Görüş Bildir
Haberler
Meclis'te Bu Hafta: ‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’ Görüşülecek

Meclis'te Bu Hafta: ‘Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’ Görüşülecek

ATKN
27.03.2016 - 23:32 Son Güncelleme: 28.03.2016 - 11:56

Meclis, bu hafta AB reformları kapsamında yer alan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu kurulmasına ilişkin düzenleme için mesai yapacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulu; bu hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri dışında 1 Nisan Cuma günü de çalışacak. 

Genel Kurul, AB reformları kapsamında yer alan 'Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu' kurulmasına ilişkin yasa tasarısını görüşecek. 30 maddelik Tasarı, 'temel kanun' olarak iki bölüm halinde ele alınacak. 

Tasarıya göre; cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayalı ayrımcılık yasak olacak. Dernek, vakıf, sendika, parti ve meslek örgütü üyeliklerinde de ayrımcılık yapılamayacak. Özerk ve Başbakanlık ile ilişkili olacak kurum, Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve Başbakanlığa yıllık raporlar sunacak.

8 üyesi Bakanlar Kurulu, 3 üyesi Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek

8 üyesi Bakanlar Kurulu, 3 üyesi Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek

Arşiv

Kurumun karar organı, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu olacak. Görev ve yetkilerini bağımsız olarak yerine getirecek olan kurul, 11 üyeden oluşacak, 8 üyesi Bakanlar Kurulu, 3 üyesi Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

Komisyonlar

Komisyonlar
İçeriğin Devamı Aşağıda

Plan ve Bütçe Komisyonu, 29 Mart Salı günü, zorunluk trafik sigortası, 65 yaş aylıkları, Kanal İstanbul Projesi ve terörizmin finansmanı suçuyla mücadelede yeni düzenlemeler içeren 'torba kanun' tasarısı, 15 bin polis kadro ihdasını yapan tasarı ile Şanlıurfa'ya Şeref madalyası verilmesine ilişkin yasa teklifini görüşecek. 

Dışişleri Komisyonu, 30 Mart Çarşamba günü uluslararası sözleşmelerin onaylanmasını içeren yasa tasarılarını ele alacak. 

Aile Bütünlüğünü Koruma Araştırma Komisyonu da konuyla ilgili kurum ve kuruluşlardan bilgi almaya devam edecek.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
10
9
2
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Açılay sayan

Öldürülen,İntihar eden Her LGBT'nin suçlusu Sizlersiniz hala en çok ayrımcılığa uğramamıza,dışlanmamıza rağmen Cinsiyet kimliği,Cinsel yönelim eklenmiyor yas... Devamını Gör

Freya

Tasarıya göre; cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, felsefi ve siyasi görüş, etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaşa dayal... Devamını Gör

Melih Işık

Dini somurerek iktidarda kalanlar insan hakları ve esitlik konuscakmis 😂