Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ankara Kulisi: 4 Madde ile Karlov Suikastinin Hedefi

 > -

Dolmabahçe’de polise, Kayseri’de ise askere yönelik terör saldırılarının hemen ardından Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov bir suikaste kurban gitti. Erdoğan suikast ile ilgili olarak "Normalleşme sürecini bozmaya yönelik bir provokasyon" dedi. Açıklalarına bakılırsa Putin de aynı görüşte. Türkiye ve Rusya suikasti birlikte soruşturacak. Cevap bekleyen pek çok soru var. 

Peki suikastin ardından yapılan Ankara kulislerinde yapılan ilk değerlendirmeler neler?

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesi sonrası Türkiye ve Rusya, suikasti bir terör saldırısı olarak değerlendirdi.

Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com
Rusya Büyükelçisi Ankara’daki Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti... - onedio.com

Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’un hayatını kaybettiği saldırının gerçekleşme biçimi, suikastçinin bir polis memuru olmasının sonuçları, suikastin Halep’teki gelişmelerin neden olduğu bireysel bir hareket olarak sınırlandırılıp sınırlandırılamayacağı yolundaki yorumları daha sağlıklı yapabilmek için detaylı bilgilere ihtiyaç olduğunu belirtiyor. 

Çevikcan, "Karlov suikastinin hedefi" başlıklı yazısında bugünkü yazısında saldırının hedefi konusunda Ankara’da yapılan ilk değerlendirmeleri şu şekilde aktarıyor:

1- Türkiye'nin kimse için güvenli bir ülke olmadığı, çok yönlü bir terör saldırılarına maruz kalan Türkiye'nin başkentindeki bir büyükelçinin öldürülebileceği mesajını vermek.

2- Art arda terör saldırılarına maruz kalan Türkiye'nin yönetilebilir bir ülke olmaktan çıktığı imajını tahkim etmeye çalışmak.

3- Uçak krizinin ardından tam olarak toparlanmasa da, büyük mesafe katedilen Rus-Türk ilişkilerine yeniden darbe vurmak.

4- Suikast sırasında atılan İslami mesajlarla dinler arası çatışmanın değirmenine su taşımak.

Çevikcan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dün olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada 'provokasyon' nitelemesini hatırlatıyor ve yazısını şöyle noktalıyor:

"Tabii bütün bunlar, Türkiye’nin başkentinde, Rusya Büyükelçisi gibi 'hassas' konumdaki bir yabancı devlet adamının, bir polis memuru tarafından, onlarca kişinin önünde, bir sergi ortamında, üstelik konuşmasını yapacak kadar bekledikten sonra öldürülmesinin başlatacağı güvenlik tartışmasını ortadan kaldırmayacak."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraDarbeKayseriPolisRusyaTerörVladimir Putin
Görüş Bildir