Görüş Bildir
Haberler
Klasik Sanat Eserlerinden İlham Alan Lego Tasarımlarını Görünce Büyüleneceksiniz!

Klasik Sanat Eserlerinden İlham Alan Lego Tasarımlarını Görünce Büyüleneceksiniz!

Tuğba Erdem
22.07.2019 - 14:43 Son Güncelleme: 17.04.2020 - 10:37

Da Vinci'den Van Gogh'a ünlü sanatçıların klasikleşmiş eserleri bu sefer lego tasarımlarında karşımıza çıkıyor...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Maurits Cornelis Escher - "Relativity"

Maurits Cornelis Escher - "Relativity"

'Relativity', Aralık 1953'te basılan Hollandalı sanatçı M. C. Escher'in bir litografi baskısıdır. Normal yer çekimi kanunlarının uygulanmadığı bir dünya gösteriyor. Mimari yapı pastoral bir topluluğun merkezi gibi gözüküyor, sakinlerinin çoğu rastgele -yemek yeme gibi- sıradan işleriyle uğraşıyor. - Bütün figürler aynı kıyafetleri giyiniyor ve özelliksiz ampul şeklindeki başları var. Bunlar gibi özdeş karakterler, diğer bir çok Escher eserinde bulunabilir.

Leonardo Da Vinci - "Mona Lisa"

Leonardo Da Vinci - "Mona Lisa"

Mona Lisa, İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci'nin 'en iyi bilinen, en çok ziyaret edilen, en çok söylenen, en çok okunan sanat eseri' olarak nitelendirdiği bir portre resmi. Mona Lisa aynı zamanda dünyanın en değerli tablolarından biridir. Tarihte bilinen en yüksek sigorta değeri Guinness Dünya Rekorunu elinde tutuyor.

Hokusai - "Great Wave Off Kanagawa"

Hokusai - "Great Wave Off Kanagawa"

Hokusai'nin en ünlü eseri ve dünyada Japon sanatının en tanınmış eserlerinden biri.

Gustav Klimt - "The Kiss"

Gustav Klimt - "The Kiss"

Kiss, Avusturyalı sembolist ressam Gustav Klimt'in gümüş ve altın yaprağı eklenmiş bir yağlı boya tablosudur ve Klimt'in 'Altın Dönemi' nde yani 1907 ile 1908 arasında boyanmıştır. Resimde birbirini kucaklayan bir çift gösteriliyor. Resim, Klimt'in en ünlü eseri olarak kabul edilir.

Edvard Munch - "The Scream"

Edvard Munch - "The Scream"

Çığlık, 1893'te Norveçli Edvard Munch tarafından yaratılan bir kompozisyona verilen popüler isimdir. Munch tarafından çalışmasına verilen orijinal unvanı 'Der Schrei der Natur'du (Doğanın Çığlığı). Resmindeki acı çeken yüz, modern insanın endişesini sembolize ettiği söylenen, sanatın en ikonik görüntülerinden biri haline geldi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Michelangelo - "David"

Michelangelo - "David"

David, İtalyan sanatçı Michelangelo tarafından 1501 ile 1504 arasında yaratılmış bir Rönesans şaheseridir. David, Floransa sanatında popüler bir konu olan İncil kahramanı David'in 5.17 metrelik mermer bir heykelidir.

Exekias - "The Vatican Amphora"

Exekias - "The Vatican Amphora"

Vatikan Amforası, Aşil ve Ajaxoyun oynarken betimliyor. Ajax ve Aşil, birbirlerinin karşısında oturuyorlar ve aralarında konumlanmış bir bloğa bakıyorlar. Oynadıkları masa oyunu, tavla ya da damanın bir çeşidi olabilir. Zırh ve mızrakları herhangi bir zamanda tekrar savaşa girebilecekleri fikrini açıkça gösteriyor.

