‘Başbakanlık’ Polemiği Sürüyor

 > -
Abone ol

Koalisyon tartışmaları sürerken "başbakanlık" polemiğine giren MHP ve CHP'den üst üste açıklamalar geliyor.

Olası bir üçlü koalisyonda MHP'ye başbakanlık teklif eden CHP liderine MHP'den üst üste ret cevapları geliyor. Son olarak, "Yüzde 60’lık blok derken kimsenin kimseyle bir arada olmasını, bir siyasi ortaklığı değil, Türkiye’nin önceliği olan hukuk ve demokrasi üzerindeki tahribatın giderilmesi için halkın bize verdiği sorumluluğu anlatmaya çalıştık" diye yazılı açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın yine yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

'CHP tarihi sorumluluğunu yerine getirmedi'

Semih Yalçın

Yalçın'ın sözleri özetle şöyle:

"Yüzde 60’lık blokun gerçekten caiz bir tabir olabilmesi için, ortaya çıktığı varsayılan blokta yer aldığı düşünülen siyasi partilerin fikir ve ilkelerinde, beyannamelerinde, halka verdiği sözlerde en azından asgari müştereklerin olması icabeder. Çok iyi bilinmektedir ki Türkiye’de hukuk ve demokrasiyi tahrip eden mihrakların başında PKK ve onun siyasi kanadı gelmektedir."

"Suçluları hapishanede gardiyan yapmaktan farksız"

"Yüzde 13’ün üzerinde oy alıp 80 milletvekili çıkarmak, hiçbir partiye devletimizin yasalarını tanımama ve devlete kafa tutma hakkı vermez. Hâl böyleyken Sayın Kılıçdaroğlu, MHP’ye HDP destekli bir ortak hükümet kurma teklifini dillendirirken böyle yasa tanımaz silahlı bir oluşumla hukuk sisteminin taşlarını nasıl yerli yerine oturtacağını, başta 17-25 Aralık yolsuzlukları olmak üzere bütün hukuksuzlukların üzerine nasıl gidebileceğini kamuoyuna açıklamamıştır. Oysa illegal bir silahlı örgütün siyasi kanadıyla hukukun üstünlüğünü geçerli kılacağını ve demokrasiye işlerlik kazandıracağını sanmak, suçluları hapishanede gardiyan, mahkemede hâkim, savcı ve avukat yapmaktan farksızdır."

"CHP tarihi sorumluluğunu yerine getirmedi"

"Atalarımızın büyük acılar ve fedakârlıklarla tesis edip miras bıraktığı milli kimliğimizle toplumsal bütünlüğümüzü ilk önce savunması beklenen Cumhuriyet’i kuran partinin, eli kanlı katillerin siyasi teşekkülüyle birlikte hareket etme hayalleri tarafımızdan tasvip görmemekte ve milletçe de hoş karşılanmamaktadır. CHP tarihi sorumluluğunu yerine getirmemiş, Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkması gerekirken, sözde çözüm sürecinin mimarı ve uygulayıcısı olmak istemiştir. Hatta zaman zaman AKP ile bu konuda yarışa bile girmiştir."

"AKP ile farkı nerede?"

"Bugünkü CHP’nin, Anayasa teminatı altındaki üniter yapıyı ve milli bütünlüğü delik deşik edip toplumun bünyesinde onarılması zor yaralar açtığı için yıllardır eleştirdiğimiz AKP ile farkı nerededir? Bu hakikatler karşısında, Sayın Kılıçdaroğlu’nun, MHP’nin AKP’siz bir seçeneği hayal dahi edemez durumda olduğu ve bir sonraki seçimi hesapladığı yolundaki iddiası havada kalmaktadır. MHP’yi millete havale etmeye kalkan zihniyete de hatırlatmamız; 'MHP’yi millete havale edemezsiniz çünkü partimiz zaten milletin sinesindedir'. Bu nedenle MHP milletsiz ve devletsiz bir koalisyon seçeneğini asla düşünemez."

"Asıl sorun siyasi partilerin ilkesizliği"

"O halde HDP ile aynı çuvala girmeyi göze alabilen CHP’ye AKP ile koalisyona gitmeyi salık veririz. Asıl sorun, koalisyon seçenekleri veya seçeneksizliği değil, siyasi partilerin ilkesizliğidir."

'MHP'nin kırmızı çizgileri var'

Devlet Bahçeli - Metin Özkan

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin danışmanı Metin Özkan, NTV canlı yayınında MHP ile ilgili bazı iddialar ve koalisyon ile ilgili açıklama yaptı.

'Görüşmeler yapıldı' iddiasını yalanlayan Özkan, şunları söyledi:

"Bakanlıklar verildi, görüşmeler yapıldı iddiası kesinlikle yapılmadı. Yapılan haberlerin hepsi asılsızdır.

'MHP'nin kırmızı çizgileri var'

MHP analar ağlasın istemiyor. Doğudaki kardeşlerimizin üstünde PKK'nın tehdidi kalsın istemiyoruz. Çözüm mutlaka istenen bir şey ama MHP'nin kırmızı çizgileri var. Terör örgütü mutlaka silahı bırakacak, devletle masaya otururken kesinlikle şartı olmayacak.

'Sayın Öcalan diyen Demirtaş'la nasıl koalisyon kurabiliriz?'

Bu ülkede 'Sayın Öcalan' diyen Selahattin Demirtaş'la nasıl koalisyon kurabiliriz? Bu ülkenin emniyet müdürünü tokatlayan HDP milletvekili. Bizim onlarla bir araya gelmemizi isteyenler PKK sempatizanıdır. 

Bu ülkede ezan dinmeyecek, bayrak inmeyecek diye söz verdik."

Ne olmuştu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun HDP ve CHP'yle koalisyon yapması karşılığında, "Bahçeli başbakan olsun" teklifini, "Küçük hesap peşinde koşmuyoruz" diyerek reddetmişti.

"Siyasi rüşvet" olarak tanımladığı teklifi "aceleci ve nezaketsiz" bulduğunu belirten MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da Kılıçdaroğlu'nun teklifinin siyasi rüşvet olarak tarihe geçeceğini ifade etmişti.

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de, üçlü koalisyon ve başbakanlık teklifini reddeden Bahçeli’ye, “Millete havale ediyoruz. Bu kadar sorunların olduğu bir ortamda Türkiye’nin erken seçimi kaldırması mümkün değildir” diye tepki göstermişti.

Cumartesi günü Twitter hesabından açıklama yapan MHP lideri Bahçeli isim vermeden Kılıçdaroğlu'na "koltuk imalatçısı" demiş, "Vehimli ve telaşlı bir ruh haliyle mezun olmadıkları koltuk ikramına meyledenler, sanıyorum hırslarına yenilenler, ilkeleri çoraklaşanlardır. Gün aşırı taktik hamlelerle ön almaya çalışan çürük koltuk imalatçılarına önceliklerimizi tarihe bakarak öğrenmelerini tavsiye ederim" diye devam etmişti.

Kılıçdaroğlu'ndan yazılı açıklama

Bahçeli'nin sert mesajları üzerine yazılı açıklama yapan Kılıçdaroğlu'nın açıklamasında şu ifadeler vardı:

"Yüzde 60’lık blok derken, kimsenin kimseyle bir arada olmasını, bir siyasi ortaklığı değil, Türkiye’nin önceliği olan hukuk ve demokrasi üzerindeki tahribatın giderilmesi için halkın bize verdiği sorumluluğu anlatmaya çalıştık."

"Yüzde 60'lık blok derken, halkın bize verdiği sorumluluğu anlattık. Görünen o ki diğer muhalefet partileri bir sonraki seçimi hesapladıklarından olacak, AKP’siz bir seçeneği hayal dahi edemez durumdalar."

"Bizim dışımızdaki partiler ne yazık ki kiminle koalisyon yapıp yapmayacaklarını söylüyor, bizim içinse kriter ilkeler ve halka verdiğimiz sözlerdir."

"Davutoğlu'nu dinlememiz gerekiyor"

CHP lideri Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada ise AKP-CHP koalisyonu seçeneğiyle ilgili, "Sayın Davutoğlu’nun ne düşündüğünü bilmiyoruz. Ne düşündüğünü bir görmemiz, dinlememiz gerekiyor. Her halükârda rezervlerimizi koruyoruz" demişti.

Cumhuriyet, Al Jazeera ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir