Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mutluluktan Bir Haber Ver Denilen 13 Dilek Noktası

 > 
51PAYLAŞIM

1. Swann Çeşmesi - Philadelphia

Philadelphia - Logan'da yer alan çeşme 1924 yılında yapılmış. İnanışa göre dileğin kabul olması için 4 heykele de dokunmak gerekmektedir.

2. Trevi Çeşmesi - İtalya

Dünyanın en ünlü çeşmelerindendir. Her yıl binlerce turist dilek dilemeye gelir. Sırt çeşmeye dönük şekilde sol omuzdan bozuk para atılır. Bunu doğru yaparsanız birgün tekrar Roma'ya geleceksiniz derler. 2 bozuk paranın aşk konusunda yol göstereceğine, 3 bozuk paranın ise evliliği yaklaştıracağına inanılır.

3. Aşk Çeşmesi - Uruguay

Uruguay'ın başkenti Montevideo'dadır. İnanışa göre çiftler buraya kilit asarlarsa bağlılıkları güçlenecek ve bir ömür boyu sürecektir.

4. Bethesda Çeşmesi - New York

Çeşmenin üstündeki heykel Suların Meleği olarak bilinir. 140 yılı aşkın süredir ayaktadır. Bozuk para ile dilek dileyenler, meleğin gerçekleştireceğine inanırlar.

5. Covadonga - İspanya

Covadonga Bazilikası, turistlerin uğrak noktasıdır. İlgi çeken bir mağara da etrafında yer alır. Mağaranın arkasında şelale ve doğal bir havuz vardır. İnsanlar dilek dilemek için burayı kullanırlar.

6. Yasak Şehir - Çin

Eski Çin İmparatorluk Sarayı "Yasak Şehir"in içinde "Huzurlu Yaşlılık Sarayı" bulunur. Onun içinde de yer alan istek salonunda suya para atılarak dilek dilenir.

7. Upwey - İngiltere

Doğal kaynaktır. Bir bardak su doldurulur, bir yudum alınır ve geri kalanı dilek dilenirken omuz üstünden atılır. Hasta gözleri iyileştirdiğine inanılır.

8. Clootie - İskoçya

Bir parça bezin asılarak dilek dilendiği Clootie'de eğer bezi kuyu yakınındaki ağaçlara asarsanız, hastalıktan kurtulunacağına inanılır.

9. Cinderella Çeşmesi - Florida

Cinderella Dilek Kuyusu, Disney World'de yer alır. Etrafı mükemmel bir bahçeyle çevrilidir. Dilek için atılan paralar toplanarak, hayır kurumlarına bağışlanır.

10. Gefion Çeşmesi - Danimarka

Kopenhag'da limanın ön tarafında yer alır.  Efsanevi İskandinav tanrıçası Gefjun'un komutasındaki birkaç hayvan heykeli vardır. Kopenhag'ın en büyük ve bilinen dilek çeşmesidir.

11. St. Peter Meydanı Çeşmesi - Vatikan

St. Peter Bazilikası'nın önünde yer alır. 1600'lü yıllarda yapılmıştır. Ve yapımıyla Avrupa'da birçok çeşmenin yapılmasına önayak olmuştur.

12. Dört Nehir Çeşmesi - İtalya

1651 yılında yapılan çeşmenin üzerinde yer alan 4 heykel, 4 kıtadaki 4 büyük nehiri temsil eder. Çok fazla turistin ilgisini çeken çeşme, İtalya'da dilek dilenen çeşmelerden biridir.

13. Meryem Ana Evi - Türkiye

İzmir'in Selçuk ilçesinde yer alan Meryem Ana Evi, özellikle Hristiyanlar için çok kutsal ve özel bir yer. Dileklerini kağıt veya plastik parça üzerine yazanlar,  evin yakınında bulunan duvara asıyorlar.

Bonus

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

çaput bağlamak eski Şaman adetimizdir... :)

armagan-kiranli

Efkarım birikti sığmaz içime misali..

yori

adminle kafa yapımız aynı ama yaxınlarda yokmu azerbaycanda 1 dileyim para olcakda

Görüş Bildir