Grant Wood - "American Gothic"

Grant Wood - "American Gothic"

Amerikan Gotik, Chicago Sanat Enstitüsü koleksiyonunda bulunan Grant Wood tarafından yapılmış 1930 tarihli bir tablo. Kız kardeşi olarak yorumlanmış bir kadının yanında duran bir çiftçiyi betimliyor.

Leonardo Da Vinci - "The Last Supper"

Leonardo Da Vinci - "The Last Supper"

Son Akşam Yemeği, İtalya'nın Milano kentindeki Santa Maria Delle Grazie Manastırı'nın yemekhanesi tarafından barındırılan İtalyan sanatçı Leonardo da Vinci'nin 15. yüzyıldan kalma bir duvar resmi. Batı dünyasının en tanınabilir resimlerinden biridir. Eser, havarilerle birlikte İsa'nın Son Akşam Yemeği'nden bir sahneyi temsil ediyor.

Augustus Of Prima Porta

Augustus Of Prima Porta

Augustus of Prima Porta, 20 Nisan 1863'te Roma yakınlarındaki Prima Porta'daki Livia Villası'nda keşfedilen ilk ve antik Roma imparatorlarından biri olan Augustus Caesar'ın 2.03 m yüksekliğindeki mermer bir heykelidir. Heykel şimdi  Braccio Nuovo'da sergileniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Johannes Vermeer - "Girl With A Pearl Earring"

Johannes Vermeer - "Girl With A Pearl Earring"

İnci Küpeli Kız, Hollandalı ressam Johannes Vermeer'in ustalık eserlerinden biridir. Bugün resim Lahey'deki Mauritshuis galerisinde tutuluyor. Kimileri tarafından  'Kuzeyin Mona Lisası' veya 'Hollandalı Mona Lisa' olarak adlandırılır.

Venus De Milo

Venus De Milo

Genel olarak Venüs de Milo olarak bilinen Milos Afrodit, antik bir Yunan heykeli ve antik Yunan heykelleri arasında en ünlüsüdür. Başlangıçta, heykeltıraş Praxiteles'e atfedilmiştir, ancak, kaidesinde bulunan bir yazıttan, heykelin Antakyalı Alexandros'un eseri olduğu düşünülmektedir. Bir zamanlar MÖ 130 ila 100 arasında yapılmış olan heykelin, Yunan sevgi ve güzellik tanrıçası olan Afrodit'i tasvir ettiğine inanılmaktadır; Ancak, bazı bilginler bunun Milos'taki deniz tanrıçası Amphitrite olduğunu iddia ediyorlar. 203 cm yüksekliğinde büyük mermer bir heykeldir.

Rushmore Dağı Ulusal Anıtı

Rushmore Dağı Ulusal Anıtı

Rushmore Dağı Ulusal Anıtı, Güney Dakota'daki Keystone'taki Black Hills'deki Rushmore Dağı'nın granit yüzüne oyulmuş heykellerden oluşur. Heykeltraş Gutzon Borglum, heykellerin tasarımını yaptı ve 1927'den 1941'e kadar oğlu Lincoln Borglum'un yardımıyla projenin yürütülmesine nezaret etti. Heykelde, 18 metrelik George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln bulunuyor. Dört cumhurbaşkanı sırasıyla doğum, büyüme, gelişme ve ABD’nin korunmasını temsil etmek üzere seçildi.

Michelangelo - "The Creation Of Adam"

Michelangelo - "The Creation Of Adam"

Adem'in Yaratılışı, Sistine Şapeli tavanının bir parçasını oluşturan İtalyan sanatçı Michelangelo'nun fresk resmidir. Tanrı'nın ilk insan olan Adem'e hayat verdiği Yaratılış Kitabı'ndan gelen İncil'deki yaratılış anlatısını gösterir. Açık havada ayrıntılı bir ikonografik şemanın bir parçası olan fresk, Genesis'in bölümlerini gösteren panel serisinin dördüncü kronolojisidir. Tanrı ve Adem'in birbirine dokunan ellerinin görüntüsü insanlık için ikonik hale geldi. Michelangelo'nun Adem'i Yaratması, tüm zamanların en fazla kopyalanan dini resimlerinden biridir.

