Salgın Yanı Başımızda Ama Derdimiz Bambaşka: Yeni Bir Araştırmaya Göre Erkekler 'Havalı Durmadığı' İçin Maske Takmıyor

-
Abone ol

Bu dönemde virüse kafa tutmak, hem de sırf havalı gözükmek için... Pes doğrusu!

Korona sürecinde kendimizi korumanın büyük önem teşkil ettiğini biliyorsunuz. Bu koruyucu önlemlerin başında da maske ve eldiven takmak geliyor...

Peki, biz bu önlemleri ne kadar ciddiye alıyoruz?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, erkeklerin maske takma eğilimlerinin kadınlara göre daha az olduğu ortaya kondu. Bu sonucun altında ise erkeklerin maske takmayı 'havalı bulmaması' ve 'zayıflık belirtisi olarak görmesi' yatıyor.

İngiltere Middlesex Üniversitesi ve ABD Berkeley'deki Matematiksel Bilimler Enstitüsü işbirliğinde yürütülen bu araştırmada, erkekler ve kadınların maske takma alışkanlıkları incelendi.

Elde edilen sonuçlara göre erkekler maske takma zorunluluğunu kadınlar kadar yerine getirmiyor. Ayrıca salgının kendilerini ciddi anlamda etkileyeceğini de düşünmüyorlar.

Araştırma, soru/cevap platformu Amazon Mechanical Turk'te 2459 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcıların %51'ini erkekler oluşturdu.

25-54 yaş aralığında bulunan katılımcıların verdiği yanıtlar doğrultusunda ortaya oldukça ilginç bir tablo çıkıyor. Salgından en çok etkilenen Çin, İtalya, ABD ve İspanya'da erkeklerin ölüm oranları, kadınlara göre daha yüksek. 

Ancak ortada böyle bir sonuç olmasına rağmen erkekler maske takmayı utanç verici, zayıflık göstergesi ya da havalı durmayan bir şey olarak görüp virüse adeta davetiye çıkarıyorlar.

Daha önce Gallup/Knight Foundation tarafından yapılan bir araştırmada da buna benzer sonuçlar ortaya konmuştu.

Sürekli maske takan kadınların oranı %44, erkeklerin oranı ise %29'du.

Durumun ciddiyeti bu denli ortadayken bana hiçbir şey olmaz zihniyetinden çıkmamız ve alınması gereken tüm önlemleri alarak sağlığımızı korumamız gerektiğini bir kere daha bu vesileyle hatırlatmış olalım.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Kaçtığım ya da yapmam dediğim ne ise başıma geldi. Ameliyathane de bile maske takmamak için direnirdim şimdi sitenin otoparkına maskesiz gidemiyorum.

halil-degerli

Kolunda serum çok havalı durur...

corpse-bride

sonra neden en cok erkekler oluyor coronadan dıyorlar

oguzhanpacac-351

Bana mantıklı gelmedi. Havalı durup durmamasıyla ilgili olması. Kadınlar kendi dış görünüşlerinde erkeklere göre daha takıntılıdır.Erkeklerin bağışıklık sistemi kadınlara göre daha zayıf. Bunun hem fiziksel hem biyolojik olarak bir çok nedeni var. Hem erkek hem de kadının enerji ihtiyaçları ve enerjiye dönüştürdükleri yağ oranları gibi şeyler farklılık gösteriyor.

corpse-bride

sakalla bırlıkte takınca bunalıyorlardır bıde erkek adama bısey olmaz mottosu var bazılarında gereksız ozguven

oguzhanpacac-351

Sakal mantıklı olabilir. Ama kadınlarda da makyajım bozulmasın mottosu var. Bence esas kısım bağışıklık sistemidir.Eski salgın ve kıtlıklarda buna benzer senaryolar var genelde

corpse-bride

erkekler genetık olarak kadınlardan daha az yasar normalde. yylarca agır ıslerde calısmaları bunun bedenı yıpratmasıyla ılgılı oldugunu soyler uzmanlar genetıklede bu durum aktarılıyor dıye okumustum. kadının dogumla vucudunu yenıledıgını savunanlarda var .

ufukdiyoki

Erkek adama bir şey olmaz 😁

Görüş Bildir