Karanlıklar Kraliçesi Şebnem Ferah’ın En Cesur 13 Şarkısı

1PAYLAŞIM

Şebnem Ferah'ın müziğe olan ilgisi 5-6 yaşlarında başlamış ve müzikle tanışmasında ailesinin çok büyük rolü olmuştur. Ferah'ın ailesinde hemen hemen herkes müzikle iç içe ve evin her köşesinde enstrüman olduğu için müzik konusunda bilgili ve hazır olarak piyasaya atıldı. Liseyi Bursa Özel Namık Sözeri Lisesinde yatılı bir öğrenci olarak okudu ve bu dönemler Şebnem Ferah'ın kendisini tanımasına, tek başına ayakta kalmasına yardımcı oldu.

1. VOLVOX - The Best

Kafasında bir kız grubu hayali olan Ferah, 80'lerin ortasında Bursa'da açılan bir stüdyo sayesinde Sedat Yıldırım Sarıca ile tanışmış ve bu hayalini 1988 yılında kurduğu "Volvox" grubuyla gerçekleştirmiştir.

2. İlk klibini "Vazgeçtim Dünyadan" adlı parçasına çekti.

Gerek kaset ve CD satışları gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy göstermiş. "Kadın" adlı ilk solo albümünü Sezen Aksu ve Onno Tunç'un da destekleriyle Raks Müzik'ten çıkarmıştır. Bu albümünde İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük ve Demir Demirkan'la çalışmıştır.

3. Şebnem Ferah - Fırtına

Daha sonra "Yağmurlar", "Bu Aşk Fazla Sana" ve "Fırtına" adlı şarkılarına klip çekmiştir.

4. Artık Kısa Cümleler Kuruyorum adlı ikinci albümünü çıkardı

İlk klibi Bugün müzik kanallarında boy göstermeye başladı.

5. Şebnem Ferah - Artık Kısa Cümleler Kuruyorum

İlk albümünde olduğu gibi ikinci albümünde de İskender Paydaş ve Pentagram ekibiyle çalışan şarkıcı, albümün ikinci video klibini "Artık Kısa Cümleler Kuruyorum" şarkısı için yaptı.

6. Perdeler adlı üçüncü albümü yayınlandı ve yine büyük beğeni topladı.

Bu seferki albümde Şebnem, İskender Paydaş ve Pentagram üyeleriyle değil de sahnede birlikte çaldığı müzisyenlerle çalışmıştır.

7. Şebnem Ferah - Sigara

Perdeler albümünden ilk video, albümle aynı adı taşıyan "Perdeler" şarkısına çekildi. Bu klipten kısa bir süre sonra "Sigara" şarkısına da klip çekildi.

8. "Kelimeler Yetse" adlı albümünü dinleyicilerine sundu.

28 Nisan 2003'te bu albümünün ilk videosu "Ben Şarkımı Söylerken" müzik kanallarında yayınlanmaya başladı.

9. Şebnem Ferah - Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler

Bu albümden çekilen diğer video klipler ise sırasıyla "Mayın Tarlası" ve "Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler" oldu. Türkiye'nin birçok şehrinde konser verdi.

10. 2005'te Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde 5. albümü "Can Kırıkları"nı yayınlayan Şebnem Ferah, ilk klibini de "Can Kırıkları"na çekti.

Önceki albümlerine oranla sert soundu ile dikkat çeken bir albüm oldu.

11. Yaklaşık 1 sene sonra "Hoşçakal" şarkısının video klibi Gürcan Keltek yönetmenliğinde Dijital Sanatlar ekibi tarafından çekilir

Ancak gösterime girmez ve Ferah'ın yapımcı şirketi Pasaj Müzik tarafından videoya yayın yasağı getirilir. Aradan geçen uzun bir zaman sonra ise video internete düştü.

12. Ferhat Göçer - Cennet

Klipte ilginç olan bir nokta ise videonun, yönetmen Gürcan Keltek'in bu videodan daha sonra yayınlanan ve yönetmenliği kendisine ait olan Ferhat Göçer'in "Cennet" isimli video klibiyle birçok açıdan benzeşmesidir.

13. Şebnem Ferah - Birileri Var

9 Mayıs 2013 tarihinde piyasaya çıkan yedinci stüdyo albümü Od, öz Türkçede kelime anlamıyla "ateş"tir. Albümün çıkış parçası "Birileri Var" adlı şarkıdır.

14. Şebnem Ferah - Küllerinden

Son yayınlanmış olan albümü ise Parmak İzi. Bu albüm 2018 yılındayayınlandı. Albüme çekilen ilk video klibi Küllerinden adlı parçaya çekilmiştir. Albümdeki ikinci klip ise Koridor isimli şarkıya çekilmiştir.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekinilhan

Şebnem’in söz yazarlığını eleştirmek için destur gerekir. Ağlak aşk şarkısı diye nitelendirmek düpedüz saygısızlıktır, benim Özlem Tekin’e kreş şarkıları yapıyordu demekten daima kaçınmam bu yüzdendir. Sezen Aksu için de ağlak aşk şarkıları yapıyor yorumu getirirsiniz muhtemelen bu tamamen vizyonunuzla alakalı. Özlem ve Şebnem ile ilgili sonrasında dönemin organizatörleri ve prodüktörlerinin yaptığı birçok açıklama var izlemenizi tavsiye ederim. Özlem Tekin’i de çok severim ama arada dağlar kadar kalite farkı oldu her zaman. Sezen Aksu desteklemiştir bunu kimse inkar etmiyor ama Şebnem’in yazdığı sözlere yaptığı bestelere vizyonunuzu geniş tutarak dönüp bir bakmanızı dilerim.

ugur-balaban

Şebnem Ferah'ın çakıl taşları ve şarkısı da çok güzeldir. Ayrıca düetlerini de mutlaka dinleyin. Teoman ile iki yabancı, Nilüfer ile erkekler ağlamaz. Ayrıca Ünzile'yi de Şebnem Ferah'tan dinleyin. Güzel yorumlamış.

semboliksizofrenik

38 yaşındayım Şebnem i en başından beri dinliyorum, nasıl geliştiğini nerelere geldiğini ilk albümünden itibaren biliyorum, dediğim çok basit dijital dünya, fikrine saygım tabiki var ama birde gerçekler var, yıllar önce yine biri böyle bişeyler yazmıştı bir dergi de, sonra harbiyede tekrar şebnemi canlı canlı dineledim ve vay be dedim kim ne derse desin. Sezen olmasa da sen bir şekilde buraya gelirdin, ununu eleyip eleğini asarak köye yerleşmezdin. Kendi şirketini kurardın( senin örneğin, maden öyle neden bu yolu seçmedi) isyankar ruh istiyorsan illa Halil sezai dinle bağırıp duruyor isyaaaaannn diye😂

gzm-ynklr

Çok güzel şarkılar içerik sayesinde bir kez daha dinledim Şebnem Ferah çok seviyorum her zaman dinlerim.

halil-degerli

Sezen Aksu... .... Nazan Öncel... ... Şebnem Ferah... ..... Türk müziğinin pırlantaları.. ..... 🎈

darkosman

İçine girdiğin küçük kaygan deliği yeni ve büyük bir dünyamı sandın????? Değişik bakış açısı..

Görüş Bildir