Küçük İşletmeler İçin Bölgelerinde Kullanabilecekleri Pazarlama Teknikleri

0PAYLAŞIM

Kağıt ve kalemler hazırsa başlayalım!

Kaynak: https://www.under30ceo.com/5-local-marke...

Küçük işletmeler başlangıçta işlerinin bulunduğu bölgede satış yapmaya odaklanmalıdır.

Yeni işletme sahiplerinin yerel pazarlamayı iyi bilmesi ve etkili teknikler kullanması gereklidir. Peki yerel pazarlama konusunda bilmeniz gerekenler nelerdir? Haydi gelin birlikte bakalım.

Yerel pazarlama nedir?

Terimin adından anlaşılabileceği gibi yerel pazarlama şirketin konumu veya genel merkezinin yakınında bulunan belirli bir coğrafi müşteri pazarını vurgulayan bir pazarlama stratejisidir. Yerel pazarlama, fiziksel mağazalar, restoranlar ve hizmet tabanlı işletmeler için uygun bir stratejidir. Ancak, e-ticaret şirketleri ve bloglar bile yerel pazarlamayla başarılı olabilir. Yerel pazarlama, belirli bir müşteri kitlesine odaklanmanıza ve pazarlama sürecini kolaylaştırır. Satışlarınızı arttırmanın ekonomik bir yoludur. Yerel pazarlamanın işe yaraması için sağlam bir strateji geliştirmeli ve hassasiyetle yürütmelisiniz.

Gelin kullanabileceğiniz tavsiyelere bakalım...

1. Yerel SEO'ya yatırım yapabilirsiniz.

Yerel bir iş yürütmeniz teknolojiyi kullanmayacağınız anlamına gelmez. Kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri yerel SEO stratejisidir. Yerel SEO, genel bir SEO stratejisiyle aynı temel ilkeleri kullanır ve belirli bir şehir veya posta kodu içinde öne çıkmak için bu temel ilkeleri coğrafi bir filtreden geçirir. Bölgeye özgü anahtar kelimeler kullanmanız ve coğrafi arama sonuçlarını kullanmanız bu strateji için gereklidir.

2. Facebook reklam hedeflemesini kullanabilirsiniz.

Facebook reklamcılığının en iyi bölümlerinden biri konum da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere göre  kitle hedefleme yeteneğidir. Belirli bir yerde yaşayanları, o anda belirlediğiniz konumda bulunan ya da yakın zamanda bulunmuş kişileri hedef kitleniz olarak belirleyebilirsiniz. Coğrafi parametreleri belirledikten sonra hedef kitlenizi yaşa, cinsiyete, ilgi alanlarına, eğitime ve hatta harcama alışkanlıklarına göre daha da daraltabilirsiniz. Sayfanızı ziyaret eden kişilerin yeniden reklamlarınızı görmesini sağlayabilirsiniz.

3. İnternette işletmenizin bilgilerinin görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Şirketinizin yerel bilinirliğini arttırmanın en iyi yollarından biri işletmenizin bilgilerinin Google, Bing, YP.com, Apple Maps gibi platformların işletme listelerinde görünür olmasını sağlamaktır. Bu listelere işletmenizin girmesini sağladıktan ve profil oluşturduktan sonra mevcut müşterileri size yorum ve puan bırakmaya teşvik etmelisiniz. Bu işletmenizin bilinirliğini ve güvenirliğini arttırır.

4. Diğer küçük işletmelerle ortaklık kurabilirsiniz.

Daha fazla yerel müşteriye ulaşmak istiyorsanız şehirdeki diğer işletmelerle ortaklık kurmak daha geniş bir ağ oluşturmanıza yardımcı olabilir. Benzer hedef kitleleri ve fikirleri olan ancak doğrudan sizle rekabet etmeyen işletme sahipleriyle iş ortaklığı yapmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, bir sigorta acentesi işletiyorsanız oto tamirhaneleri, emlakçılar, ev temizlik hizmetleri, taşınma hizmetleri ve hatta pazarlama şirketleriyle ortaklık kurabilirsiniz. Ayrıca yerel etkinliklere katılabilirsiniz. Bu yeni bağlantılar kurmanızı sağlar.

5. Yerel medyayı destekleyebilirsiniz.

Son ipucu, yerel medyayı desteklemektir. Yerel gazeteciler ve blog yazarları, izleyicileriyle paylaşmak için genellikle ilgi çekici hikayeler ararlar. Bu profesyonellerle ilişkiler kurarak onlar için bir kaynak olabilirsiniz. Medyada görünür olmanız işletmenizin tanınmasını sağlayacaktır.

Sabırlı olmalısınız.

İşinizi bir günde büyütemezsiniz. Yerel pazarlama yönteminden yarar sağlamanız zaman alacaktır. Sonuçlara ulaşmadan önce iniş çıkışlar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sürekli yeni teknikler ve stratejiler denemelisiniz. Sıkı çalışıp kararlı olduğunuzda kesinlikle başarılı olursunuz. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

Her Çalışanın Bilmesi ve İş Hayatında Uygulaması Gereken Tavsiyeler - onedio.com
Her Çalışanın Bilmesi ve İş Hayatında Uygulaması Gereken Tavsiyeler - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Küçük İşletmelerin ve Yeni Girişimcilerin Başarısız Olmasına Neden Olan Ufak Ama Önemli Detaylar - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
Bu Bilgiler Çok İşinize Yarayacak! İşinde Daha Verimli Çalışmak İsteyenlerin Uygulayabileceği 19 İpucu - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir