Mini Uyum Paketine 'İYİ Parti' Formülü: Seçim Yasalarındaki 6 Aylık Süre 3 Aya Düşürülebilir

 > -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın erken seçim tarihini 24 Haziran olarak açıklamasının ardından başlayan İYİ Parti'nin seçime katılıp katılamayacağı hakkında tartışmalar sürüyor. Meral Akşener dün 'İYİ Parti seçime girecek' açıklaması yaptı ancak YSK’daki hâkim görüşün, bunun mümkün olmadığı yönünde olduğu iddia ediliyor. Seçim yasalarındaki 6 aylık sürenin 3 aya düşürülmesine yönelik bir değişiklik gündemde. 

İYİ Parti büyük kongresini 10 Aralık 2017'de yaptı.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İYİ Parti’nin, 10 Aralık 2017’de yaptığı kurucular kurulu kongresini büyük kongre olarak kabul ediyor. 

Partinin, ilçe kongrelerini tamamladığı tarih olarak 26 Şubat gösteriliyor. Bu da 24 Haziran olarak açıklanan erken seçim için risk oluşturuyor.

İYİ Parti kurmaylarının haziran ayında yapılacak seçimlere katılabilecekleri açıklamasına karşın, YSK’daki hâkim görüşün, bunun mümkün olmadığı yönünde olduğu iddia ediliyor.

Seçim Kanununa göre, bir partinin seçimlere katılabilmesi için 41 ilde teşkilatlanmasını tamamlaması ve büyük kongresini, seçim tarihinden 6 ay öncesine kadar tamamlamış olması gerekiyor.

Ancak AKP, seçime girebilmek için zorunlu olan 6 aylık sürenin 3 aya indirilmesini tartışıyor.

Bugün basına yansıyan bilgiye göre bu düzenleme TBMM’den acil olarak yasalaştırılacak olan mini uyum paketine konulacak.

'Kimseden lütuf istemiyoruz. Mevcut yasa uygulansın yeter'

AKP'nin İYİ Parti'nin seçime girmesi için yapacağı iddia edilen düzenlemeye İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ tepki gösterdi. ''Kimseden lütuf istemiyoruz. Mevcut yasa uygulansın yeter'' diyen Özdağ, şöyle konuştu:

''Koşulları yerine getirme tarihi 26 Şubat değil 10 Aralık 2017. Dolasıyla bu tarihin esas alınması gerekiyor. Bu şekilde daha önce 3 parti seçime girmiş. Biz de sadece bu kuralın uygulanmasını istiyoruz, kimseden lütuf istemiyoruz. Bizim sokulmadığımız bir seçim meşru değildir. Tüm boyutlarıyla gayrimeşru bir seçimdir.''

Seçim tarihinin açıklanmasının ardından Meral Akşener, İYİ Partinin kongresini 10 Aralık'ta yaptığını ve seçime katılmaya hak kazandığını söylemişti.

Meral Akşener: 'Herkes Ayağını Denk Alsın, İYİ Parti Seçime Girecek' - onedio.com
Meral Akşener: 'Herkes Ayağını Denk Alsın, İYİ Parti Seçime Girecek' - onedio.com

İYİ Parti'nin 10 Aralık tarihinde kongresini yaptığını, 68 ilde teşkilatlandığını söyleyen Akşener, 10 Haziran 2018 tarihi itibariyle gerekli sürenin dolduğunu ve seçime gireceklerini açıkladı.

Akşener’in avukatı ve İYİ Parti MYK üyesi Feridun Bahşi '22.06.2018 sonrası her seçime gireceğiz' demişti.

YSK Başkanı Sadi Güven ise İYİ Parti'nin seçime girip giremeyeceğini bilmediğini açıklamıştı.

YSK Başkanı Güven'in 'İYİ Parti Seçime Katılabilecek mi?' Sorusuna Verdiği Yanıt Tartışılıyor: 'Ben de Bilmiyorum' - onedio.com
YSK Başkanı Güven'in 'İYİ Parti Seçime Katılabilecek mi?' Sorusuna Verdiği Yanıt Tartışılıyor: 'Ben de Bilmiyorum' - onedio.com

📌 İYİ Parti sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir