Müziği ile Tam Puan Alan Dua Lipa'nın Salgın Gölgesinde Kalan Albüm Çıkışı ve Hayatını Anlattığı Röportajı

30PAYLAŞIM

Modern bir klasik olarak sayılan yeni albümü ‘Future Nostalgia’ in çıkışı COVID-19 salgının gölgesinde kalan Dua Lipa, hayatındaki duruşunu ve tutkuyla yaptığı tüm işleri anlatıyor...

Dua Lipa 23 Mart tarihinde Instagram’dan yaptığı canlı yayında göz yaşlarına boğulmuştu.

Hayranlarına Londra’da kaldığı evden seslenen ünlü şarkıcı albümü hakkında her konuştuğunda özellikle son haftalardaki belirsizlikler yüzünden duygusallaştığını söyledi. 

İnsanlar acı çekerken müziğini yayınlama kousunda içsel bir çatışma yaşadığını sesi titreyerek söyledi. İki hafta sonra ise yine aynı evden hayranlarıyla canlı yayında buluşan Lipa albümünü yayınlamaya dair tereddütüdün devam ettiğini, böyle bir zamanda kutlama yapmanın hatta müzik hakkında konuşmanın bile zor olduğunu dile getirdi.

“Future Nostalgia” albümünün sıra dışı ve içindeki müziklerin mutlu ve eğlenceli ruhu ile çelişen bir tanıtım kampanyası vardı. Lipa, müziğinin dışarı çıkmanın oldukça korkutucu olduğu ve her günün daha da belirsizleştiği bu zamanlar için yapılmadığını, müziğinin eğlenmek kutlama yapmak , dans etmek için olduğunu söylemişti.

View this post on Instagram

NME Magazine shot by @hugocomte

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on

Öte yandan Dua Lipa’nın bu albümü sızdırılmıştı...

Lipa, Lady Gaga, Sam Smith, Haim gibi sanatçıların albümlerini yayınlamayı erteledikleri gibi albümünü hayranlarıyla buluşturmayı ertelemeyi düşünürken Instagram canlı yayınından hemen iki gün önce albümü sızdırılmıştı. Lipa’nın Future Nostalgia’ yı yayınlamayı erteleme kararı ellerinden alınmış oldu.

“Future Nostalgia albümü bu karanlık zamanlarda bize ışık ve eğlence getirebilir.”

 Lipa, bazen bu tarz sızıntıların kaçınılmaz olduğunu ve yapacak bir şey olmadığını söyledi. Müziğinin dinleyicilerine ışık ve rahatlama getirmesini, dışarıda olanlardan uzaklaştırabilmesini umduğunu belirtiyor.

Son yıllarda Dua Lipa kadın haklarının güçlü bir savuncusudur!

Lipa, ona tutkulu olduğu bu gibi konular hakkında konuşmaması gerektiği söylendiğinde umursamadığını söylüyor. “Ben hep böyleydim ve hiçbir şey olduğum kişiyi değiştiremez.” Bu konular hakkında konuşmanın ve normalleştirmenin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. 

Geçen sene Lipa, Cambridge Üniversitesinde yaptığı konuşmasında müzik endüstrisindeki kadın sayısını arttırabilmek için 5 maddelik bir plan önermişti. Future Nostalgia albümünün son şarkısı Boys Will Be Boys kendini korumak için okuldan eve dönerken anahtarlarını parmaklarının arasında sıkıca tutan bir kızı anlatıyor.

Bir kız olarak hep bu kendini koruma yöntemlerini öğrenme ihtiyacının içinde hep hissettiğini söyleyen Lipa, sertleşiyor ve güçleniyorsunuz, uzaklaşmayı ya da güçlü durmayı öğreniyorsunuz diyor.

24 yaşındaki genç şarkıcı, sosyal ağ alanlarının herkes için daha güvenli hale getirilmesi gerektiğinin büyük bir savunucusu. Lipa, “Herhangi bir kötü niyetli içerik vesaire varsa büyük sosyal medya şirketleri bu içerikleri kaldırmak zorunda. Ama siber zorbalığın bazı türlerini gerçekte olduğu kadar ciddi gördüklerini sanmıyorum. Bu şeylerin biraz daha yakından izlenmesi gerekiyor.”

Sosyal medyanın anonim doğasının acı verici yorumları biraz daha yıkıcı hale getirdiğini söylüyor ve ekliyor: “Biliyorsunuz, aynı şeyi yüzünüze söyleyemeyeceklerini biliyorsunuz. İnsanı en çok üzenin yorumları yapanların aslında sizi hiç tanımıyor olması ve sizin onları asla kim olduklarını bilemeyecek olmanız. 

2006 yılında ailesiyle Kosova’ya taşınan Lipa, şarkıcı olma hayalini gerçekleştirebilmek için ailesini 15 yaşında tek başına İngiltere’ye aile yakınlarının yanına taşınmak için ikna etmiş. 

