NASA'dan Aklımızı Uçuran Açıklama Geldi: Paralel Evrenlerin Varlığına Dair Kanıt Bulunmuş Olabilir!

4.4bPAYLAŞIM

Senelerdir çizgi romanlara ve bilim kurgu filmlerine konu olan paralel evrenler şimdiye kadar bilimsel bir kanıt bulunamadığı için hayal gücünün ötesine taşınamamıştı. Ancak son gelişmelerin ışığında, durumlar değişiyor gibi görünüyor...

NASA, yakın zamanda hepimizi heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Bugüne dek bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz paralel evrenlerin varlığı sonunda kanıtlanmış olabilir.

İlk kez 1895'te adı anılmaya başlanan paralel evrenler, artık teorilerin ötesine geçebilir.

Kısacası hayaller gerçek oluyor...

NASA'nın desteklediği Antarctic Impulsive Transient Antenna kısaca ANITA tarafından gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda, paralel evrenlerin varlığına kanıt olarak sunulabilecek bulgular keşfedildi.

2003 yılında yaklaşık 35 milyon dolar fon sağlanan ve o günden beri 'evreni dolduran hayalet parçacıkları' aramakta olan Peter W. Gorham liderliğindeki bu araştırma grubu, Antarktika buzullarının yüksek enerjili nötrinolarla etkileşime girdiğinde yaydığı radyo dalgalarını tespit eden özel olarak tasarlanmış bir balon kullanıyor.

Normalde, bu balon yerden yükselerek bir ay boyunca uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıkları tarayacaktı. Bu çalışmanın özellikle Antarktika'da yapılmasının nedeni ise verilere zarar vermeyecek olan soğuk ve kuru havasıydı.

Ancak bu iki yıl boyunca işe yarar bir veri elde edilmedi. Bilim insanları ise üçüncü uçuş sırasında eski verileri tekrar gözden geçirme kararı aldılar.

Özellikle rastgele sesleri tekrar takibe alan ekip, işe yarar bir sonuç bulma peşindeydi. Bu incelemelerin sonucunda keşfettikleri şey ise pek de olası görünen bir şey değildi. 

Nitekim bulguların işaret ettiği nokta, alınan sinyalin uzaydan değil de daha çok yerin altından geliyor gibi görünmesiydi. Yani tam da bizimkinin yanı başında paralel bir evren bulunmuş olabilir!

Buna göre, parçacıkların zamanda geriye yolculuk edebildiği ve bunun paralel evrenlerin varlığına kanıt olabileceği söyleniyor:

"Bu sinyali açıklamak için bizimkiyle aynı büyük patlamada meydana gelen paralel bir evrenin varlığına ihtiyaç var. Bu ayna dünyada artılar eksiyle, sağ solla yer değiştiriyor ve zaman geriye doğru akıyor."

Bildiğiniz gibi Büyük Patlama Teorisi de çoklu evrenlerin varlığına işaret ediyor. Ancak çoğu bilim insanı olası bir paralel evrenin varlığına kuşkuyla bakıyor. Yapılan bu keşifle birlikte çoklu evrenin varlığına inanan bilim insanları 1-0 öne geçmiş oldu diyebiliriz. Belki de yakın zamanda çok daha detaylı bilgilere ulaşılacak ve paralel evrenleri açıklamak için büyük bir şansa sahip olacağız, kim bilir?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
one.yorum

Nasanın söylediği yayınladığı hiçbir şeye inanmıyorum. NASA, photoshop ve video edit ajansından başka bir şey değil gözümde.

kalbi-kirik-hayalperest

Yılan hikayesi.

akatsuki1971

kimse demiyor ki matematik kitabına niye inanıyoruz yazılmış okuyorsunuz parayı attığında %50 yazı gelir diyor ama herkes bilir ki hiç de öyle olmuyor diyor ki ama bu sonsuz denemede olur. şimdi buna inanıyoruz olmuyor çelişki var demiyoruz ama bahsettiği şeyler hep ispatlanmış olan bir kitaba inanılmıyor nedense mantığı nedir bilmiyorum inanmayan inanmasın ama adam diyor ki ay ve güneş uzaya yüzüyormuş inanmıyorum diyor daha ne yapacaksın dünya düz diyenler bile var

eastking

Havaya attığın para %50 İHTİMALLE yazı ya da tura gelir. ve her atışta bu ihtimal yenilenir ve yine %50 olur. Ben parayı 2 kere havaya attım 1'i yazı diğeri de tura gelecek diye bir durum söz konusu değildir. Tabii şu da var büyük sayılar kanununa göre belirli bir atış sayısından sonra (10000, 100000) bu oran senin düşündüğün gibi %50 veya civarı olduğu görülür.

