Mustafa Kemal Paşa Bu Tarihi Rastgele Seçmemişti: 1071'den 1922'ye İki 26 Ağustos

4.8bPAYLAŞIM

26 Ağustos tarihimizdeki en kritik iki zaferin tarihidir. Biri asırlardır ikametgâhımız olan Anadolu'ya giriş anahtarı, diğeri ise aynı toprakların korunmasının sembolüydü.

1071'de birkaç yıldan beri süregelen Bizans-Selçuklu çatışması çözülme noktasına gelmiş ve Türk ordularının zaferiyle neticelenmiştir.

Savaş sonunda Bizans İmparatoru esir alınmış ve Anadolu'nun Türk yurdu oluş süreci resmen başlamıştır.

Bundan asırlar sonra I. Dünya Savaşı neticesinde Anadolu'nun çeşitli noktaları kuşatılmıştı. Tam bağımsızlık diyen bir avuç Kuvayi Milliyeci, yurdun tam kalbinde Ankara'da direniyorlardı.

İlk yıllar savunma durumuyla geçirilmişken, birkaç ağır darbe alınmışken, bir yıl süren uzun ve yorucu bir hazırlık sonunda, Anadolu elinde ne varsa orduya dökmüş ve son taarruza hazırlanmıştı.

Ordunun başkumandanı Mustafa Kemal Paşa 26 Ağustos 1922'yi işaret etmişti.

Bu tarih hiç rastgele seçilmiş bir gün değildi. O gün, savunulan bu toprakları asırlar evvel Alparslan'ın açtığı tarihle aynı gündü.

Gazi Paşa tarihe çok ilgiliydi ve özellikle de harp tarihini hem okumayı hem araştırmayı pek severdi.

Cumhurbaşkanlığı döneminde Atatürk'ün bizzat tuttuğu Selçuklu Tarihi notları.

Selçuklu Tarihini de çok iyi bilen Paşa, 26 Ağustos'un özellikle Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü olmasını istemişti.

Şafağa karşı Türk topçusunun ateşiyle başlayan harp günlerce sürmüş ve geri çekilen Yunan orduları kovalanmaya başlanmıştı, ta ki 9 Eylül'de İzmir'den denize dökülene kadar.

Yunan kuvvetleri hem geri çekilirken arkalarında büyük yangınlar ve tahripler bırakarak etrafı mahvetmişler, hem de İzmir'i dahi yakmışlardı. Oysa zafer sonunda Mudanya'da imza edilecek ateşkesin tarafları İngiltere, Fransa ve İtalya olacaktı.

Netice itibarıyla denilebilir ki 26 Ağustos 1071 Anadolu'nun alındığı, 26 Ağustos 1922'de muhafaza edildiği tarihti.

i.pinimg.com

Mustafa Kemal Paşa solunda Harbiye'den arkadaşı Ali Fuat (Cebesoy) Paşa, arkasında yaverleri Muzaffer ve Cevat Abbas Beyler olduğu halde orduyu teftiş ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Asla unutmayacağız

nicola-tesla

Türk tarihi bakımdan iki büyük zaferimizin günüdür #26Ağustos Bu iki büyük zaferi bir biriden ayırmak, birini yüceltip diğerini yok saymak "Türklüğe ve Türk Tarih" bilincine sahip olmamaktır. İlk şehitten son şehidimize selam olsun mekanları cennet olsun. Türk Milletinin İki Büyük Zaferi Kutlu Olsun!

oykunun.oykusu

Metehan, Alpararslan ile başlayıp son Liderimiz olan Mustafa Kemal Atatürk; Sen ne muhteşem bir öndersin. Ne güzel askersin.. Nurlar içinde uyu

silvermaiden

Tarih bilgisi ne güzel şey.

2nci_tekilsahis

Farklı milletten insanların Atatürk'e düşmanlık beslemeleri (çoğunlukla saygı duyuyorlar) gayet anlaşılabilir. Ama içimizde yaşayan insanların saygı duymaması dayanılır gibi değil. Köpek bile taş atanla ekmek atanı ayırabilir.

eski_id

Köpekte beyin var, düşünebiliyor..

Görüş Bildir