Medya Ombudsmanı Uyardı: 'Hürriyet, Milliyet, Akşam ve Türkiye Gazeteleri Reklamları Haber Gibi Veriyor'

 > 
2PAYLAŞIM

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Hürriyet, Milliyet, Akşam ve Türkiye gazetelerinin okurlarını uyardı. 

Sosyal medya üzerinden okuyucuları uyaran Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, söz konusu gazetelerin şirket reklamlarını haber gibi vererek halkı kandırdıklarını söyledi.

Bildirici paylaşımında şu ifadeye yer verdi:

"Hürriyet, Milliyet, Akşam, Türkiye okuru dikkat! Hürriyet’in 'Ankara iş dünyasını taşıyacak'(6.S) Akşam’ın 'Ankara’nın ofis etabı satışta'(6.S) Milliyet’in 'Ofisleri 2 yıl ödemesiz satıyor' (9.S) Türkiye’nin 'Ankara’da ofis etabı satışa çıktı' (6.S) metinleri haber değil, şirket reklamıdır! "

Bildirici bu yolla okuyucuların kandırıldığını da öne sürdü.

Bildirici açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Okur kandırılıyor. Oysa 'Ticari reklam ve haksız uygulamalar yönetmeliği’nin 6. Maddesinde 'Reklamlar, editöryal içerikten görsel ve işitsel olarak açık bir şekilde ayırt edilebilir olmalıdır' ve 'reklam olduğu tüketiciler tarafından kolaylıkla fark edilebilir olmalıdır' deniliyor."

Bildirici daha öncede İbrahim Kalın'ın Hürriyet gazetesinde yazısı hakkında da açıklama yapmıştı👇

Bildirici, İbrahim Kalın'ın Hürriyet'teki Açıklamalarını Eleştirdi: 'Gazetecilik Değil, Halkla İlişkiler Metni' - onedio.com
Bildirici, İbrahim Kalın'ın Hürriyet'teki Açıklamalarını Eleştirdi: 'Gazetecilik Değil, Halkla İlişkiler Metni' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir