Her Çalışanın Bilmesi ve İş Hayatında Uygulaması Gereken Tavsiyeler

0PAYLAŞIM

#5 Çok işime yaradı!

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/362...

Kariyerinizde ilerlerken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta vardır.

Kariyerinize başlarken işverenlerle mülakatlarınızda kendinizi ve deneyimlerinizi anlatmanız çok önemlidir. İşe girdikten sonra da kariyerinizde ilerlemek için iletişim tekniklerine önem vermeli ve patronunuza başarınızı göstermelisiniz. Haydi gelin başarınıza yardımcı olabilecek tavsiyelere birlikte bakalım...

1. İlk olarak kişilik özelliklerinizi anlatmalısınız.

İşverenleriniz ya da müşterileriniz sizinle tanıştıklarında ilk önce yapabildiklerinizle değil kim olduğunuzla ilgilenirler. Kendinizi etkili bir şekilde tanıtabilmek için ilk olarak akademik geçmişinizi veya iş geçmişinizi değil kişilik özelliklerinizi anlatmalısınız. Kişilik özelliklerinizi anlatmanız sizin sosyal becerilerinizi ve insanlarla ne kadar etkili iletişim kurabileceğinizi göstermektedir.

Bu özellikler günümüz iş dünyasında çok önemlidir.

LinkedIn'in 2018 İşyeri Öğrenim Raporu liderlik, iletişim ve takım çalışması gibi sosyal becerilerin çalışanların öğrenmesi gereken en önemli beceriler olduğunu göstermiştir. 2019 State of the Workplace Raporuna göre şirketlerin %30'u adayları işe almama sebeplerinin sosyal becerilerinin uygun olmaması olduğunu söylemişlerdir. Rekabetli iş ortamında güçlü sosyal becerilere sahip olduklarını gösteren çalışanlar daha avantajlı olabilirler. Farklı ortamlara uyum sağlayabilmek, bir ekipte işbirliği içinde çalışabilmek ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmek bir çalışanın iş hayatında çok yardımcı olacak özelliklerdir.

2. İşe hakim olduğunuzu göstermeli ve yeteneklerinizi etkili bir şekilde anlatmalısınız.

İnsan Kaynakları müdürleri kişilik özelliklerinin yanında işe hakim olmanıza da önem verirler. Bir işe başvurduğunuzda mülakatta işle ilgili becerilerinizi ve bilginizi göstermeniz gerekir. Bunu yapmak için önceki işlerinizden edindiğiniz deneyimleri, okulda edindiğiniz bilgileri ve çalıştığınız alanla ilgili spesifik bilgilerinizi anlatmalısınız.

İşle ilgili deneyimleriniz kritik önem taşır çünkü bilgi ve becerilerin gerekli olduğu alanlardaki yeterliliğinizi gösterirler.

Aynı zamanda deneyimleriniz işverenlere sizin çalışma hayatınızda gerekli sorumlulukları alabildiğinizi ve yetenekli olduğunuzu gösterir. İşverenler alanlarında uzmanlaşmış adayları ararlar. Bu yüzden deneyimlerinizi ve alanınızdaki yeteneklerinizi etkili bir şekilde anlatmanız oldukça çok işinize yarayacaktır. Yeteneklerinizi anlatırken bunların işteki verimliliği nasıl arttıracağını ve çalışma ortamına sizin deneyim ve bilgilerinizin nasıl katkı sağlayacağını belirtmelisiniz.

3. Sizi öne çıkaran yönlerinizi anlatmalısınız.

Kişilik özellikleriniz ve iş konusundaki deneyimleriniz önemli olsa da rekabetçi olduğunuzu da göstermelisiniz. Sizi diğer adaylardan ayıran özelliklerinizi anlatmalısınız. İş yerine neler katabileceğinizi etkili bir biçimde açıklamalısınız. Clickx'in kurucusu Solomon Thimothy, başarılı ve sürdürülebilir bir işi büyütmeye hevesli girişimcilerin ürünlerini veya hizmetlerini iş alanlarında iyi bir şekilde sunabilmeleri gerektiğinden bahsetmiştir.

