Muhalefetten AVM'lerin Açılmasına Tepki: 'Peki Camiler Neden Kapalı?'

 > 
78PAYLAŞIM

Kovid-19'a bağlı verilerin düşüşe geçmesiyle birlikte Türkiye ilk büyük adımı atarak bazı tedbirleri gevşetmeye başladı. Hükümetin 'Kontrollü Sosyal Hayat' adını verdiği yeni dönem kapsamında berber, kuaför ve AVM gibi işletmeler bugün yeniden açıldı. Muhalefet ise böyle bir karar için henüz erken olduğunu düşünüyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4 Mayıs 2020'deki Kabine Toplantısı'nın ardından normalleşme süreciyle ilgili açıklamalarda bulunmuş, şartlarının sağlanmasıyla alışveriş merkezlerinin yanı sıra berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin 11 Mayıs'ta faaliyete geçebileceğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da geçiş yapılacak dönemi "Kontrollü Sosyal Hayat" olarak adlandırmıştı.

Detaylar için 👇

Bakan Koca: "Salgınla Mücadelede İlk Dönemi Tamamladık, 'Kontrollü Sosyal Hayat' Başlıyor" - onedio.com
Bakan Koca: "Salgınla Mücadelede İlk Dönemi Tamamladık, 'Kontrollü Sosyal Hayat' Başlıyor" - onedio.com

AVM’lerin açılması kararına CHP, İyi Parti, HDP ve Gelecek Partisi’nden tepki 👇

Bugün kapılarını açan 256 AVM'de sadece restoran, kafe, spor ve eğlence sektörü dışındaki iş yerleri faaliyet gösterebilecek.

İYİ Parti’nin Meclis Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan Twitter mesajında AVM’lere gidilmemesi çağrısı yaptı ve süreci Umre ziyaretinden dönenlerle kıyasladı.

HDP Emek Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada ise “Sermayenin menfaati için toplum ve AVM işçileri salgına teslim ediliyor” denildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise AVM’lerin açılmasına karşın camilerle ilgili kısıtlamaların devam etmesine tepki gösterdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, hükümetin AVM’leri açarak yaklaşık 1 milyon AVM çalışanını tehlikeye attığını yazdı ve “Salgın bitmedi, yanlış yapıyorsunuz” dedi.

Kaftancıoğlu bir başka paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"İktidarın normalleşme adı altında ilk aklına gelen AVM’leri açmak oldu. Dertleri salgınla mücadele ya da normalleşme değil. Salgın devam ediyor, ama iktidarın ne halkı ne de işvereni destekleyecek bir bütçesi yok."

Peki uzmanlar ne diyor?

Hürriyet'e konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, normalleşme için "Vaka sayısı binin altına düşmeden normalleşmeden söz edilmemeli" dedi.

Tükek, hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağının ve "Rakamlar iyiye gidiyor" açıklamalarının insanların rehavete kapılamasına neden olduğunu da söyledi.

"AVM'ler en son açılması gereken yerler"

DW Türkçe'ye konuşan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nden Prof. Dr. Doktor Sarp Üner de mevcut salgının yapısı göz önüne alındığında AVM'lerin en son açılması gereken yer olduğunu söylüyor.

"Zaten bir araya gelmeyin ve mümkün olduğunca birbirinizden uzak durun ve mümkün olduğunca kapalı yerlere girmeyin diyoruz. AVM bunun tam tersini sağlayan bir yer. Bir salgın sırasında normalleşmeye ilişkin bir sıralama yaparsak insanların en çok bulunduğu yerlerin en son açılması gerek”

"Çok zorunda kalmazsam gitmem"

Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu "Çalar Saat" programına konuk olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap ise “Siz AVM’ye gider misiniz” sorusuna, "Çok zorunda kalmazsam gitmem" yanıtını verdi.

“AVM’ye gitmem gerekirse tedbirlere dikkat ederek giderim, işimi halledip ayrılırım” diyen Azap, salgın öncesindeki gibi topluca AVM’ye gidip vakit geçirmenin yanlış olduğunu vurguladı.

Azap, AVM'lerin açılırken park ve bahçelerin neden kapalı olduğu sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Kapalı ortamlar virüsün kişiden kişiye bulaşması için bir risk taşıyor ama cansız yüzeyden bulaşı iç ortamlarda kontrol etmek daha kolay. Ama park ve bahçelerdeki yüzeylerin ne kadar temizlenebileceği tartışma konusu. Bunu yapmak pek mümkün olmayabilir."

Kovid-19 servisinde çalışan doktor: Normalleşme için henüz erken

İstanbul'daki bir üniversite hastanesinin Kovid-19 servisinde çalışan bir doktor,BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tüm doktorlar normalleşmenin bu kadar erken başlamasına çok şaşkın ve kaygılı çünkü salgın devam ediyor. Elbette vaka sayısında bir düşüş var ancak bu düşüş henüz çok yeni. Gerçekten tepe noktasını görüp görmediğimizi dahi net olarak söyleyemiyorken, bu normalleşme sürecinde yeniden bir artış bekliyoruz. Şu an kapattığımız Kovid-19 servislerimizi olası bir vaka artışı için hazır tutuyoruz çünkü vaka sayısı azaldı diye rehavete kapılamayız."

İstanbul ve Ankara'daki AVM'lerden kareler 📷

İstanbul Beylikdüzü'ndeki bir AVM önünde oluşan kuyruk 👇

Ankara'da da bazı AVM girişlerinde kuyruk oluştu 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir