Görüş Bildir
Haberler
Kuzey Kore'den, Obama'ya 'Maymun' Benzetmesi

Kuzey Kore'den, Obama'ya 'Maymun' Benzetmesi

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuzey Kore hükümeti, ABD Başkanı Barack Obama'ya 'maymun' dedi.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu, iki ülke arasında gerilime neden olan 'The Interview' (Röportaj) adlı filmin ABD'de gösterime girmesi üzerine sert bir bildiri yayımladı.

İki gazetecinin Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'nın (CIA) taşeronu olarak, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikast planlarını konu alan komedi filmi, Kuzey Kore Hükümeti'nin tehditleri üzerine son anda gösterime sokulmamış, ABD Başkanı Barack Obama, yapımcı firma Sony'yi eleştirmişti.

Kuzey Kore Ulusal Savunma Komisyonu'nun açıklamasında, 'Obama, her zaman tropikal ormandaki bir maymun gibi sözleri ve eylemleriyle pervasızca davranıyor. Eğer ABD, Kuzey Kore'nin uyarılarına rağmen ganster tarzı keyfi uygulamalarına devam ederse, siyasi ilişkilerinde önlemez ölümcül darbelerle karşı karşıya kalacak' denildi.

'Siber' gerilim

Kuzey Kore hükümeti daha önce komedi filmini 'terör eylemi' olarak nitelendirmişti.

Filmin yapımcı şirketi Sony'e de bilgisayar korsanlarınca siber saldırılar düzenlenmiş, gönderilen tehdit mesajlarında '11 Eylül 2001'de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız' denmişti.

Sony bu gelişme üzerine filmin gösterime girmesini ertelemiş, önce çok sayıda Holywood yıldızının, arkasından da ABD Başkanı Barack Obama'nın eleştirilerinin ardından geri adım atmıştı.

Kuzey Kore ise şu ana kadar yapılan siber saldırıları ve tehditleri üstlenmemişti

Sony yetkilileri filmin gösterime girmesinin ifade özgürlüğüne bağlılıklarını gösterdiğini vurguladı.

  • BBC Türkçe
Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın