Görüş Bildir
Haberler
Mansur Yavaş Ankara Seçimlerini AİHM'ye Taşıdı

Mansur Yavaş Ankara Seçimlerini AİHM'ye Taşıdı

İçeriğin Devamı Aşağıda

30 Mart 2014 yerel seçiminde Cumhuriyet Halk partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve seçimi 32 bin oy farkla kaybeden Mansur Yavaş, iç hukuk yolları tükenince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu. 

Yerel seçimde ‘hile yapıldığı’ iddiasıyla önce Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), ardından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunan Mansur Yavaş, buradan bir sonuç elde edemeyince ‘sunduğu delillerin yeterince incelenmediği’ gerekçesini ileri sürerek konuyu AİHM’e taşıdı. 

AİHM başvurusuyla ilgili açıklama yapan Mansur Yavaş, 'Ankaralıya yapılan haksızlığın peşini bırakmamak adına, sandığa yansıyan iradenin gerçeğe çıkması için AİHM'e başvurduk. Ankaralının hak arama mücadelesini her platformda vermeye devam edecek, Ankaralı seçmenin güvenini boşa çıkarmayacağım.' ifadelerini kullandı. AİHM’den umutlu olduğunu belirten Yavaş, 'Ben oradan olumlu bir sonucun çıkacağına inanıyorum.' dedi. Yavaş, dilekçesinin 20 sayfayı bulduğunu belirtti. 

Yaklaşık 40 bin sayfalık belgeyi YSK’ya verdiklerini kaydeden Yavaş, bu belgelerin 3 saat içerisinde değerlendirildiğini belirterek şunları söyledi: 'Bu kadar belgenin bu kadar kısa sürede okunup değerlendirilmesi imkansız. Teslim ettiğimiz belgelerin yeterince incelenmediği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunduk. Oradan da ‘genel seçime bakarız ama yerel seçime bakamayız’ anlamına gelecek bir karar çıktı. İç hukuk yolları tükendiği için de hak mücadelemizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımaya karar verdik.'

Cihan

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
TOLSTOY

bu adamın azmine hayranım. şu azmin onda birini seçim sürecinde gösterse fark atmıştı aq

murat

Umarım olumlu sonuçlanır, 40 bin sayfalık belgeyi bırak 3 saat içinde okumalarını belgelere bakmamışlardır bile.

bootstrap will

AİHM'ye gönderilmesi gereken sadece Ankara seçimleri değildir bence.