Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu'ndan AB'ye: ‘Bir Kişiye Kızıp 80 Milyonluk Ülkeye Yaptırımlar Uygulamayın’

etiket Kılıçdaroğlu'ndan AB'ye: ‘Bir Kişiye Kızıp 80 Milyonluk Ülkeye Yaptırımlar Uygulamayın’

ATKN
26.11.2016 - 17:31

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasına ilişkin kararının ardından Avrupa Birliği üyesi ülkelerin liderlerine seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu tarihten bu yana yüzünü Batı'ya ve uygarlığa dönmüş bir ülkedir. Bir kişiye, bir kişinin söylemlerine kızıp, 80 milyonluk bir ülkeye yaptırımlar uygulamayınız. Bu, bir halkı cezalandırmak olur' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kılıçdaroğlu, Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndaki toplu açılış ve temel atma programına katıldı, burada konuşma yaptı.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre Fırat Kalkanı harekâtı şehitlerini hatırlatarak Suriye'de yaşanan gelişmelere değinen Kılıçdaroğlu, 'Fırat Kalkanı'ndan, Suriye'den şehitlerimiz geliyor. Suriye bataklığını kim yarattı? Suriye'ye kim silah gönderdi? Müslümanı Müslümana kim kırdırdı? Senin çocuğunu Suriye'ye gönderiyorlar. Senin çocuğunu dağlara gönderiyorlar, terörle mücadele et diye. Türkiye'nin çıkarlarını savun, diye. Bu Ankara'da oturan beylerin çocukları nerelerde? Onlar gidiyorlar mı? Yeri gelince şehit edebiyatı yapıyorlar' diye konuştu.

Şehitler arasında ayrım yapıldığını savunan Kılıçdaroğlu, 'Şehitler arasında da fark koydular. 15 Temmuz şehitleri ve diğer şehitler. Şehitler için fark olmaz. Şehitler arasında fark yaratanlar bu ülkenin hainleridir. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum. Şehitler bizim şehitlerimizdir. Şehitleri ayırmak bizim kitabımızda yoktur. Bizim ahlakımızda, inancımızda yoktur ama onlarda var. Bunu içime sindiremiyorum' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı'na Lozan tepkisi: 'Lozan'ı tanımıyorsan biz seni asla tanımayacağız'

Cumhurbaşkanı'na Lozan tepkisi: 'Lozan'ı tanımıyorsan biz seni asla tanımayacağız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Barış Antlaşması'na yönelik açıklamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, 'Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kazım Karabekir bunların tamamı Osmanlı Paşası'ydı. Bunların bütün hayatları savaş meydanlarında geçti; ama onlar savaştan sonra savaşın bütün acımasızlığını yaşadılar. Dediler ki 'Bu ülkenin bekası için ülkenin içinde de dışında da barış olmalı'. Şimdi kalktılar, başka bir şey yapıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırlarını tartışma konusu yapıyorlar. Lozan'ı tanımıyorlar. Lozan'ı tanımıyorsan biz seni asla tanımayacağız' dedi.

'Castronun idealindeki en büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tü'

Konuşmasında 90 yaşında yaşamını yitiren Küba'nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro'yu da anan Kılıçdaroğlu, 'Dünyanın saydığı, önem devrimcilerden birisi Castro hayatını kaybetti. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz. Onun idealindeki en büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tü. Hep onu, onun devrimlerini örnek aldı. Küba'ya, Kübalılara sahip çıktı. Kimseye teslim olmadı. Ülkesini de kimseye teslim etmedi; çünkü o, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek almıştı. O nedenle onu saygıyla anıyoruz' açıklamasında bulundu.

AB liderlerine: 'Halkı cezalandırmak olur'

AB liderlerine: 'Halkı cezalandırmak olur'

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile müzakerelerin dondurulması kararına ilişkin AB liderlerine seslenen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

'AP bir karar aldı. Türkiye'nin müzakere sürecini askıya aldı. Bu bir tavsiye kararıdır. Daha sonra komisyonlarda görüşülecek. AB üyelerinin tümüne, tüm yöneticilerine seslenmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti, kurulduğu tarihten bu yana yüzünü Batı'ya ve uygarlığa dönmüş bir ülkedir. Biz laik, demokratik, sosyal hukuk devletini koşulsuz savunan bir ulusuz. Bir kişiye, bir kişinin söylemlerine kızıp, 80 milyonluk bir ülkeye yaptırımlar uygulamayınız. Bu, bir halkı cezalandırmak olur. Biz kendi ülkemizde bu mücadeleyi zaten yapıyoruz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Birileri Türkiye'yi teslim almak istiyor ama tek bir CHP'li dahi bu ülkeyi bir kişiye asla teslim etmeyecektir.'

'AB ile müzakerelerin özü demokrasidir'

AB ile müzakerelerin yeniden açılmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'a da seslendi.

Kılıçdaroğlu, 'Sayın Binali Yıldırım'a açık ve net mesaj vermek istiyorum. AB ile müzakerelerin özü demokrasidir. Eğer ülkeden demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını, yargı bağımsızlığını savunuyorsan tam demokrasiyi Türkiye'de istiyorsan CHP, son ferdine kadar parlamentodaki bütün milletvekillerim bu yasal düzenlemeleri yapmak için destek verecektir. Cesaretin varsa yüreğin varsa müzakere, fasıl demeden; onların fasıl açmasını beklemeden biz kendi özgür irademizle Türkiye Cumhuriyeti'ne tam demokrasiyi, özgürlüğü getirelim. Neden birileri dayatsın? Binali Bey, buna 'Evet' der mi? Ağabeyinden izin isteyecektir' dedi.

'FETÖ dediğiniz terör örgütünü kim besledi, kim siyasi destek verdi?'

'FETÖ dediğiniz terör örgütünü kim besledi, kim siyasi destek verdi?'

FETÖ ile mücadele üzerinden hükümeti eleştiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bir karşı darbe süreci içindeyiz. 15 Temmuz'u fırsat bilip, cadı avı başlatarak, bir karşı darbe süreci başlattılar. Binlerce öğretmen, memur kapının önüne kondu. 142 gazeteci hapiste. Ama şu sorunun cevabı henüz bulunmuş değil? FETÖ dediğiniz terör örgütünü kim besledi, kim büyüttü, kim siyasi destek verdi, bunun siyasi sorumluları kimdir? Ben biliyorum, siz de biliyorsunuz. Güçleri gariban vatandaşa, bakkala, öğretmene, akademisyene, avukata yetiyor. Kendilerine gelince hiçbir şey yok. Bunun hesabını sormazsam namerdim. 

Açık ve net söylüyorum. Nereye giderlerse gitsinler, hesabını soracağım bunun. Beraber yürüdünüz siz. Malı beraber götürdünüz siz. İhaleleri beraber paylaştınız siz. Okulları beraber açtınız siz. Şimdi sorumlu arıyorlar. Baş sorumlu sensin arkadaş. Bunların bütün kirli çamaşırlarını tek tek dökeceğiz ortaya. Bu bizim, bu ülkeye namus borcumuzdur'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
345
195
90
85
25
7
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Fatih Merve Aksoy

Kodumun bir kişiye kızıp pkklı köpeklerle birlikte eylem yapmayı biliyo... Kalkmış birde ATATÜRKÇÜLÜK'TEN bahsediyor sokuk...

Bunlar eski CHP degil bunlar it teroristle bir eylem yapan terorsitir %50 boyle

Ben ATATÜRKÇÜYÜM ama CHP'li değilim, Eski CHP yokki HDP'yle yürüyüş yapıyorsunuz yaaa bu ne, bazı vekiller terörist cenazesine katılıyor askerler şehit olurk... Devamını Gör

Kılıçdaroğlu sen de hiç az değilsin Kılıçdaroğlu hiç sevmiyorum seni laaa bu eski ATATÜRK partisi değil

Olmasın AKP'de CHP'de ikisi de aynı, bir tek MHP kalmış doğru düzgün o da çocukça davranıyor, yeni bir parti kurulması gerekiyor