“Kosova da kalsaydım hayallerimi gerçekleştiremeyecektim” 

“Ailem de sonra Londra’ya taşındığı ve hayal ettiğim kariyerimi gerçekleştirmeme izin verdikleri için çok şanslıyım” “Daha fazla çocuğun aynı fırsata sahip olması gerektiğini düşünüyorum.”

Lipa dünya hakkındaki yorumlarını şarkıları, röportajları ve sosyal medya aracılığıyla paylaşıyor

Lipa yaptığı coverları Youtube’a yüklemeye ve kendi şarkılarını yazıp her fırsatta kaydettiği CDLerini dağıtmaya başladı. 2013 yılında şu anki menajeri ile tanışan Lipa iki yıl sonra Warner Records ile albüm anlaşmasını imzalamıştı.

Şarkı sözlerime, dilime gerçekten güvendim ve yakın arkadaşlarımla çalıştım. Bu yüzden stüdyo ortamında hiç savunmasız kalmaktan korkmadım. Tam olarak ne istediğimi ve kendimi insanlara karşı ve bir stüdyo ortamında nasıl savunacağımı biliyorum”

Lipa’nın son albümü çocukluğunda dinlediği Jamiroquai Prince, Gwen Stefani, Outcast gibi sanatçılardan ilham alıyor ve şarkılarını güncel ses ve tarzlarla yoğuruyor. 

New Rules albüm onu küresel üne kavuşturduğuktan sonra, pop yıldızı canlı performansının da seviyesini yükseltti. Future Nostalgia albümünün turunu 2021 yılına kadar koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelemek zorunda kalmış olabilir, ancak neler bekleyeceğimize dair küçük ipuçlarını geçtiğimiz aylarda vermişti. Lipa yeni şarkısı Don’t Start Now’ı 2019 MTV EMA müzik ödüllerinde seslendirmişti.

Lipa kendi ayrıcalığını başkalarına yardım etmek için kullanmak istiyor. Pop yıldızı, politik liderler hakkındaki görüşlerini paylaşmak konusunda isteksiz olabilir, ancak sosyal değişime gelince parasını harcamaktan çekinmiyor.

Hem İngiltere'yi hem de Kosova'yı temsil eden dünyaca ünlü bir pop yıldızı olarak konumunu “büyük bir olay” olarak görüyor ve şöyle diyor: “Umarım Kosova'da daha fazla çocuğa aklına koydukları her şeyi yapabileceklerine inanmaları konusunda ilham olabiliyorumdur, her ne olursa ve dünyanın neresinden olursanız olun”

2016 yılında ailesi ile Priştine'de kurduğu Sunny Hill Vakfı, gençleri desteklemeyi amaçlıyor.

Vakıf ülkenin sanat ve kültür fırsatlarını genişletmeye odaklanarak, Kosovalıların yaşam kalitesini artırmak için çalışıyor. Geçen yıl organizasyon üç öğrenciye bir ay sürecek burs sağlamak için Los Angeles'ta bir okulla işbirliği yaptı.

Priştine'de bir sanat ve yenilik merkezi açmayı(şu anki salgın tarafından planlar maalesef ertelendi) ve her yıl gerçekleşen festivali (geçen sene Miley Cyrus sahne almıştı) sürdürmeyi devam etmeyi, Sunny Hill Vakfı'nı geliştirmeyi planlıyor. 

Ayrıca “özellikle mülteci krizinde” farklı yardım kuruluşlarıyla çalışmayı ve “yeni sanatçılara yardım etmek” için kendi plak şirketini başlatmayı hedefliyor. Bunu, koronavirüs kabusu bittiğinde dünyanın geçireceği değişimin  bir parçası olarak görüyor.

Zamanımızın çoğunu evde geçirdiğimiz şu günlerde müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve daha fazlası için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kedi-ve-cat

Çok garip değil mi, Bella Hadid'in kardeşi Gigi Hadid , Zayn Malik'le sevgili, hatta hamile, Dua Lipa da Gigi ve Bella'nın kardeşi Anwar Hadidle sevgili.Doğuyorsun, baban Zayn , teyzen Bella Hadid, annenin kardeşi de Dua Lipayla sevgili.Miss

ali-karaman5

Bu kıza sarı saç fikrini kim verdiyse onu derhal hayatından çıkarmalı. Kafasına yumurta sarısı yemiş gibi olmuş :D Hem şu Gigi nin kardeşiyle sevgili sanırım. Ona takılmaya devam ederse uyuşturucu müptezelliğinden şöhreti pek kaldıramaz yakında.

haralagurele

madem kadın hakları savunucusun kendi'nin şarkısını neden çaldın dua lipa? yakışmadı.

Görüş Bildir