Görüş Bildir
Haberler
Neler İnşa Edilecek? Tuzla’daki Askeri Alan'ın 130 Bin Metre Karesi Yapılaşmaya Açıldı

Neler İnşa Edilecek? Tuzla’daki Askeri Alan'ın 130 Bin Metre Karesi Yapılaşmaya Açıldı

İstanbul Tuzla’daki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı arazisinin 130 bin metrekarelik kısmı yapılaşmaya açılacak. Araziye ticaret, konut, ibadet, eğitim ile sağlık alanları inşa edilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, Tuzla’nın Aydıntepe Mahallesi’ndeki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı Kışlası arazisinin imar planlarını değiştirdi.

Yeni imar planlarına göre, arazinin 130 bin metrekarelik alanı yapılaşmaya açılacak. Devasa büyüklükteki askeri arazi, parsellere bölünerek “Gelişme konut, konut-ticaret, eğitim alanı, sağlık alanı, kültürel tesis, sosyal tesis ve ibadet alanına dönüştürüldü.

'Arazi hâlâ askeri alan olarak kullanılıyor'

'Arazi hâlâ askeri alan olarak kullanılıyor'

İmar planı raporunda, “Konut ve ticaret-konut alanları olarak planlanan bölgede 2 bin 479 kişinin yaşaması öngörülmekte. Konut alanı 52 bin 871 metrekare ve ticaret-konut alanı ise 49 bin 628 metrekare olarak planlandı” denildi. CHP Tuzla İlçe Başkanı Avukat Eren Ali Bingöl de imar planına karşı dava açacağını belirterek, “Arazi hâlâ askeri alan olarak kullanılıyor. Henüz boşaltılmadı. Çok sayıda ağacın de yer aldığı arazi yeşil alan olsun istiyoruz. Neden ağaçlık bir alan yapılaşmaya açılıyor? Konut yapacak başka yer mi yok?” diye konuştu. Tuzla Belediye Meclisi’nin CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Sakalar ise imar planı değişikliğine tepki göstererek, “Askeri alanın konut alanı olarak imara açılmasına karşıyız. Bu planlar büyük oranda yapılaşmayı arttırıyor” dedi. Sadece bu yıl İstanbul’un birçok ilçesinde askeri alan, imar planları birer birer değiştirilerek yapılaşmaya ve ranta açıldı.

İmara açılan askeri alanlar ve büyüklüğü şöyle:

İmara açılan askeri alanlar ve büyüklüğü şöyle:
  • Şubat 2021/Beşiktaş/14 dönüm /Ticaret ve konut alanı

  • Temmuz 2021/Çekmeköy/Taşdelen/860 bin metrekare/Konut

  • Ekim 2021/Arnavutköy/754 bin metrekare/Sanayi ve depolama

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
25
10
5
2
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın