Görüş Bildir
Haberler
Kilis Sokakları Boş, İnsanlar Tedirgin: Çok Sayıda Kişi Göç Etti...

Kilis Sokakları Boş, İnsanlar Tedirgin: Çok Sayıda Kişi Göç Etti...

ATKN
26.04.2016 - 15:01 Son Güncelleme: 27.04.2016 - 10:24

Suriye tarafından atılan roket mermilerinin 17 kişinin ölümüne, 60'tan fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu Kilis’te yaşanan korku ve panik, halkı göçe yöneltti. Kilis'te nüfusun yüzde 30’u yakın il ve ilçelerdeki kentlere göç ederken, çok sayıda aile de evini satışa çıkardı. İnsanların diken üzerinde yaşadığı kentte, öğrencilerin de yüzde 90'ı okula gitmeyince sınıflar da kent sokakları gibi boş kaldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Suriye sınırındaki Kilis’e, iç savaş başladıktan sonra binlere Suriyeli akın etti. Nüfusu 93 bin olan kente zaman içerisinde 130 bin Suriyeli gelip yerleşti. Suriye’nin Halep kentinin Azez ilçesi ve köylerinde Özgür Suriye Ordusu, PYD ve IŞİD unsurlarının yer aldığı sınırın Türkiye tarafındaki Kilis, geçen ocak ayından itibaren atılan Katyuşa roketatarların hedefi oldu.

Kilis'e 18 ocak gününden bugüne kadar, 25 kilometre uzaklıktaki IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden atılan Katyuşa roketatar mermilerinin sayısı 45'i buldu. Büyük çoğunluğu kentin en merkezi yerlerinde patlayan mermiler 6’sı Suriyeli 17 kişinin ölümüne, 61 kişinin de yaralanmasına yol açtı. 

Son günlerde artan ve geçen pazar günü kent merkezindeki bir camiyi de hedef alan saldırılarının ardından insanların tedirginliği haf safhaya çıktı.

Sokaklar boş, insanlar tedirgin

Sokaklar boş, insanlar tedirgin

Yaşananların ardından yeni bir saldırıya hedef olmaktan korkan Kilisliler, sokağa çıkmak yerine daha güvenli gördükleri evlerinde kalmayı tercih ediyor. Sokakların tenhalaştığı kentte birçok esnaf da iş yapamadığı için kepenk açmıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sempt pazarına giden yok

Sempt pazarına giden yok

Kilis’in Beşevler Semtinde her salı günü kurulan ve halk arasında ‘Salı pazarı’ olarak adlandırılan, insanların tüm ihtiyaçlarını bulabileceği geçmişte cıvıl cıvıl olan semt pazarı, şimdi boş.

Tezgah açan esnaflar kimsenin sokağa çıkmadığını söylerken, pazarda nadiren alışveriş yapan insanlar ise mecburi ihtiyaçlarını karşılamak için çıktıklarını belirterek, 'İhtiyaçlarımızı alıp hemen eve döneceğiz. Sokağa çıkmak büyük risk, ölüm riskiyle karşı karşıya gelmek demek. Mecbur olduğumuz için şimdi dışarıdayız ama birkaç dakika içinde yeniden evimize döneceğiz' dedi.

Nüfusun yüzde 30'u göç etti

Nüfusun yüzde 30'u göç etti

Kilis sokaklarında birçok evde ve hemen hemen her apartmanın bir veya daha fazla dairesinde ‘satılık’ tabelasının asılması dikkati çekiyor. İnşaat sektörünün tamamen durduğu kentte insanların diken üzerinde yaşadığını anlatan Kilis Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Arslan, nüfusun yüzde 30’unun yakın kent ve ilçelere göç ettiğini söyledi.

'İnsanlar her an başına roket düşeceği korkusu yaşamaya başladı'

'İnsanlar her an başına roket düşeceği korkusu yaşamaya başladı'

Kilis Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Arslan

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bugüne kadar hep sakin ve huzurlu bir kent olan Kilis'in, Suriye'den atılan roketlerle korku ve panik yaşadığını belirten Arslan, 'İnsanlar her an başına roket düşeceği korkusu yaşamaya başladı. Önce evine kapandı, sonra çocuklarını okula göndermemeye başladı. Ancak, saldırı devam edince imkanı olanlar Gaziantep, Adana ve Hatay başta olmak üzere yakın şehir ve ilçelerdeki yakınlarının yanına göç etti. Şu anda Kilis’in yüzde 30’unun kentten göç ettiğini söyleyebiliriz. Bu insanların büyük bölümü gelişmelere göre geri dönmeyi düşünüyor ama öncelikle can güvenliklerinden emin olmak istiyor. Tersi bir durum olur ve saldırılar sürerse göç de artar' dedi.

Hasan Arslan, inşaat sektörünün durma noktasına, müteahhitlerin iflas noktasına geldiğini söyledi. Roket saldırılarının ardından şehirdeki konut fiyatlarının yüzde 35 düştüğünü dile getiren Arslan, 'Geçen yıl 220 bin liraya satılan bir daireyi bugün 150-160 bin liraya insanlar satmaya çalışıyor. Durum böyle devam ederse bu fiyatlar daha da aşağı düşer' diye konuştu.

Sınıflar bomboş, öğretmenler tayin istiyor

Sınıflar bomboş, öğretmenler tayin istiyor

Roketatar mermilerinin Kilis’e atılmasının ardından çocuklarının hedef olmasından endişelenen aileler, çocuklarını okula göndermemeye başladı. Son günlerde saldırıların artmasıyla okullar tamamen boşaldı. Birçok okula neredeyse hiç öğrenci gitmezken, bazı okullarda ise birkaç öğrencinin bulunduğu kentte, öğretmenler de tayin istemeye başladı. 

Sınıfların bomboş olduğu şehirde öğrenci ve öğretmenin psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Türk Eğitim- Sen Kilis Şube Başkanı Osman Boybeyi, 600 kadar öğretmenin başka yere tayinini istediğini söyledi.

'Şu anda zaten şehirde fiili bir tatil var, dolayısıyla resmi tatil edilmesini istiyoruz'

'Şu anda zaten şehirde fiili bir tatil var, dolayısıyla resmi tatil edilmesini istiyoruz'

Okullara da roket düşmesi nedeniyle kimsenin çocuğunu göndermek istemediğini belirten Osman Boybeyi, 'Biz eğitim yılı sonuna kadar okulların tatil edilmesini ve öğrencilerimizin başarılı sayılmasını istiyoruz. Şu anda zaten şehirde fiili bir tatil var dolayısıyla resmi tatil edilmesini istiyoruz. Tayin dönemi geldi, şu anda şehirde 600 civarında öğretmen tayin başvurusu yapmak istiyor. Bu da kentteki öğretmenlerin 3’te biri anlamına geliyor. Biz yetkililerin gerekli önlemleri alarak Kilis’e sahip çıkmasını istiyoruz' dedi.

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

yavas yavas insanlari goc ettirerek oralari Turkiye sinirinda kurulan kurdistan topraklarina katacaklar, ne guzel amk kimsenin sesi cikmadan asker sehit oluy... Devamını Gör

Bornoz

Akp hala roket düşüyor diyerek salağa yatıyor. düşmüyor kardeşim,aleni şekilde atılıyor..

kartacali

gök itiyorda olabilir!!!

Kağan Göktaş

sırada hangi il var antep mi hatay mı ? bu iller boşalınca kime verilecek ?