Öğrenmesi Zaman ve Emek İstese de Size Hayat Boyu Yarayacak 15 Yetenek

-

Hayatta bazı şeyler para ile değil zaman ile edilir ki, bunlar da en zor olanlardır diyebiliriz. Kendimiz daha iyi bir insan haline getirmek, daha başarılı ve mutlu olmaya çabalamak kendimiz için yaptığımız en güzel yatırımdır.

Independent, Quora kullancılarının seçtiği değerli 'yaşam yeteneklerini' derlemiş, biz de sizler için hazırladık.

Kaynak: https://www.independent.co.uk/life-style...

1. Empati

"Dünyadaki en disiplinli, parlak ve hatta zengin birey olabilirsiniz, ancak başka insanlarla ilgilenmiyor ya da onlara karşı empati yapmıyorsanız, temelde bir sosyopattan başka bir şey değilsiniz." diyor Kamia Taylor.

İş kadını Jane Wurdwand ise şöyle açıklıyor; 

"Empati - başkalarının ne hissettiğini hissetme yeteneği - iyi satış yapan ve hizmet veren insanları gerçekten harika kılan şeydir. Takım ruhunda olduğu gibi empati - esprit de corps - insanları daha çok çabalamaya sevk eder."

2. Uyku düzenini sağlamak ve sürdürmek.

Çok sayıda bilimsel araştırma, uyku düzeninizde tutarlı olmanın uykuya dalmayı ve uyanmayı kolaylaştırdığını ve genel olarak daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olduğunu göstermektedir. Düzenli uykunun genel sağlık üzerine olumlu etkileri ise kanıksanamaz.

3. Zamanınızı etkin yönetme

Etkili zaman yönetimi, işverenler tarafından en çok değer verilen becerilerden biridir. "Kendiniz için en doğru zaman yönetimi sistemini bulmak ve bunu sürdürmek sizin elinizde", diyor Alina Grzegorzewska.

4. İhtiyacınız olduğunda yardım istemek

Yardıma ihtiyacımız olduğunu anlamak ve yardım istemek, zayıf veya beceriksiz olarak algılanmak istemediğimiz için öğrenmesi oldukça zor bir özelliktir.

Ancak Harvard Business School'da yakın zamanda yapılan bir çalışma, yardım istemenin sizi daha eksik, aciz değil aksine oldukça yetenekli gösterdiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre, insanlara danışmanız ve onlardan tavsiyeler almanız onların zekasını ve uzmanlığını onaylıyor ve doğru buluyor olduğunuzun göstergesidir. Ayrıca onların da takdirini kazanmanıza yol açar.

5. Kendinizle konuşurken olumlu, yapıcı olmak

“Nihayetinde başkalarının senin hakkında ne düşündüğü pek önemli değidir” diye yazıyor Shobhit Singhal, “ama kendin hakkında düşündüğün şeyler kesinlikle etkilidir ve hiç kimse yapmadığı zaman bile kendine güvenme yeteneğini inşa etmek zaman alan bir süreçtir.”

6. Tutarlılık ve süreklilik

Yeni bir egzersiz deniyor, ister sınavlara hazırlanıyor, ister de önemli bir proje üzerinde çalışıyor olun, Khaleel Syed'e göre, tutarlılık her türlü başarıyı elde etmek ve sürdürmek için hayati önem taşıyor.

İnsanlar çoğu zaman zirveye ulaştıklarında çok çalışmayı bırakırlar, ama unutmayın ki bu zirveyi korumak için, daha sıkı çalışmak ve çalışmalarında daha tutarlı olmak zorundayız.

7. Burnunu herkesin işine sokmamak

Aarushi Sharma'ya göre bu, öğrenmesi yıllar alan bir özellik. "Başka insanların işine burnunu sokmak, hem hiçbir işe yaramayan hem de zaman kaybı bir davranış." diyor.

8. Etkin bir şekilde dinlemek

Richard Careaga, "Susmaktan sonra dinlemek geliyor," diyor. 

Yazar Nicole Lipkin, ise dinlemenin önemini şöyle anlatıyor; 

"İş yerinde birçoğumuz o kadar yorgunuz ki, kimse kimseyi dinlemiyor ve kimse kimsenin ne dediğini farkında bile değil. Aslında herkes birbirinin ne dediğini dinlese ve anlasa herşey çok daha kolay olur."

9. Ne zaman susacağınızı bilmek - ve zamanı geldiğinde susmak

"Bu hayatta her canını sıkan ya da biraz hoşuna gitmeyen her şey hakkında devamlı şikayet etmenin hiçbir anlamı yok. Bazen de susmak gerekiyor," diyor Roshna Nazir

Duygu yoğunluğu sırasında söylenen sonradan pişmanlık duyulan sözler yerine, ne zaman susmamız gerektiğini öğrenmek zor olsa da hayatta en önemli değerlerden biridir.

10. Dedikodu yapmaya karşı koymak

Jason T Widjaja şöyle yazıyor; 

"Benim için hayatta en önemli şey ilişkilerdir. Güzel ilişkiler inşa etmenin ve sürdürmenin en önemli gereksinimi ise güvendir. Dedikodu da güveni kaybetmenin en kolay yolu. Dedikodu yapma dürtülerinize mutlaka karşı koymalısınız."

11. İçinde bulunan anın 'gerçekten' içinde yaşamak

Mutluluk olgusu konusunda araştırmalar yapan Matt Killingsworth'a göre 'içinde bulunduğumuz ana kendimizi verme' konusunda oldukça başarısızız. Zamanımızın %47'sinde o anda yaptığımız işten başka bir şey düşünüyoruz, bu da mutluluğumuza zarar veriyor.

"İnsanlar ne yapıyor olurlarsa olsunları, zihinleri orada olmazsa kesinlikle daha az mutlu olurlar."

12. Kendi düşüncelerinizi kontrol etme konusunda ustalaşmak

"İstediğiniz bir işi bitirmek ya da herhangi bir başarı elde etmek için, düşüncelerinizi yönlendirmeyi mutlaka öğrenmelisiniz. Genelde düşüncelerimizi geçmiş tecrübelerimiz yönlendirir ama unutmayalım ki gelecek geçmişe eşit olamaz," diyor Mark Givert.

13. Yeni bir dil öğrenmek

Bu yetenek yeni sohbetler ve profesyonel fırsatların kapılarını açmanın yanında size birçok başka özellik katacaktır.

Metaphor English'in kurucusu ve CEO'su, Macaristan doğumlu Balázs Csigi, "İngilizce'yi ileri seviyede öğrenmek hayatımdaki en güzel hediyelerden biri oldu. Yepyeni bir düşünce biçimi, yeni duygular ve hayata karşı yeni bir yaklaşım kazandım. Ama dili öğrenirken mutlaka kültürden de bir şeyler kapmalısınız." diyor.

14. Hislerinizi dile getirmek için sesinizi yükseltmeyi öğrenmek

Toplum içinde konuşmak çoğumuz için çok zordur. Amerikalı iş adamı Warren Buffett bile bir zamanlar kalabalık önünde konuşmaktan korktuğunu açıklamıştı. "Aslında, hayatımı öyle bir şekilde düzenledim ki böylece hiç kimsenin önüne çıkmama, konuşma yapmama gerek kalmıyordu."

Dale Carnegie konuşma kursuna katıldıktan sonra, bol bol pratik yaptı ve bunun şimdiye kadar elde ettiği en iyi diploma olduğunu söylüyor.

15. Başkalarına ve en önemlisi de kendine karşı dürüst olmak

Facebook COO Sheryl Sandberg'a göre insanlara sadece güzel şeyler söyleyeceğinde konuşmak, onların hoşuna gitmeyecek şeyler olduğunda içindekileri saklı tutmak oldukça kötü bir alışkanlık. 

Kendisi buna 'radikal dürüstlük' diyor. Alçak gönüllü, açık, yardımsever ve doğal olduğunuz sürece bu yaklaşım, insalara ve kendinize gerçek anlamda değer verdiğinizi gösterir. Kendimize olan dürüstlüğümüz ile de yanlışlarımızdan ders almayı öğreniriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmetbroxdx

Telepati yapmak, uçmak, görünme....

Görüş Bildir