Meme Uçları İle İlgili Duyunca Size Hem Aydınlanma Yaşatacak Hem de Çok Şaşırtacak 11 İlginç Bilgi

-

İnsan vücudu oldukça şaşırtıcı ve hatta büyüleyici bir biyolojik yapıya sahip. Akıl almaz işleyiş sistemi, kendine has oluşumu ve her bir vücutta eşsiz bulunan özellikleri, zamanın başından beri merak uyandırmıştır.

iCreative'in The Body serisinden bu kez sizler için 'meme uçları' hakkında oldukça ilginç bilgiler derledik.

Biyolojik olarak kadınlarda emzirme, hem kadınlarda hem erkeklerde erojen bölge olan meme uçları, hakkında en az bilgi sahip olduğumuz yerlerimizden biri.

Öyleyse başlayalım...

1. Meme uçlarının kendine özel ter bezleri vardır. Montogomery ter bezi olarak adlandırılan bu bölge, emzirme sırasında meme ucunu kayganlaştırma ve bebeğin anne memesini bulmasını kolaylaştırma görevini yapar.

2. Meme uçları dışa doğru çıkık ya da içe doğru kaçmış şekilde bulunabilir.

Plastik cerrah Constance Chen'e göre kimi zaman meme ucu içeri doğru dönüktür ve derinin bir kısmı kesilerek tekrar dışarı çıkarma işlemi yapılabilir. 

Öte yandan kadınlar için içe dönük meme uçları herhangi bir acıya ve ağrıya sebep olmaz ya da emzirirken sorun yaratmaz.

3. Bazı kişilerde 2'den fazla meme ucu bulunabilir!

Kimi vakalarda, normal yerinde bulunan meme uçlarının yanı sıra, meme çevresinde başka meme uçları da çıkabilmektedir. 

Hintli bir adam, bir defasında 7 meme ucu olduğu için doktora başvurmuştu. 

New York'lu bir uzman olan, Anne O'connor'a göre bu ekstra meme uçları genellikle, meme ile koltuk altı bölgesi arasında çıkıyor. Bu meme uçlarından bazen süt ya da akıntı gelebiliyor. Sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil ettiği ise görülmedi.

4. Peki erkeklerin neden meme ucu var? Cevap çok basit, XY kromozomu yüzünden!

Meme uçlarının asıl görevi emzirmekse, süt üretmeyen erkeklerde neden meme ucu bulunuyor? İnsan embriyosu oluşmaya başladıktan birkaç hafta sonra, Y kromozomu üzerinden erkeklik cinsiyetini baskın yapan SRY geni aktif hale gelir. Meme uçları bu aktivasyondan önce oluşmaya başladığı için vücutta büyümeye devam edecektir.

ABD'li bir biyoloji profesörüne göre, erkeklerde meme ucu olmasının asıl sebebi kadınlarda da meme ucu olmasıdır. Profesör Andrew M Simmons, erkeklerdeki meme ucunun, genetik mimarinin bir yan ürünü olduğunu açıklıyor.

5. Dünyanın en güçlü meme uçları: BÜYÜK NIPPULINI

Meme uçlarıyla ağırlık kaldırarak Guinness rekorlar kitabına giren Sage Werbock adında bir adam oldu. 

Rekor için 988.5 kg'lık bir aracı yaklaşık 20 metre çekmişti. Sage Werbock, geçimini de meme uçlarıyla bu tür şovlar yaparak sağlıyor.

6. Meme uçları da cinsellik sırasında en az klitoris, vajina ya da kasıklar kadar uyarılabiliyor..

2011 yılında cinsel sağlık uzmanı Michael Reitano'nun yaptığı araştırmada, cinsel uyarı alan kadınların MR'ları çekilmiş ve bu tez ortaya atılmıştı. Buradan yola çıkıldığında kadınların, meme uçları uyarılarak orgazma ulaşabilmesi de sık karşılaşılan bir durumdur.

Erkeklerde henüz benzer bir araştırma yapılmasa da, cinsel uyarılmanın benzer seviyelerde olduğu farklı sözlü anketlerde ortaya çıkmıştır.

7. Meme uçları da tıpkı parmak izleri gibi her kişide farklıdır hatta oldukça eşsizdir.

Meme uçları pembe, kırmızı, kahverengi, kırmızımsı bej, siyahi gibi birçok farklı renkte olabilir. Kimi meme uçları daha düz, kimileri daha çıkıntılı, daha geniş olabilir. 

Hatta bir insanın iki meme ucu bile birbirinden farklı olabilir!

8. Meme kanserinin sadece meme uçlarını hedef alan spesifik bir türü bulunur.

Meme kanseri türlerinin çoğu tüm memeyi hedef alsa da, Paget hastalığı meme ucu bölgesine saldıran nadir bir durumdur. Doktor Chen'e göre, hasta meme ucunda egzamaya benzer durumla karşılaşır. Bu aslında meme bölgesinin deri hücrelerini etkileyen bir kanserdir. Meme kanseri vakalarının ise toplamda %0.5 ile %5 arasındaki kısmını oluşturur.

9. Masektomi (memenin alınması) operasyonundan sonra, meme ucunda tekrar his duyumu sağlanması mümkün olabilir

Meme kanseri tedavisi sırasında, meme alma operasyonu yapıldığı sırada bazı durumlarda meme ucu kurtarılabilir. Öte yandan meme ucu kurtarılsa da, bu bölgedeki duyu alımı oldukça zayıflamıştır. 

Doktor Chen'e göre sinirlerin yeniden yapılandırılması, yeniden canlandırılması oldukça zor ve ileri teknoloji bir operasyon, fakat imkansız değil!

10. Hamile kadınlarda meme ucunun uyarılması, doğum sancılarını başlatmaya yardımcı olabilir.

Bir kadının, doğumun başlaması için gereken sancılar gelmediği zaman dışarıdan yardımla sancılar başlatılabilir. 

Bu konuda en sık paylaşılan tavsiyelerden biri de, meme uçlarının uyarılmasıdır. 

Bunun neden olduğu tam olarak bilinmese de, meme ucu uyarıldığında uterusun kasılması ve bu uyarılmadan salgılanan oksitoksinin yardımcı olması doktorlara en yakın olasılıklar olarak gelmektedir.

11. Anne sütü meme ucundaki tek bir delikten gelmez.

Anne O'Connor'ın açıkladığı gibi, meme ucunda 20'ye yakın süt boşaltma deliği olabilir, bu yüzden anne sütü pompalandığı zaman sütün birden fazla noktadan fışkırdığını görmek normaldir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mcos

iyilikpenisi

yok daha memeler.

sporty

7. Meme uçları da tıpkı parmak izleri gibi her kişide farklıdır hatta oldukça eşsizdir. Okumam yazmam yok; Meme ucu basın lütfen.

Görüş Bildir