Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kargalar Marifetlerini Sergilemeden Uyanan 21 Başarılı İş İnsanı

156PAYLAŞIM

"Erken kalkan, yol alır" diye boşuna dememişler.

Kimi araştırmalar da bunu destekler ölçüde doğrusu. 

Güneşle birlikte (ya da öncesinde) uyanmak Apple şirketinin CEO'su Tim Cook ve "Shark Tank" yatırımcısı Kevin O'Leary gibi yöneticiler için güne bir adım önde başlamak ve günün geri kalanında vakitlerini öldürecek işleri halletmek için ciddi bir fırsat.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/successfu...

Listemizdeki başarılı iş insanları, dikkat dağıtıcı etkenlerin daha az olduğu ve enerjilerinin taptaze olduğu söz konusu ek zaman dilimini, yaratıcı düşünme, spor faaliyetleri ve aileleriyle kaliteli süre geçirme gibi fırsatlara dönüştürüyorlar.

Tabii, şu da unutulmamalıdır ki, erken uyanmak, uyku kaybı anlamına gelmemelidir her zaman.

İşte Business Insider'ın bizlerle paylaştığı 21 erkenci nevi şahsına münhasır başarı timsali:

Apple CEO'su Tim Cook gece 03:45'te uyanıyor ve ilk iş olarak e-postasını kontrol ediyor.

Teknoloji devi, belli olduğu üzere erken uyanmasıyla meşhur.

Time'ın haberi şöyle buyuruyor: "Her sabah 03:45'te uyanıyor (evet 'her sabah'), 1 saat boyunca e-postasını kontrol ediyor, kendisinde 3 saat dilimi uzaktaki tembel doğu yakalıları geride bırakıyor, sonra da spor salonuna gidiyor. Sıradaki durağı Starbucks oluyor (daha fazla e-posta işi yine tabii) ve son olarak iş yerinde buluyor kendini. 'Olay şu ki, yaptığınız işi seviyorsanız, onu iş olarak görmüyorsunuz. Yaptığınız herhangi bir şeye dönüşüyor ve bu da benim kendimi bulmam adına büyük bir şans."

"FLOTUS" Michelle Obama 04:30'da işe koyulmuş oluyor.

Başkan beyefendi az uyumasıyla bilinse de, Oprah'ya, çocukları uyanmadan 04:30 egzersizlerine başladığını belirten eşinin de ondan aşağı kalır yanı yok.

"Egzersiz yapmazsam, kendimi iyi hissetmem. Moralim bozulur.", diyor ve bunun Beyaz Saray'da aldığı destekle, dışarıdaki ortalama birine göre daha kolay gerçekleştiğini ekliyor.

AOL (American Online) CEO'su Tim Armstrong da güne 05:00'te başlıyor fakat çok fazla sabah e-postası göndermemeye özen gösteriyor.

Eski Google yöneticisi The Guardian'a "pek uykucu" olmadığını ve sabah 05:00-05:15 arası spor yapmak, okumak, internet sitesiyle uğraşmak ve kendisi gibi erkenci olan ortanca kızıyla vakit geçirmek için uyandığını belirtmiş.

Ayrıca, saat 07:00'ye kadar da kimseye e-posta göndermemeye çalışıyormuş.

Xerox CEO'su Ursula Burns 05:15'te uyanıyor ve o da e-postaların kontrolünü müteakip egzersize başlıyor.

Burns, sabahın erken saatlerini e-postalarını eksiksiz okumak için kullanıyor ve bazen gece yarısına kadar çalışıyor, Yahoo Finance'e göre.

Sabah saatlerini aynı zamanda spor faaliyetleri için de ayırmış, Laura Vanderkam'ın "Dünyanın En Başarılı İnsanları Kahvaltıdan Önce Ne Yapıyor" haberine göre. Burns haftada iki kez, sabah saat 06:00'ya bireysel egzersiz planlamış durumda.

GE (General Electric) CEO'su Jeff Immelt uyanmak için 05:30'u seçmiş.

Tabii pokemon değil ki bu, seçilsin ama Fortune'un haberine göre kendileri 05:30'da uyanıyor, kardiyo ağırlıklı egzersiz yapıyor, ki bu süreçte bir yandan gazeteleri okuyup CNBC izliyor (dizi için değil, aman yanlış anlaşılmasın). 24 yıl boyunca, haftada 100 saat çalışmış olduğunu iddia ediyor.

PepsiCo CEO'su Indra Nooyi saat 07:00 işbaşında yapıyor.

Nooyi sabah saat 04:00'te uyanıyor. Fortune'a bakın ne demiş: "Derler ki uyku, Tanrı'nın bir lütfu. İşte bu bana bahşedilmemiş bir şey."

Pepsi'nin bir konferans serisinde, saat 07:00'den geç olmamak kaydıyla mutlaka işe varmış olduğunu belirtiyor kendileri.

NextDesk yöneticisi Dan Lee, güne 03:30'da başlıyor.

Şirket lideri TechInsider'a 03:30'da uyandığını belirtmiş ve "bu her yiğidin harcı değil" diye de eklemiş.

Uyanır uyanmaz iki litre su içen Lee, suyun ardından gelen iki fincan kahve ve meyveli içeceğiyle günlük sıvı alımını sabahtan hallediyor anlaşılan. Sonrasında 30 dakikasını köpeğine ayırıyor ve 1 saat boyunca kendini okumaya veriyor.

Saat 05:15'i gösterdiğindeyse, Lee nerede? Spor salonunda tabii. 06:15'te spor bitiyor ve takip eden saati duş, tıraş, iş yerine gidiş kapsıyor. 07:15'te artık mesai de başlamış oluyor.

Twitter ve Square CEO'su Jack Dorsey yaklaşık 10 km.'lik koşu için güneşten önce uyanıyor.

Fiat Chrysler CEO'su Sergio Marchionne "03:30"culardan.

Uyanınca da ilk işi Avrupa piyasasını incelemek oluyor, "60 Minutes"ın haberine göre.

Çalışma takvimi ve prensipleriyle ilgili, bir yöneticinin FT'ye belirttiği üzere: "Sergio 8. günü icat etti ve biz de çalışıyoruz."

"60 Minutes"taki bir başka demeçse şöyle: "İtalya'da tatil olduğu zaman, Amerika'ya çalışmaya geliyor. Amerika'da tatil olunca da İtalya'ya dönüyor."

"Shark Tank" yatırımcısı Kevin O'Leary 05:45'te uyanmakta ve Avrupa'yla Asya bono piyasalarını incelemekte.

"Kuzey Amerika'da iyi yatırımcılar çok uyumaz hele ki denizaşırı bağlantıları varsa, çünkü Londra'da veya Tokyo'da yatırımcı uyurken bir sorun çıkarsa, bu her şeyi değiştirir." demiş Business Insider'a.

Piyasa incelemesi bitince, kondisyon bisikletine atlıyor ve eş zamanlı olarak 45 dakika boyunca iş kanallarını izliyor televizyonda.

Bunu bir saatlik okuma ve iş araştırması takip ediyor, sonra da 09:30'da işe başlamış oluyor.

"Virgin Group"un kurucusu ve başkanı Richard Branson'ın uyanış saati 05:45.

Business Insider'dan Aly Weisman'ın bir röportajında, Branson'ın özel adasında kalırken bile 05:45'te uyandığı ve güneş kendisini uyandırsın diye perdeleri açık bıraktığı aktarılıyor.

General Motors CEO'su Mary Barra saat 06:00'da işte buluyor kendini.

Kendinden önceki meslektaşı Daniel Akerson gibi, Barra da erkencilerden. New York Times'ın haberine göre, CEO olmadan önce bile, düzenli şekilde, belirtilen saatte işte olurmuş.

PIMCO kurucu ortağı Bill Gross'un işbaşı yapma vakti de Marry Barra'yla aynı.

Denver'daki Janus Capital'da portfolyo yöneticiliği yapan Bill Gross da güne erken başlayanlardan, bayağı erken.

Fortune'da belirtildiği üzere, 04:30'da uyanıyor kendisi, piyasaları inceliyor ve saat 06:00'da ofisinde oluyor.

Hint Water'ın kurucusu ve CEO'su Kara Goldin 05:30'da uyanıyor. Ne bir dakika erken, ne bir saniye geç.

Businnes Insider'ın bir gönderisine göre, uyandığında önce takvimi ajandasını kontrol ediyor, okumadığı e-postalara göz atıyor ve gece boyunca önemli bir gelişmeyi kaçırmadığından emin oluyor.

Bunlar da bitince, "duble latte"sini yudumluyor. Eşi ve köpekleriyle sabah yürüyüşüne çıkıp, ilk mesai görüşmesini 07:15'te gerçekleştiriyor.

"Virgin America" CEO'su David Cush 04:15'te uyanır uyanmaz işe koyuluyor.

AP'ye anlattığı şekliyle, Cush uyanınca e-postalarını gönderiyor, Doğu Yakası'ndaki iş ortaklarını arıyor, tabii bunlar Dallas spor radyosunu dinlemeden, gazete okumadan ve spor salonunda kondisyon bisikletine yönelmeden önce olup bitenler.

Zulily CEO'su Darrel Cavens, şirketin günlük satışları için 06:00'da uyanıyor.

Çocuklara özel ürünleri olan ve sadece çevrimiçi satış yapan şirketin görülmeyen kepenkleri saat 06:00'da (Pasifik zaman dilimi) açılıyor her sabah.

Bu açılış aynı zamanda Cavens'a bir bildirim olarak geliyor ve bu kendisinin alarmına dönüşmüş.

"Gecelik rutinimin bir kısmı, internet sitemizin bir sonraki gün nasıl gözükeceğine dair ön izlemesinden oluşuyor. Dolayısıyla, sabah ilk yaptığım iş telefonumdan siteyi kontrol etmek oluyor, geceki haliyle uyuşup uyuşupmadığını görmek için."

Ellevest CEO'su ve kurucu ortağı Sallie Krawcheck saat 04:00 uyanıyor yaratıcı düşünme süreci için.

Eski Citigroup CFO'su LinkedIn'deki gönderisinde saat 04:00'te olduğu kadar başka saatlerde üretken olamadığını belirtmiş.

"Bir fincan kahve hazırlarım. Işıkları da kısık tutarım. Bazen şöminede ateş yakarım ve kızımla kedimin bilgisayarımın yanında uyumaları eşliğinde çalışırım."

Bu saatler, henüz iş telaşına bulaşmadığı için, Krawcheck'in zihninin en berrak olduğu zamanlar. Belki bir ilgisi yok ama aynı zamanda en yaratıcı olduğu süreçten bahsediyoruz. "Bu, aklıma birçok fikrin (ki bazıları gerçekten iyi) geldiği bir zaman dilimi."

Starbucks CEO'su Howard Schultz her sabah 06:00'da kahve diyarı olan iş yerinde.

Schultz güne egzersizle başlıyor, bu da genelde, eşiyle bisiklet sürmek demek ancak Portfolio.com'a göre her daim 06:00'da işinin başına geçmiş oluyor.

"Project Runway" yardımcı sunucusu ve moda danışmanı Tim Gunn 05:30'da güne bir espressoyla merhaba diyor.

Moda ikonu Gunn, gazetesini okurken espressosunu yudumluyor bu saate, New York Post'un haberine göre.Sabahın erken saatlerini pek seviyor. "Güneş doğmadan uyanmak tam bana göre.

Times'a, günlerine "yatakta 50 mekik"le başladığını belirtmiş.

(Editör notu: "Yatakta 50 mekik" bir kitap ismi değildir dostlar. 😇 😂 )

Vodafone CEO'su Vittorio Colao alarmını 06:00'ya kuranlardan.

Guardian'ın haberine göre egzersizle gününü başlatıp, 22:45'e kadar çalışmakta Colao. Ailesiyle yemek yedikten sonra, 23:30'da yerini beğene beğene yastığına kavuşuyor.

"Kayak" kurucu ortağı Paul English 06:00'da uyanıp, meditasyona başlıyor.

Aynı zamanda başlangıç düzeyli seyahat şirketi olan Blade'in de kurucu ortağı olan English, saat 06:00'dan sonra uyanma taraftarı değil.

"Genellikle, yataktan çıkmadan önce, birkaç dakika meditasyon yaparak, zihnimi boşaltırım. Her sabah saat 06:00'da ayaktayım. Blackberry'mden e-postalarıma baktıktan sonra, egzersize başlarım. Yaklaşık 10 yıldır yoga yapıyorum. Ayrıca evimin bir odasını buna ayrılmış şekilde düzenledim."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burakk-yilmaz

öğlen uyuyolardır ya:D

constark

bu insanlar kaçta yatıyor akşam 8 de mi keza daha geç bi saatte yatıyolarsa nasıl uykularını alıyolar

valarborghulis

biz o saatte yeni yatıyoruz valla

Görüş Bildir