Görüş Bildir
Haberler
Microsoft .NET Artık Açık Kaynak

Microsoft .NET Artık Açık Kaynak

ATKN
13.11.2014 - 11:02

Microsoft, çekirdek yazılım iskeletini temsil eden .NET'i açık kaynaklı hale getirdiğini açıkladı. Windows, Mac OS X ve Linux'u destekleyecek .NET'in yanı sıra, Visual Studio 2015'e Android ve iOS desteği gelecek.

Microsoft, geliştiriciler için çok önemli bir karara imza attı. Çekirdek yazılım iskeletini Windows, Mac OS X ve Linux'a açarak çapraz platform desteği sunan Microsoft, geliştiriciler için araç ve hizmetler sunduğu Visual Studio'nun en yeni versiyonunu da Android ve iOS'e açacak.

Visual Studio 2015'in ön izleme simülatöründe Android için emülatör sunan Microsoft, aynı zamanda Visual Studio 'Community 2013'ün yeni versiyonunu bedava olarak sunacak. Microsoft bu adımla .Net, C# ve Visual Studio'yu geliştirici platformu olarak bir araya getirirken, Linux, Android, iOS, Mac ve Windows'u bu platformun içine katmış olacak.

Son yıllarda geliştiricilere daha fazla şeffaflık sunmak için geliştirici araçlarının bir kısmını açık kaynaklı hale getiren Microsoft, böylece sunucu alanında gelişen Linux ve tüketici alanında güçlenen Android ve iOS'den de faydalanmayı umuyor.

Her geliştiriciye kapı açık

Microsoft, web sayfasından yaptığı açıklamada Visual Studio Community 2013'yi tüm içerikleriyle bedava sunarak tüm geliştiricilere fayda sağlamak istediklerini belirtti. Mobil cihazlardan masa üstü ve bulut ile Web'e kadar her türlü platformda çalışan geliştiricilere sunulan Visual Studio Community 2013 bu bağlantıdan indirilebilir.

Microsoft, iOS, Android ve Windows desteği sunulan Visual Studio 2015 Preview (ön izleme) sürümüyle geliştiricilere her türlü cihaz ve platform için daha kolay uygulama ve hizmet geliştirme imkanı sunacaklarını belirtti. Öz izleme sürümü bu bağlantıdan indirilebilir.

Açık kaynaklı .Net Core yazılım iskeletine ise Github'dan ulaşılıyor.

Al Jazeera Turk

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/mic...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0