omer-faruk-eminoglu

''yüzüp giderler'' kelamı da ayrıca bir mucizedir... Prof. Stefano Liberati ve Maccione 2014 yılında uzay zaman dokusunun sıvı özellik gösterdiğini ve aslında tüm uzayın bir çeşit sıvı içinde olduğunu, yani gezegenlerin ve yıldızların kısaca her şeyin göremediğimiz bir tür sıvı içinde yüzdüğünü açıkladı. Bu sıvıyı hissedemeyişimizin sebebi sıfıra yakın bir incelikte olmasıdır. link paylaşabilseydim bilimsel makaleyi paylaşacaktım...

akatsuki1971

ispatı olmayan bir teori evet olmaz ama olduğu varsayılır diyorsun. ben matematiğe karşı değili evet öyledir %50 dir ama insanlar bunu bin kere on bin kere deneyip %50 olmasa bile inanıyorlar ama kuranda yazılanların %80 i ispatlanmışken bak ispatlanmış diyorum kalan %20 nin yanlış olduğu ispatlanamamışken yani henüz bilgi seviyemiz anlayamıyorken bu reddediş nedendir. onu diyorum. bilim adamları da 10 üzeri milyonlarca haneli olasılıkların matematik olarak evet ama prtaikte imkansızlığını savunurlar big ban gın tesadüfi olduğunu savunanlara karşı yani tüm kum tanelerine rakam versen sonra onları torbaya koysan aynı sırada çekme olasılığı var mı evet var. peki bu mümkün mü sonsuz bile olsa olmaz diyor matematikçiler ama kesin olan bir kitap eleştriliyor alaya alınıyor bu haksızlık değil mi sence sümere inanıyor kuranı reddediyor

feyk

cunku matematik daha onceden bilmedigimiz gormedigimiz seyleri denklemlerden kesfedebiliyor. karadelik, antimadde, notrino, uranus gezegeni ve daha pek coklari dogada kesfedilmelerinden cok once saf matematik ile kesfedildiler. kisaca gorulemiyeni gormeni saglayan seydir matematik. bir kitap hic bilmedigin yeni bilgileri daha sen onlari kesfetmeden once sana gosterir, oteki ise zaten bildiklerini 20 farkli anlama gelen kelime dizilerine uydurarak ben soylemistim der. aradaki fark bu.

ali-karakas1

Kardeş burdan Kuran'a nasıl bağladın konuyu yav...

akatsuki1971

konu uzun yerden geliyor sana kızltayım insanlar yazı turanın 50 olmadığını şipheci demezken big bangi söyleyen kurana uydurma diyorlar ordan şeettim sen takıl boşver senlik bi durum yok müslüman ol falan demiyoz kimseye reddettiğiniz şey neyse mantıklı reddedin konu bu

ibrahim-akyuz

kuranda yazılanların %80i ne zaman kanıtlamış ya. sizin ilahiyatçılar mı kanıtladı cübbeli mi ? orayı anlamadım ben. senin inancına göre %100 kusursuz olması lazım neticede allah hata yapmaz. ama o kadar hatalı şey var ki. o kadarı geçtim 1 tane hatalı ayet olması bile yeterli. dağlar ve deprem ilişkisi misal.

akatsuki1971

toynaklarınn olduğu için yazıyı başkasına yazdırdığına inanıyorum ilkokul zekana hitap ediyorum gugıla kuranın mucizeleri yaz çıkan sayfaları oku okuman yoksa resimlerden anlarsın cübbeliye ihtiyacım yok sen dağlar konusunu çocuk gibi banane banane inanmıycam diyen canlı yayında uyuklayan ateist celalden kopyalamışsın. dağlar ın kazık gibi yere saplı olduğunu söyleyen ayeti inkar için kullanıyorsun bu senin acizliğini gösterir. inanmaktan o kadar korkuyorsun ki bu kuranda geçen ayetlerin ispatı nedir diye yazıp internetten bakmıyorsun bile bigbang ispatına nobel alıyor adamlar sen inanmıyorsun bebeğin oluşum aşamaları gmğe yükseldikçe basıncın artması çift çift yaratılan canlılar bitkiler gezegenlerin hareket etmeleri arıların belli rotaları takip etmesi dünyanın en alçak yerinin tarifi kuasar yıldızların uzayı delip geçecek denli sesini bile tanımlayan tarifini tabi kabul etmiyorsun çünkü inanmaktan korkuyorsun

lateral-malleol

Paralel evrende de Finlandya'da doğayım be!

omer-faruk-eminoglu

Kainatın niteliklerini açıklayabilmek için tek bir varlığın (Tanrı) varlığını kabul etmek yeterliyken birbirleriyle nedensel olarak bağlı milyarlarca veya sonsuz(?) kainatı kabul etmek, çok komik bir durum :) Kozmolojiye dair yapılan teoriler hiç bir zaman ispatlanmıyor bu Natüralist çevrenin bir uydurmasıdır. Kozmoloji adına yapılan bütün teoriler aslında kozmik alemin çok daha kompleks olduğunu ortaya koyan teorilerdir. Lakin akıl ve vicdan sahibi her insan bilir ki, evrende bulunan makro ve mikro her şey mükemmel hassas ölçüler ile hesaplanmıştır ve mevcudiyeti olan her şey onlar için komut olarak ayarlanan işlevleri takip ediyor. Herhangi bir rasyonel zihin, bu yasaların ve düzenlemelerin hiçbirinin tesadüf olmadığını, tüm yasaları ve işlevleriyle böyle karmaşık bir evrenin, her şeyi mükemmel bir hassasiyetle yaratan, ve bu kuralları tüm varlığı yönetecek şekilde ayarlayan akıllı bir tasarımcıya ihtiyaç duyduğunu kolayca anlar.

omer-faruk-eminoglu

Sonsuz evrenler teorisinin delilsiz değil, aynı zamanda bilime de aykırı olduğunu Sydney Astronomi Enstitüsü doktora araştırmacısı Luke Barnes '' The Fine-Tuning of the Universe for Intelligent Lıfe'' adlı 76 sayfalık çalışmasını okuyarak görebilirsiniz. arvix.org'dan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda, Doğa yasalarının mantıksal zorunluluğu, nesnellik, değişmezlik ve simetri; teorik fizik ve olası evrenler; kozmolojide entropi; kozmik enflasyon ve başlangıç ​​koşulları; galaksi oluşumu; kozmolojik sabit; yıldızlar ve oluşumları; temel parçacıkların özellikleri ve bunların kimya ve makroskopik dünya üzerindeki etkileri; kütlenin kökeni; büyük birleşik teoriler; mekan ve zamanın boyutsallığı gibi bir çok konuyuda parmak basıyor, özelikle editörün ve her biri uzay mühendisi olan alkış emojisi koyanların okuması gerek :))))

agbb

Benim bu noktada anlamadigim neden insanlar butun bunlarin cok ama cok basit bir sekilde bir araya gelmesi ile olustugunu kabul edemiyorlar.. yani evren oyle birsey ki, bu kadar ince hesaplar olmasaydi hayat olmazdi falan.. e olmaz di evet!! Hersey bu sekilde denk gelmis ve ortaya boyle bir sonuc cikmis.. bunu anlamak veya kabullenmek nasil bu kadar zor olabilir ki!! Bak neptun de ki olaylar dunyada ki gibi gelismemis ve orasi bambaska bir alem olmus.. Sanirim tamamen insanligin ben merkezciliginden kaynaklaniyor bu bakis acisi. Sanki insanligin yaratilmasi lazimdi ve biri oturdu ugrasti.. ‘bak oksijen seviyesi bu derece olmasaydi biz olmazdik, nasilda ayarlamis vallahi!!??’ Ulan denk gelmis olmus iste..

muhalif-kursad-zafer

Koskoca evren, içinde toz zerresi kadar bile hacmi olmayan Dünya üzerinde sen gibi bir insan artığı yetişsin diye mi yaratıldı diyorsun yâni??

luckything

İnsanları kanıtları olmayan bir şeye inandıkları için suçlayıp, kanıtı olmayan başka bir şeye niye inanmadıklarını mı soruyorsun ?

ercan-gundogdu

yani her şey teori olabilir evet ama yaratıcıda bir teoridir ... sen nasıl ıspatladın ???... ve bugün ulaşılan teknoloji 200 yıl önce teori bile değildi !!!...

omer-faruk-eminoglu

agbb, bütün klasik bilim felsefecileri mezarlarında ters döndüler! :))) yani şu denendi-tesadüf gibi klişeleri bırakın artık bunların cevapları teolojik olarak, bilimsel olarak yüzlerce kez verildi arkadaşım :) Olasılık hesapları, evrenin tüm ömrünün ve tüm parçacıklarının tek bir proteini bile ortaya tesadüfen çıkarmasına imkan olmadığını ortaya koymuştur. Dünyanın içindeki tesadüfi evrim, doğal seleksiyon gibi süreçler ile bu hiçbir şekilde açıklanamaz. Doğal seleksiyon ve sırf canlıların üreme hücrelerindeki tesadüfi mutasyonlarla olayı açıklayanlar; evren kümesi yerine canlıların üreme hücrelerini, evrenin yaşı yerine canlıların yaşını koymuş oluyorlar. sen Onedio'da takılmak yerine derhal bilim felsefesi 101 yanında da matematik 101 derslerini al harcanma buralarda :))

