Görüş Bildir
Haberler
İzmir Fuarı'nın Açılış Töreninde 'Vali Nerede' Krizi

İzmir Fuarı'nın Açılış Töreninde 'Vali Nerede' Krizi

FreiGeist
25.03.2015 - 13:17
İçeriğin Devamı Aşağıda

İki yıl önce temeli atılan Fuar İzmir 400 milyon liralık bir yatırımla tamamlandı. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Ancak, Türkiye ekonomisi için önemli bir işlev görmesi beklenen Fuar İzmir'in açılış törenine Vali Mustafa Toprak'ın katılmaması protestoya neden oldu. Vali Toprak'ın başka bir programı bulunduğu yönündeki açıklamaya, törene katılanlar tepki gösterdi.

VATANDAŞLARI KOCAOĞLU SAKİNLEŞTİRDİ

Törene İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın yerine Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can katıldı. Vali Yardımcısı Can'ın konuşmasını yapmak üzere kürsüye yöneldiği sırada, dinleyiciler arasında protesto sesleri yükseldi. Vali Mustafa Toprak'ın açılışa katılmaması tepki topladı, alkışlı protestoya 'yuh' sesleri karıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluayağa kalkarak tepkileri dindirdi. Konukları elleriyle 'Sakin' işareti yaparak sakinleştirdi.

Kısa süren gerginlikten sonra Vali Yardımcısı Can konuşmasını yapmaya başladı. Vali Yardımcısı Can'dan sonra kürsüye gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir yatırımının, fuarcılık yatırımı için bir dönüm noktası olduğuna işaret etti.

VALİ TOPRAK, BAKAN AVCI İLE

Fuar İzmir açılışına katılmadığı için protesto edilen İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın nerede olduğu öğrenildi. Vali Toprak'ın, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı'nın katılımı ile gerçekleştirilecek saat 11.00'deki, Umut Okulu (Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Özel Eğitim Merkezi-Otizm Okulu) ziyaretinde bulunduğu valilik kaynaklarından öğrenildi.

Kılıçdaroğlu: "Her Kuruşun Hesabını Vermek Bizim Boynumuzun Borcudur"

Kılıçdaroğlu: "Her Kuruşun Hesabını Vermek Bizim Boynumuzun Borcudur"

Açılışta konuşma yapan Kılıçdaroğlu, 'Sayın Kocaoğlu, ‘Fuar alanını almak için geldim, tek tek görüştüm. Parsel parsel görüştüm. Tamamını satın aldım ve bu görkemli eseri ortaya çıkardım’ dedi. Bir de Ankara’yı düşünün. Parsel parsel lafı size bir şeyler hatırlatıyor herhalde. Ne diyordu, hükümet sözcüsü. Hükümet sözcüsü kendi büyükşehir belediye başkanı için söylüyor. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra söylüyor. ‘Ben onu çok iyi tanırım’ diyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanını. ‘Ankara’yı parsel parsel sattı’ diyor. Birileri yönettiği kenti parsel parsel tezgahlıyor, pazarlıyor. Birileri yaşadığı kenti parsel parsel görkemleştiriyor. Aradaki fark budur.' ifadelerini kullandı. 

'CHP olarak bizim bir özelliğimiz var. Herkes bilsin, herkes duysun. Bizim temel özelliğimiz şudur: Her kuruşun hesabını vermek bizim boynumuzun borcudur.' şeklinde konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu şunları söyledi: 'Başka bir örnek vereceğim. Metro yapılıyor burada. Ankara’da metro yapılıyor. İstanbul’da metro yapılıyor. Ankara ve İstanbul’un büyükşehir belediye başkanları uzun yıllar sonra havlu attılar. ‘Biz bu işi beceremiyoruz’ diye. Ulaştırma Bakanlığı devraldı. Ama İzmir ne yapıyor? ‘Ben kendim yapacağım, kendi kaynaklarımla yapacağım’ diyor. Neden? Çünkü burada her kuruşun hesabı verilir. Her kuruşun arkasında durulur. Daha farklı bir açıklama yapayım. İzmirmetronun kilometresini 60 milyon liraya yapıyor. Ankara kilometresini 100 milyon liraya yapıyor. İstanbul kilometresini 150 milyon liraya yapıyor. Farka bakın. 3 misli fark var. Neden ‘borçlarımı ödedim’ diyor? Her kuruşun hesabını verdiği için. Neden ‘ben metromu kendim yapıyorum’ diyor? Her kuruşun hesabını verdiği için. Bütün İzmirlilere saygı duyduğu için.'

400 MİLYON TL'LİK YATIRIM YAPILDI

400 milyon liralık yatırım ile tamamlanan Fuar İzmir'in finansmanı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlendi. Fuar İzmir kompleksi için 34 bin ton demir kullanıldı. Bu rakam, Eyfel Kulesi için kullanılan demirin 5 katı seviyesinde. Yine 300 bin ton metreküp dökülen kompleksi 50 futbol sahası büyüklüğüne denk. 2 yıl önce temeli atılan kompleks için 200 milyon liralık bir yatırım daha öngörülüyor. Yatırım planının ikinci aşamasını ise, ek holler, otel ve kongre merkezi oluşturuyor. Söz konusu yatırımların da yapılması ile birlikte toplam yatırım tutarı 1 milyar dolara ulaşmış olacak.

haberler.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın