişmelerin oluşturduğu olumsuz ortamdan etkilenmeden, kardeşliğin oluşmasına ve gelişmesine çalışırız," açıklamalarındaki kardeş vurgusu da AK Parti ile bir işbirliğine kapı aralama isteği olarak yorumlandı.

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Ankara'nın Emriyle MİT Seçimlere Müdahale Etti' - onedio.com
KKTC Eski Cumhurbaşkanı Akıncı: 'Ankara'nın Emriyle MİT Seçimlere Müdahale Etti' - onedio.com
Fitch Türkiye’nin Büyüme Beklentisini Düşürdü - onedio.com
Fitch Türkiye’nin Büyüme Beklentisini Düşürdü - onedio.com
'Kaşıkçı'yı Öldüren Suikast Timi, Türkiye'ye Gelmeden Önce Kahire'den Öldürücü Dozda Uyuşturucu Aldı' - onedio.com
'Kaşıkçı'yı Öldüren Suikast Timi, Türkiye'ye Gelmeden Önce Kahire'den Öldürücü Dozda Uyuşturucu Aldı' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir