İş Gününüzün İlk 10 Dakikasında Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmanız Gereken 12 Yanlış

0PAYLAŞIM

#7 Bu yanlışı ben de yapıyorum. 😢

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/slideshow/3...

İşinize başladıktan sonra geçen ilk 10 dakikada yaptıklarınız bütün gün içindeki üretkenliğinizi etkiler.

İşe geç kalırsanız ya da hemen gelen e-postalara cevap vermeye başlarsanız günün geri kalanında odaklanmakta sorun yaşayabilirsiniz. Günün başında yapıldığında üretkenliğinizi ve motivasyonunuzu düşürebilecek şeylere gelin birlikte bakalım...

1. İşe geç kalıyor olabilirsiniz.

Eğer işe geç kalırsanız tüm gününüzü başlamadan kötü etkiliyor olabilirsiniz. The Huffington Post tarafından değinilen bir araştırma, patronların genelde işe geç gelen çalışanlara düşük performans puanları verdiğini ve bu çalışanlar akşam işten geç çıksalar bile durumun değişmediğini göstermiştir. Bu yüzden işinize olabildiğince erken gitmeniz gerekir.

2. Çalışma arkadaşlarınıza selam vermeyi unutuyor olabilirsiniz.

Çalışma arkadaşlarınızla birkaç dakika muhabbet ederek güne iyi bir enerjiyle başlayabilirsiniz. Bir iş yeri uzmanı ve "Tame Your Terrible Office Tyrant: How to Manage Childish Boss Behavior and Thrive in Your Job" kitabının yazarı Lynn Taylor'a göre bir liderseniz ve ekibinize selam vermezseniz insan ilişkilerindeki yeteneğinizin eksik olduğu düşünülebilir ve bu durum teknik yeterliliğinizi zayıflatabilir.

3. Sabah çok erken kahve içiyor olabilirisiniz.

Sabah çok erken saatte kahve içmeyi seviyor olabilirsiniz. Fakat bir araştırma kahve içmek için en iyi zamanın sabah 10 olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni enerjiyi düzenleyen stres hormonu kortizolün genellikle sabah 8 ile 9 arasında zirveye ulaşmasıdır. Bu süre zarfında kahve içtiğinizde vücut daha az kortizol üretmeye başlar ve daha çok kafeine ihtiyaç duyar. Kortizol seviyeleriniz sabah 9: 30'dan sonra düşmeye başladığında kafeine ihtiyacınız olabilir.

4. Gününüze her e-postaya cevap vermeye çalışarak başlıyor olabilirsiniz.

İşe geldikten sonra hemen birikmiş e-postalara bakmak isteyebilirsiniz. Ancak uluslararası bir iş konuşmacısı ve  "You Can't Be Serious! Putting Humor to Work" kitabının yazarı Michael Kerr'e göre iş gününün ilk 10 dakikası e-postaları gözden geçirip önem sırasını belirlemekle geçmelidir. Böylece acil bir e-posta olup olmadığını görüp günün geri kalanında e-postalara cevap vermek için bir plan yapabilirsiniz. Kerr, Business Insider'a "E-postayı kontrol etmek bir şeyleri başardığınızı hissettiren görevlerden biri haline gelebilir. Fakat önem sırasını belirlemeden tüm e-postalara cevap vermeye çalışmanız çok fazla zaman harcamanıza neden olabilir." demiştir.

5. İşe başlamadan önce gününüzü planlamayı unutuyor olabilirsiniz.

Lynn Taylor işe başlamadan önce gününüzün nasıl geçeceğine dair bir fikriniz olması gerektiğini söylemektedir. Bunun için öncelikli işlerinizi yazmanız ve ajandanızı gözden geçirmeniz gereklidir. O gün içinde planlanmış bir toplantınız olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde bir toplantıyı veya önemli bir işinizi son anda hatırlayıp hazırlıksız yakalanabilirsiniz.

6. İlk başta en kolay işinizi yapmaya başlıyor olabilirsiniz.

Bir araştırmaya göre enerjiniz ve motivasyonunuz gün ilerledikçe düşmektedir. Bu yüzden önemli işlerinizi olabildiğince erken yapmanız gereklidir.

