Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Karlov Suikasti ile İlgili Bugün Basına Yansıyan 7 Bilgi

 > -

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Ankara'da katıldığı bir sergide Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin basına yeni bilgiler yansımaya devam ediyor. 

Bugün basında yer alan önemli bilgileri derledik... 

1- '3 gün önce keşif yaptı'

Olayın yaşandığı sırada sergide bulunan ve açılış konuşmasını yapan sergi koordinatörü Timur Özkan, Sözcü'den Deniz Ayas'a konuştu.

Özkan, saldırganın cuma günü aynı salonda yapılan bir başka sergide görüldüğünü söyledi.

Timur Özkan'ın açıklamasından bir kısım şöyle: 

"Cuma günkü o sergide de görmüşler. Saldırıdan sonra hatırladılar. Dün geceki gibi aynı şekilde takım elbise ve polis rozeti ile gelmiş. Sergiye katılmış ve bir süre sonra oradan ayrılmış. Tabii ki kimse şüphelenmemiş. Tahminimiz; ya saldırı düzenleyeceği serginin tarihini karıştırdı ve orada Büyükelçiyi aradı ya da bilerek o gün gelip orada keşif yaptı."

2- Arkasında kim var?

Fotoğraf: Burhan Özbilici / AP

Hürriyet gazetesi Ankara temsilcisi Deniz Zeyrek saldırıya ilişkin güvenlik uzmanlarıyla konuşmasının ardından bugünkü haberinde "saldırı sonrasında her zaman olduğu gibi 'Arkasında kim var?' sorusu yöneltildi" diyor ve şöyle devam ediyor:

"Katil öldüğünden bu sorulara yanıt bulmak zor. Ancak, bu kadar ince detay, suikastin bu kadar basit olmadığı, arkasında başka bir ‘işveren’ olduğu yorumlarını da beraberinde getiriyor. Türkiye-Rusya ilişkilerindeki normalleşmenin en çok İran’ı ve ‘Batılılar’ı (Özellikle de ABD’yi) rahatsız ettiğine dikkat çeken bir yetkili, 'Olağan şüpheli arıyorsak, Türkiye ile Rusya’nın arasını açmak isteyenlere bakmalıyız' yorumunu yaptı."

3- Saldırıyı gerçekleştirdiği yerin hemen arkasında bir otele yerleşmiş

Fotoğraf: Burhan Özbilici / AP

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun ise haberinde saldırganın Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin hemen arka bitişiğinde bulunan bir otele yerleştiğini ve otel odasında suikast planı yaptığının değerlendirildiği bilgisini aktarıyor.

Altıntaş akşam saatlerinde kaldığı otelde traş olup, takım elbise giyip kravat taktıktan sonra yaya olarak Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne geçmiş...

4- 11 el ateş etmiş

Fotoğraf: Burhan Özbilici / AP

Büyükelçi'nin muayene tutanağı belli oldu.

Adli Tıp Kurumu tutanağına göre saldırgan, Karlov'a 11 el ateş etmiş ve Karlov'un vücuduna 9 kurşun isabet etmiş. 

2 kurşunun Karlov'a isabet edip çıktığı ihtimali de değerlendiriliyor.

5- X-ray cihazından geçmediği için uyarılması üzerine polis kimliğini göstermiş

Doğan Haber Ajansı, Çankaya Belediyesi tarafından yapılan açıklamayı paylaştı.

Çankaya Belediyesi tarafından saldırganın buraya nasıl girdiğine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çağdaş Sanatlar Merkezinde 5 özel güvenlik görevlisi, giriş dahil her katta kameralar ve x-ray cihazları ile sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Menfur saldırının yapıldığı gün; saldırganın özel güvenlik görevlisi tarafından x-rayden geçmediği için uyarıldığı, bunun üzerine saldırganın resmi polis kimliğini göstererek içeri girdiği tespit edilmiştir."

6- "2014 ve 2015'te Erdoğan'ın seyahatlerinde görev aldı" iddiası

Sputnik'te yer alan iddiaya göre Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli Mevlüt Mert Altıntaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2014 Konya ve 1 Şubat 2015 Bursa seyahatlerinde de görev yapmış.

7- Rus basını ne dedi?

Fotoğraf: Sputnik

Karlov'un suikast sonucu öldürülmesi Rus medyasında da geniş yankı buldu.

BBC Türkçe'nin Rus basınından aktardığı habere göre devlet kanalı Rossiya 24 (Rusya 24), suikastı "tam bir sırtından bıçaklama" olarak tanımladı.

Bir diğer devlet kanalı olan Perviy Kanal (Birinci Kanal), suikast için "soğukkanlı bir cinayet" yorumunu yaptı.

Rus enerji devi Gazprom'un sahibi olduğu NTV ise "Orta Doğu'dan Amerika'ya kadar dünya çapından başsağlığı ve kınama açıklamaları geldi" ifadelerini kullandı.

Kommersant gazetesi, "Saldırı Rusya-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesini ve Türk Dışişleri Bakanı'nın Moskova seyahatini engellemek için yapılmış olabilir" diye yazdı.

Ankara Kulisi: 4 Madde ile Karlov Suikastinin Hedefi - onedio.com
Ankara Kulisi: 4 Madde ile Karlov Suikastinin Hedefi - onedio.com

Olaya ilişkin tüm detayları sıcağı sıcağına dünkü haberimizde aktarmıştık:

Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com
Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriAnkaraBursaİranKatilKonyaPolisRecep Tayyip ErdoğanRusya
Görüş Bildir