Vincent Van Gogh - "Starry Night"

Vincent Van Gogh - "Starry Night"

Yıldızlı Gece, Hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un tuval üzerine yağlı boya çalışması. Haziran 1889'da boyanmış resim, Saint-Rémy-de-Provence'deki sığınma odasının doğuya bakan penceresinin manzarasını, idealize edilmiş bir köyün eklenmesiyle gün doğumundan hemen önceyi gösteriyor. Yıldızlı Gece, Batı kültür tarihinin en tanınmış resimlerinden biridir.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sandro Botticelli - "Birth Of Venus"

Sandro Botticelli - "Birth Of Venus"

Venüs'ün Doğuşu, muhtemelen 1480'lerin ortalarında yapılan İtalyan sanatçı Sandro Botticelli'nin bir resmi. Denizden doğduktan sonra kıyıya gelen tanrıça Venüs'ü betimliyor.

Eugène Delacroix - "Liberty Leading The People"

Eugène Delacroix - "Liberty Leading The People"

Halka Yol Gösteren Özgürlük, Fransız resim sanatının başyapıtlarından biri olarak kabul edilen yağlı boya tablo. Fransız romantik ressamlarından Eugene Delacroix tarafından yapılmıştır. 1830 senesinde Kral 10. Charles’in devrilişine yol açan üç günlük halk ayaklanmasının anısına yapılmıştır.

Thutmose - "Nefertiti Bust"

Thutmose - "Nefertiti Bust"

Nefertiti Büstü, Mısır Firavunu Akhenaten'nin Büyük Kraliyet Eşi Nefertiti'nin boyanmış alçı kaplı kireçtaşı büstüdür. Çalışmanın heykeltıraş Thutmose tarafından yapıldığı düşünülür. Bu büst sayesinde, Nefertiti antik dünyanın en ünlü kadınlarından biri ve kadınsı güzelliğin simgesi haline geldi

Auguste Rodin - "The Thinker"

Auguste Rodin - "The Thinker"

Düşünen Adam, taş bir kaide üzerine yerleştirilmiş Auguste Rodin'in bronz heykelidir. Genellikle felsefi düşünceyi anlatan bir simge olarak kullanılmaktadır.

Van Gogh - "Self Portrait"

Van Gogh - "Self Portrait"

Portre, sanatçı Vincent van Gogh'un 1889 yılında yaptığı tuval üzerine yağlıboya bir resim. Van Gogh'un en son otoportresi olan resim,  Fransa'nın güneyindeki Saint-Rémy-de-Provence'den ayrılmadan kısa bir süre önce boyandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Leonardo Da Vinci - "Vitruvian Man"

Leonardo Da Vinci - "Vitruvian Man"

Vitruvius Adamı, İtalyan polimatörü Leonardo da Vinci tarafından 1490'da yapılan bir çizimdir. Vitruvius, insan figürünü klasik mimarlık düzenleri arasındaki temel oran kaynağı olarak nitelendirdi.

Salvador Dali - "The Persistence Of Memory"

Salvador Dali - "The Persistence Of Memory"

Belleğin Azmi ya da Eriyen Saatler, İspanyol sanatçı Salvador Dalí tarafından 1931 yılında yapılan ve en bilinen eserlerinden biri olan tablo. 1932 yılında 250 Amerikan doları karşılığında satılan tablo, 1934 yılından bu yana New York'taki National Museum of Art'ta sergilenmeketdir.

Kaynak: Boredpanda

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
95
66
8
8
4
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Game Of Drones

son akşam yemeği süper olmuş bence

harika olmuş hepsi. bayağ yaratıcı bir şekilde :)