7. Aynı anda birçok görevi birden halletmeye çalışıyor olabilirsiniz.

Sabahları çok fazla enerjiniz olduğu için aynı anda çok fazla işi yapabileceğinizi hissedebilirsiniz. Ancak araştırmalar aynı anda birçok görevi yapmanın en önemli işinizdeki performansınızı kötü etkileyebileceğini ve bir seferde tek bir görevi yapmanın daha iyi olacağını göstermektedir. Güne birçok görevi birden halletmeye çalışarak başlarsanız günün geri kalanında görevlerinizi bitiremeyebilirsiniz. Bunun yerine işin ilk 10 dakikasında tek bir göreve başlamalısınız.

8. Güne negatif düşüncelerle başlıyor olabilirsiniz.

Belki işe giderken bir sorunla karşılaşmış ya da bir önceki akşam bir arkadaşınızla tartışmış olabilirsiniz. Bu olayların gün içinde dikkatinizi dağıtmasına izin vermemeniz gerekir. Taylor, bu negatif düşünceleri haftaya başlarken zihninizde ayrı bir kutuya koymanızı önermektedir. Gerektiğinde bu sorunlara geri dönebilirsiniz.

9. Sabahın erken saatlerinde toplantı yapıyor olabilirsiniz.

"What the Most Successful People Do Before Breakfast" kitabının yazarı Laura Vanderkam sabahın erken saatlerinin yazı yazmak gibi odak ve konsantrasyon gerektiren işlerle geçmesi gerektiğini söylemiştir. Sabah erken saatte yapılan toplantılar zihninizin yorulmasına neden olabilir. Eğer çok önemli bir toplantı değilse iş arkadaşlarınızla toplantılarınızı öğleden sonra yapmaya çalışmalısınız.

10. Gün içinde çok büyük görevleri gerçekleştirmek istiyor olabilirsiniz.

Güne büyük hedeflerinizi gerçekleştirmeyi isteyerek başlamanın sizi motive edeceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat bilim aksine bunun daha çok işlerinizi ertelemenize neden olacağını göstermektedir. Bilişsel sinir bilimci Sahar Yousef, ertelemenin en büyük nedeninin korku olduğunu söylemektedir. Önünüzde çok büyük bir görev olduğunda korkup görevi tamamlamak için yeterince yetenekli olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz. İşlerinizi ertelemeyi engellemek için görevlerinizi parçalara ayırın ve belirli bir zamanda yapabileceğinizi bildiğiniz görevlere odaklanın.

11. Düşünmek için zaman ayırmıyor olabilirsiniz.

Beyin cerrahı Mark McLaughlin, Business Insider'a motivasyonunuzun düşmesini engellemenin, yaratıcılığınızı arttırmanın ve daha çok uyumanızın en iyi yolunun meditasyon yapmak olduğunu söylemiştir. Bu yüzden kendisi sabah rutinine başarının sırrı olduğunu düşündüğü meditasyonu dahil etmektedir. McLaughlin,"Güne başlarken 10 dakika meditasyon yapın ve hayatınızda neleri değiştirdiğini görün." demiştir.

12. Yeterince güneş ışığı almıyor olabilirsiniz.

Clinical Sleep Medicine dergisinde 2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre günün erken saatlerinde doğal günışığı almak çalışanların modunu yükseltmekte ve sağlıklarını olumlu etkilemektedir. Sabahları doğal ve yapay parlak ışığa maruz kalmak depresyona ve uykusuzluğa iyi gelebilir. Sabahları perdenizi açarak güneş ışığı almak gün boyunca daha enerjik olmanıza yardımcı olur.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Hayallerinizin İşine Girebilmek İçin Sahip Olmanız Gereken Öz Geçmişi Nasıl Hazırlamanız Gerektiğini Anlatıyoruz - onedio.com
Hayallerinizin İşine Girebilmek İçin Sahip Olmanız Gereken Öz Geçmişi Nasıl Hazırlamanız Gerektiğini Anlatıyoruz - onedio.com

👇

Yönetici Pozisyonunda Çalışanların Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmaları Gereken Hataları Açıklıyoruz - onedio.com
Yönetici Pozisyonunda Çalışanların Yapmaktan Köşe Bucak Kaçınmaları Gereken Hataları Açıklıyoruz - onedio.com

👇

Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
Başarılı Olmak İsteyen Herkesin Sabah Rutinine Mutlaka Eklemesi Gereken Alışkanlıkları Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

#12 Hiç güneş ışığı alamıyorum! Güneş yok! Bu yıl kış iyi geçiyor neyse ki, iyi dediğim de şu an -8 derece, hissedilen -11 çünkü rüzgar var. Güneş yok demiş miydim? Gün ışığı da yok!

Görüş Bildir