omer-faruk-eminoglu

Kürşad Zafer, böyle olmaz, vallahi kabul etmiyorum, olmaz yani 'tanrı kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi' sorusunu unuttunuz :)))) bütün kainatın insanların hayat sürebileceği nitelikte tasarlanması gerektiğini nereden çıkardın? İslam teolojisine göre, bize hayat imkanı sağlayan gezegenimizin boyutlarının kainatın geri kalanına oranla daha oldukça küçük olduğu, İslam alimlerinin kitaplarında açık ifadelerle yer alıyor. Ayrıca, İslam'a göre kainatın her bir tarafı insan hayatına uygun olmak zorunda değildir ve sonsuza dek var olma durumunda da değildir. Kainatın tasarlanma biçimi, gayesi ile tam bir uyum halindedir. ek olarak, başka gezegenlerde hayat olmayacağı anlamına gelmez ama hayatın kainatın her bir köşesinde var olması gerekmediğidir.

omer-faruk-eminoglu

Volkan Esen, kimseye düşman değiliz, ama natüralizm tek doğru budur ve bunun dışında ki yorumlar kabul edilmez dediği için kavgamız bundandır..

omer-faruk-eminoglu

Ercan gündoğdu, bilim sadece boşlukları kapatmaz, onları genişletir. Yüz sene evvel hücrelerin protoplazma damlalarından ibaret olduğuna inanılıyordu lakin 1950lerden itibaren, bütün hücrelerdeki engin bilgi-kodlama sisteminin farkına varıldı. Bu keşif, sorulara cevap vermek yerine, ilk hücrenin nasıl oluştuğuna dair bilgi boşluğunu arttırmış oldu. (bu sadece konunun mahiyeti için küçük bir örnekti) boşlukların bilim :) VE EVET DELİLLERİM VAR; Gravitasyon(yer çekimi), elektromanyetik kuvvet, zayıf nükleer kuvvet, güçlü nükleer kuvvet, jupiterin kalkan konumu, ayın açısal momentinin dünyada ki gel-gitlere etkisi, bing-bang, bilinç, ahlak, hassas ayarlar, karanlık madde ... v.b

ercan-gundogdu

bunlar yaratıcının, allahın , tanrının vs.nin değil oluşumun ispatıdır !!!... varlıklarını öğrenirsin , varlıklarını ıspatlarısın , işleyişlerini öğrenir ıspatlarsın ama varoluş nedenleri yada nasıl varoldukları yada varoluş sebebini açıklarsın ama kimin yarattığı hep teoride kalır ... insan her zaman , en çokta zor zamanlarında bir yaratan olduğuna inanmak ister ... bunuda sadece yardım dilemek yada cennette kendine bir yer edinmek için ister . bunun başkada sebebi yoktur . senin saydıklarına bilimsel ispat deriz ama yaratıcı ıspatı diyemeyiz yinede ...

akatsuki1971

ilk madde nasıl oldu. bilimsel açıklar mısın yoktan var oluşu ispatlayan bir ateist yaklaşım teori falan var mı.madde hep vardı diyen senin gibi ateistler hep var olan yaratıcıyı inkar ediyor bu ironik ve traji komik değil mi sence

ercan-gundogdu

iyide mesele birazda burada . tam olarak bir yaratıcıyı inkar etmk değil mesele. o yaratıcı senin inandığın yaratıcımı ? biraz da bu ... her din kendi yaratcısını ortaya atmış . bir hinduya göre işvara , başka hinduya göre (atıyorum) şivadır , budiste göre yaratıcı vardr ama kim olduğu bilinmez . yahudilikte yahve diye geçmiş . her din kendi doğrusunu kabul ettiği için ve sende şu an müslüman olduğun için sadece islamın doğrusunu kabul ediyorsun . yahudi veya başka dinden biride senin doğrunu ıspatını kabul etmez . her dine saygı duyduğumuza göre bu durumda hiç bir dinin yaratıcısının doğruluğu kabul edilemez. yaratıcı illaki vardır ama buna bir isim bulmak ve bunuda ıspat saymak biraz zordur . ha tabii bu arada senin teorilerine inanmayan herkeste ateist değildir . ateist senin senin gibi düşünmeyenlere şak yapığtırdığın tabirindir ... inanç zorunluluğundan gelir .

Görüş Bildir