Sizi diğerlerinden ayıran özelliklerinizi düşünmeli ve bunları mülakatta ifade etmelisiniz.

Bir işverenin sizi seçmesi için deneyim ve yeteneklerinizin yanında sizi benzersiz bir aday haline getiren en büyük başarılarınıza da dikkat çekmelisiniz. Bir hedefiniz olduğunda bunu başarmak için neler yapabileceğinizi anlatmalı ve hedefinize ulaştığınızda elde ettiğinizde ulaştığınız başarıları açıklamalısınız. Bu, potansiyel müşterilerin sizinle birlikte çalıştıklarında neler bekleyebileceklerinin bir kanıtı olarak kullanılabilir.

4. Yeteneklerinizin çözdüğü sorunları düşünmelisiniz.

Bir işe girdiğinizde de iş yerine katabileceklerinizi göstermeye devam etmeniz gerekir. Başarılı ve işe uygun olduğunuzu göstermek kariyerinizi ilerletmenizde ve terfi almanızda yardımcı olabilir. Başarılı bir çalışan aynı zamanda iş yerindeki sorunları da çözebilmelidir. Başarınızı ve çalışmalarınızı patronunuza göstermenin iki yolu vardır. Birincisi üretken olmak, liderlik yeteneklerinizi göstermek ve işlerinizi etkili bir şekilde yapmaktır.

İkinci yol ise sorunları çözebilmektir.

Başarılı ve çalışkan olduğunuzu göstermek için çalıştığınız yerdeki veya endüstrideki sorunlara çözüm bulmanız gerekir. Yeteneklerinizi iş yerinizdeki öncelikleri, önemli projeleri ve şirketinizin hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı olmak için kullanmalısınız. Yeni fikirler bulup işleri farklı bir bakış açısıyla yapmayı teklif edebilirsiniz. Bu patronunuza vizyonunuz hakkında fikir verir.

5. Sıkı çalışmanın yanında işinizde kendinizi göstermeniz de gereklidir.

Başarınızı göstermek için sadece çok çalışmak yeterli değildir. Kendinizi göstermeniz de gerekir. Birçok profesyonel sadece işlerine odaklanır. Kendilerini sessiz olsalar da lider olarak görürler. Yaptıkları işin kendilerini göstermeye yeterli olduğunu düşünürler. Fakat maalesef bu yeterli değildir. İşinizde kendinizi göstermeniz gereklidir. Bu alanınızda güvenilir bir uzman olduğunuzu gösterir. Liderlik fırsatlarını üstlenmek ve kitap veya bloglar aracılığıyla ilginizi, bilginizi ve uzmanlığınızı gösterebilirsiniz.

6. Kendinizi açık ve öz bir şekilde anlatmalısınız.

İşverenlerle veya patronunuzla konuşurken kuruma katacağınız değeri kısa öz bir şekilde anlatmanız gerekir. Güçlü yönlerinizi kısaca belirtin ve bu yönlerinizi sonuca ulaşmak için nasıl kullandığınızı anlatın. İşle ilgili yeteneklerinizi nasıl kullandığınızı kısaca anlatmak işverenlere ve patronunuza iş yerinize neler katabileceğini gösterir. Önemli olan yeteneklerinizi sadece kendi yararınıza değil çalıştığınız yere ve çalışma arkadaşlarınıza yardım edecek şekilde de kullanabildiğinizi belirtmektir.

Bu önerilerden hangilerini denemeyi düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İş Gününüzün İlk 10 Dakikasında Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmanız Gereken 12 Yanlış - onedio.com
İş Gününüzün İlk 10 Dakikasında Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmanız Gereken 12 Yanlış - onedio.com
Patronunuzdan Daha Zeki Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz? - onedio.com
Patronunuzdan Daha Zeki Olduğunuzu mu Düşünüyorsunuz? - onedio.com
İş Hayatınızda Karşılaşabileceğiniz Toksik İnsanlarla Başa Çıkmanın Yollarını Açıklıyoruz - onedio.com
İş Hayatınızda Karşılaşabileceğiniz Toksik İnsanlarla Başa Çıkmanın Yollarını Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir