Görüş Bildir

Netanyahu: 'İran Nükleer Silah Sahibi Olma Arzusundan Vazgeçmedi'

Anasayfa > Gündem

İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına tepki gösteren İsrail Başbakanı Netanyahu, Tahran’ın ‘nükleer silah sahibi olma gayesi’nden vazgeçmediğini iddia etti.

Netanyahu yaptığı yazılı açıklamada, 'İran, 5+1 ülkeleriyle vardığı nükleer anlaşmaya rağmen nükleer silah sahibi olma arzusu taşıyor. Ortadoğu'da istikrarı sarsmaya ve dünyanın farklı bölgelerinde terör eylemlerine devam ediyor' ifadesini kullandı.

Bir ihlal olması ihtimaline karşılık İsrail'in anlaşmanın uygulanıp uygulanmadığını takip edeceğini dile getiren Netanyahu, büyük devletler ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nı (UAEA) İran'ın nükleer santrallerinde ve diğer bölgelerdeki çalışmalarını yakından izlemeye çağırdı.

'İsrail güvenliğini korumak için elinden geleni yapacaktır'

'İsrail güvenliğini korumak için elinden geleni yapacaktır'

'Herhangi bir ihlale karşı uygun bir cevap verilmemesi durumunda İran, nükleer silah geliştirme çalışmalarına ve bölgede istikrarı sarsan faaliyetlerine devam edebileceğini düşünecektir' ifadesini kullanan Netanyahu, İsrail'in kendi güvenlik ve istikrarını korumak için elinden geleni yapacağını vurguladı.

İran ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, RusyaÇin,Fransa ve İngiltere ile Almanya (5+1) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Viyana'da varılan anlaşma, İran'ın nükleer faaliyetlerini UAEA denetçilerine açmasını, buna karşılık denetçilerin onayından sonra İran'a yönelik yaptırımlar kaldırılmasını öngörüyordu.

UAEA onayladı AB açıkladı

UAEA onayladı AB açıkladı

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) kısa süre önce, İran'ın 14 Temmuz’da kabul edilen nükleer anlaşmaya uygun olarak gerekli önlemleri yerine getirdiğini onaylamış ve sonrasında Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İran'a uygulanan ekonomik ve finansal yaptırımların kaldırıldığını bildirmişti.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
7
3
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Ömer Coşkun

Terörist bir devlet kimseye laf edemez

Okan Girgin

İsrail kutsal olarak gördüğü topraklarda nükleer savaş istemez.Ortadoğu'da sistem belli böl parçala ve yönet.

Pasif Kullanıcı

Siyasetten zerre anlamayan birisiyim ama Türkiye şu aptal Araplar yüzünden İsrail'le arayı bozmamalı artık bence çıkarları uğruna İsrail'le anlaşmaya varılmalı

yorumsuz

Gemimize saldırı düzenledikleri anda bizim düşmanımız oldular zaten.Onlarla aramız araplar yüzünden bozulmadı.Şimdi hükümet çıkmış israile ihtiyacımız var ... Devamını Gör