Meclis'te Tapeli 'Çevre Dostu Not Defteri'ne İnceleme

 > 
322PAYLAŞIM

Meclis, kullanılmış kâğıtlardan oluşan küçük not defterleri bastırdı. Defterlerin kullanılmış taraflarında, 17-25 Aralık sürecine ait tapeler ile Adli Tıp raporları bulunuyor. TBMM İdaresi, kağıtların gizliliği bulunmadığını belirtti ancak Meclis Başkanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı. 

TBMM’de 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere kurulan soruşturma komisyonunun raporu, genel kuruldaki oylamanın ardından gündemden düştü. Meclis’te dün yaşanan bir olay, tartışmayı yeniden kulislere taşıdı.

HaberTürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre Meclis, tasarruf için bir tarafı kullanılmış kâğıtlardan oluşan küçük not defterleri bastırdı. Defterlerin kullanılmış taraflarında, 17-25 Aralık sürecine ait tapeler (telefon görüşmelerine ilişkin kayıtlar) ile Adli Tıp raporları bulunuyor.

Not defterlerinde; eski bakanlar Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış ve Muammer Güler’le ilgili soruşturma komisyonu tarafından hazırlanan rapor da bulunuyor.

Sayfalarda, ‘Bayraktar’ın gelir getirici faaliyetleri’ başlığı altında Bayraktar’ın 2010-2013 yılları arasındaki gelirlerini gösteren tablo, bir işin hızlandırılması için yapılan telefon görüşmesinin tapesi, kat yükseklikleri ile ilgili görüşme kayıtları bulunuyor.

Başka bir not defterinde de ‘Sağlanan lüks saatler ve mücevherat’ başlığı altında Zafer Çağlayan’a, yaklaşık 4 milyon dolar tutarında değerli taş gönderildiği ifadesi ve saat konusuna ilişkin tapelere yer verildi. Not defterlerinde, telefon tapelerinin ses kayıtlarıyla uyumlu olduğu yolundaki Adli Tıp raporu da bulunuyor.

TÜM DETAYIYLA KAYITLAR

Not defterinde Reza Zarrab’ın konuşma kayıtları da bulunuyor. Zarrab’la ilgili bölümler şöyle:

-Orada ağır geldi, içim gitti biliyor musun dedim... Bu yanlış yolladı ayvayı yedik ben de söylemedim dedim buna... Onu da öyle bi kaya koymuşsun ki az daha ko... Şeyin orta... düşecek yere serilecekti... Ya şeyin makamın ortasında yere patlayacaktı vallahi.

-Apo bir şey söyleyeceğim Sadık’ı yolla Vakko’ya tamam mı. Oradan bir takım alsın 52, 54 söyleyeceğim birazdan tamam mı bir de gece 500 bini hazır et, ben söyleyeceğim yollarsın oraya, sabah yollanacak.

-(Abdullah Happani) Tamam ağabey gönderiyorum. (Reza Zarrab) Tamam gitsin güzel bir şey alsın böyle takımlık takım elbise alsın koyu.

-Ağabey yarın güzel bir tane çikolata, lokum yaptır çikolata bu hani, gümüş al gümüş tabak. Çok pahalı olmasın gümüş tabak bir tane gümüş al içine çikolata diz. Çikolata kutusu olsun onun içine de 500 bin yerleştir. İstinye tarafında bir yer. E.G.’ye gidiyor E.G.’ye.

TBMM İdaresi'nden açıklama: 'Gizliliği bulunmamaktadır'

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı'nın konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyle: 

Açıklamada, şunlara yer verildi: "TBMM'de çevrenin korunması ve gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakılmasına destek olunması amacıyla "Çevre Dostu Meclis" projesi kapsamında bir dizi etkinlik hayata geçirilmiştir. Bunlardan biri de kullanılmış kağıtların bloknot haline getirilmesidir. TBMM Basımevindeki atık kağıtlar bu çerçevede biriktirilmekte ve tekrar kullanılmak üzere bloknot yapılmaktadır. Söz konusu habere konu olan belge ve tutanaklar bastırılarak dağıtılan ve TBMM'nin internet sayfasında da yer alan 9/8 esas numaralı Meclis Soruşturma Komisyonu raporunda yer almakta olup herhangi bir gizliliği bulunmamaktadır. Nitekim habere ait fotoğraflarda yer alan “S.Sayısı 681ö ibaresi de kullanılan kağıtların komisyon raporundan artan müsveddeler olduğunu açıkça göstermektedir. TBMM'de geri dönüşümü ve tasarrufu teşvik amacıyla başlatılan atık kağıtların bloknot olarak yeniden değerlendirilmesi uygulaması yaklaşık 2 yıldır devam etmektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur."

Meclis Başkanlığı inceleme başlattı

Bu açıklamadan sonra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 17 Aralık soruşturmasıyla ilgili bazı tapelerin Meclis'te bloknot haline getirilmesi konusunda, "TBMM Başkanlığı'nın inceleme başlattığını" açıkladı.

'Tapeli olanlardan istiyorum'

Yeni basılan bloknotları değerlendiren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Benim bloknotumda tape yok. Grup Müdürümüze söyledim, 'ben de tapeli olanlardan istiyorum' diye. Sayın Cemil Çiçek'in bugüne kadar yaptığı en başarılı uygulama, bu konuda kendisini kutlarım" dedi.

"Gerçekten çevreci bir yaklaşım" diyen Hamzaçebi, "Öte yandan da güzel bir sözümüz var, 'Allah'ın sopası yok.' Bunları sakladılar, sonuçta herkesin eline geçti" değerlendirmesinde bulundu.

17 Aralık soruşturmasında yolsuzluk ve rüşvetle suçlanan 4 eski bakanın geçen hafta TBMM'de yapılan oylamada Yüce Divan'da yargılanmasına gerek olmadığına karar verilmişti. 

Bakanlarla ilgili kurulan Soruşturma Komisyonu'nda bulunan muhalefet milletvekilleri, Komisyon'daki AK Partli üyeleri soruşturma raporunu saklamakla ve bir kopyasını kendilere vermemekle suçlamıştı.

Kaynaklar: Habertürk, DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir