NASA 201 Milyon KM Uzaklıktaki Uzay Aracına Format Atacak

 > 
62PAYLAŞIM

NASA 201 Milyon Km Uzaklıktaki Uzay Aracına Format Atacak

NASA 201 Milyon Km Uzaklıktaki Uzay Aracına Format Atacak

NASA, Mars’ın yüzeyini araştırması için 2003 yılında Kızıl Gezegen’e gönderdiği Rover Oppurtunity isimli uzay aracına Dünya’dan format atacağını duyurdu.

Uzay aracının belleğine atılacak format ile, aracın hafız birimi yedeklenecek, silinecek ve yeniden programlanacak. NASA, bu işlemin bir gün kadar süreceğini tahmin ediyor.

Oppurtunity, tek çekirdekli 33 MHz’lik IBM RAD6000 işlemci, 128 MB DRAM ve 256 MB flash belleğe sahip bir bilgisayar tarafından yönetiliyor. 10 yılı aşkın görev süresi sonucunda hatalar vermeye başlayan bilgisayarın, format ile yeniden stabil hale getirilmesi amaçlanıyor. En azından 2020′ye kadar. 2020′de, NASA yeni keşif aracını Mars’a gönderecek.

Bugüne kadar Mars ile ilgili sayısız bilgiyi Dünya’ya gönderen Oppurtunity, ihtiyaç duyduğu enerjiyi sahip olduğu güneş panelleriyle topluyor ve Pancam adlı 360 derece panaromik fotoğraf makinesiyle Kızıl Gezegen’i fotoğraflıyor. Oppurtunity’nin çektiği fotoğraflar, radyo dalgalarıyla Dünya’ya gönderiliyor.

Oppurtunity ilginç bir araç. NASA onu Mars’a gönderirken, en fazla üç ay boyunca görev yapabileceğini düşünüyordu. Gel gelelim aradan 10 yılı aşkın zaman geçti ve Oppurtunity hâlâ görevinin başlında.

Stuff

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir