Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MHP'de Muhalefet 400 İmzada Kaldı

 > -

Milliyetçi Hareket Partisi’nde muhalefetin kendi içindeki çekişmesi delegeden imza toplanmasına yansıdı. Yaklaşık 400’ü bulan imza sayısının üzerine son iki haftadır yenileri eklenemedi. Sinan Oğan ve Koray Aydın cephesi Meral Akşener’in “ayrı hareket” etmesinin bunda etkili olduğunu iddia ediyor. Delegenin tereddüdünü aşmak için üç ismin ortak açıklama yapması gündemde.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde bir süre önce Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener’in arka arkaya yaptıkları açıklamalarla hareketlenen muhalefet sıkıntılı günler geçiriyor. Sinan Oğan ve Koray Aydın cephesine göre bunun nedeni, “Meral Akşener’in ayrı hareket ediyor görüntüsü vermesi.”

Al Jazeera Türk'ten Gonca Şenay'a bilgi veren isimler, Meral Akşener’in delegelerden kendi adına imza istemesi nedeniyle delegenin “muhalefet başarılı olamayacak, imza verip deşifre olmak istemiyorum” düşüncesine kapıldığı görüşünde.

Delege tereddütte

İmza sayısının birkaç hafta öncesine kadar süren heyecan dalgasıyla 400’e ulaştığını belirten kaynaklar, “Son iki haftadır delegenin tereddütleri etkili oldu. Delegelerden imza toplama süreci yavaşladı” diye konuştu.

Bu tıkanıklığı aşmak için muhalefette genel başkanlığa adayı olarak öne çıkan bu isimlerin yakın çevreleri arasında bir temas trafiği yaşanıyor. Akşener, Oğan ve Aydın’ın ortak bir basın toplantısı düzenlemesi durumunda daha çok imza toplanabileceği düşünülüyor. Yapılan son temaslarda bu üç adayın ortak açıklama yapma ihtimali kuvvetlendi. Son anda bir aksilik olmazsa Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın’ın en geç iki hafta içinde ortak bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

400 imza yeterli ama…

Sinan Oğan, Meral Akşener, Koray Aydın

Toplanan 400 imza tüzük kongresi toplanması için yeterli sayı. Ancak muhalefetin yaptığı değerlendirmelerde genel başkan değişiminin kesin olması için bu imzanın 700’ün üzerine çıkması gerekiyor. Bu değerlendirme yapılırken hem bazı delegelerin verdikleri imzaları geri çekebileceği dikkate alınıyor hem de delegenin üçte ikisinin vereceği imzanın tüzük kongresi toplamama tavrı benimseyen MHP Genel Merkez yönetimi üzerinde baskı oluşturacağı.

Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir