Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzleyende Bir Hazine Peşinde Maceradan Maceraya Atılma İsteği Uyandıracak 22 Film

 > -
Abone ol

Kim bir hazine haritası bulup maceradan maceraya atlamak istemez ki? Özellikle çocukluk döneminde tavan yapan bu durum bizi birçok kez hazine peşinde koşan bir maceracıymış gibi hayallere daldırmış, hatta gelecekteki meslek seçimimizi bu yönde yapabileceğimize inandırmıştır. İşte içinizde bu duyguyu yeniden keşfedebileceğiniz hazine avcılığı filmlerinin en iyi örnekleri. Şimdiden iyi seyirler 😉

IMDb puanları baz alınarak sıralanmış ve film bilgileri turkcealtyazi.org dan derlenmiştir.

22. Korsan (1995) | IMDb 5.6

Cutthroat Island
http://www.imdb.com/title/tt0112760

Ünlü bir korsanın kızı olarak aynı işe soyunan güzel kaptan Morgan Adams, bir hazine haritasının parçasını bulur. Babasından kalan gemisi ve tayfalarıyla haritada sözü edilen hazineyi bulmak için yola koyulurlar.Bu arada Morgan, bir köle pazarından zeki ve yakışıklı William Shaw'u satın alarak kadrosuna ekler. Shaw'un da yardımıyla haritanın diğer yarısını ele geçirmek ve acımasız korsan Dawg Brown'dan önce hazineye ulaşmak için zorlu bir yarışa girişirler.

21. Lara Croft: Tomb Raider Serisi (2001-03) | IMDb 5.7 - 5.5

http://www.imdb.com/title/tt0146316
http://www.imdb.com/title/tt0325703

Lara Croft, aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızı. Ama rahat bir hayat yerine macerayı seçmiş. Dünyanın her yerindeki en tehlikeli ve esrarlı mekanları ziyaret edip, kayıp hazineler ve uygarlıkları keşfediyor. Sayısız lisanı ana dili gibi konuşabilen genç ve güzel kadın dövüş sanatlarında da usta ve macera için yanıp tutuşuyor. Ama şimdi hayatının en büyük mücadelesini vermek üzere: Uzay ve zamanda kaybolmuş çok çok eski bir kalıntının her iki parçasını da bulmak zorunda.

20. Nil'in incisi (1985) | IMDb 6.0

The Jewel of the Nile
http://www.imdb.com/title/tt0089370

Joan, bir Orta Doğu ülkesinin şeyhinin davetini kabul eder ama orada alıkonulur. Bunun üzerine Jack ve yardımcısı Ralph, onu kurtarmak için yollara düşerler.

19. Ormanın Kitabı (1994) | IMDb 6.0

The Jungle Book
http://www.imdb.com/title/tt0110213

Ormanın kralı Shirkan'ın bir köyü basması sonucu kaybolan küçük çocuk yıllar sonra hayvanlar tarafından bakılmış ve büyütülmüş bir kişi olarak meydana çıkar.

18. Sahara (2005) | IMDb 6.0

Sahara
http://www.imdb.com/title/tt0318649

Usta kaşif Dirk tarihi bir efsaneye ait bir sikke bulup, Batı Afrika'nın en tehlikeli bölgelerinde hazine avına çıkmaya karar verdiğinde hayatının da en büyük macerasına girişmiş olacaktı. Dirk ve macera arkadaşı Al Giordino, yerlilerin deyimiyle "Ölüm Gemisi"ni ararken, kayıp hazinenin tüm dünyayı tehdit edecek kadar büyük bir problemle bağlantılı olduğunu düşünen, zeki ve güzel doktor Eva Rojas ile tanışırlar.

17. Kara Deniz (2014) | IMDb 6.4

Black Sea
http://www.imdb.com/title/tt2261331

Suların altında yolculuk etmekte olan bir denizaltıda geçiyor ve bu birimde çalışmakta olan insanların birbirlerinin kusurlarını kabul ederek yaşamayı öğrenmesine odaklanıyor. Buradaki zorlu yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışan insanlar, korku ve insanoğlunun karanlık karakteristikleriyle baş etmek zorundadır. Gittikçe gerginleşen atmosfer, ekip üyelerinin de vahşete doğru ilerlemesine neden olur. İnsanlıktan uzaklaştıkça, yaşadıkları bu macera içerisindeki tek düşmanlarının kendileri olduklarını fark eden birkaç görevli, hayatlarını kurtarmak için mücadele etmeye başlar.

16. Da Vinci Şifresi (2006) | IMDb 6.5

The Da Vinci Code
http://www.imdb.com/title/tt0382625

Bir gece, Louvre müzesi müdürü öldürülmüş olarak bulunur. Bu olay üzerine ünlü simgebilim Profesörü Robert Langdon (Tom Hanks) Louvre müzesine çağırılır. Müze müdürü ardında esrarengiz bir simge dizimi ve ipuçları bırakmıştır. Kendisi de tehlikede olan Langdon, polis kriptoloji uzmanı Sophie Neveu'nün (Audrey Tautou) yardımıyla, Leonardo Da Vinci'nin çalışmalarında bir dizi akıl almaz sırrı çözer. Tüm bu sırlar onları, hayatlarını 2000 yıldır gizli kalan eski bir gizemi korumaya adamış gizli bir topluluğa götürür.

15. The Rundown (2003) | IMDb 6.7

The Rundown
http://www.imdb.com/title/tt0327850

Bir yeraltı patronunun oğlu olan Travis, Brezilya'da ki Amazon Ormanları'na gittikten sonra kaybolur. Hedefi ise paha biçilemez tarihi bir eseri bulmaktır. Bölgeye gelen Beck ise başka bir yeraltı patronu adına çalışmaktadır ve amacı Travis'i geri döndürmektir. Travis ve Beck birbirlerine düşmandır ve ikisi de Mariana'yı sevmektedir. Fakat bu ikili birbirlerinden her ne kadar nefret etseler de güçlerini birleştirirler. Çünkü aynı hazinenin peşinde olan başka adamlarda vardır.

14. Amazon'da Fırtına (1984) | IMDb 6.9

Romancing the Stone
http://www.imdb.com/title/tt0088011

Romantik kitaplar yazan Joan (Kathleen Turner), Güney Amerika’daki kardeşinin kaçırıldığını öğrenir. Şayet paha biçilmez bir taşın yerini gösteren haritayı getirmezse kardeşi öldürülecektir. Joan da yanına maceraperest Jack’i katarak, inanılmaz bir serüvenin ortasında bulur kendini.

13. Büyük Hazine 1 - 2 (2004-06) | IMDb 6.9 - 6.5

http://www.imdb.com/title/tt0368891
http://www.imdb.com/title/tt0465234

Altı nesildir hazine peşinde koşan Gates ailesi, ABD'de tarihle ilgilenen kişilerin gözünde deli muamelesi görmektedir. Gates'lerin sın nesil üyesi Benjamin Franklin hazine avı bayrağını devralmış son kişidir ve yaşamını kimsenin varlığına inanmadığı, Orta Doğu kökenli Tapınak Şövalyeleri hazinesini bulmaya adamıştır. ABD'nin kuruluşunda aktif rolü olan Özgür Masonlar derneği üyelerinin sakladığı ve yeri ABD tarihindeki kilit olaylara gizlenmiş ipuçlarında saklı olan hazineye Benjamin Franklin iyice yaklaştığını hissetmektedir.

12. Zaman Haydutları (1981) | IMDb 7.0

Time Bandits
http://www.imdb.com/title/tt0081633

Çok çok eskilerde, küçücük hırsızlardan oluşan bir topluluk vardı. Dünyayı yalnızca altı günde yaratmak zorunda kalan Ulu Varlık'ın evrenin dokusunda aceleden bıraktığı zaman-mekân deliklerinden geçerek dolaşırlardı. Zaman Haydutları bu umarsız, açgözlü ama sevimli gezgin cücelerle, aralarına katılan küçük dostları Kevin'in tarih içindeki koşuşturmalarını, hem soyup hem soyuldukları serüvenleri ünlü sinema yıldızları eşliğinde anlatıyor.

11. Mumya Serisi (1999, 2001-08) | IMDb 7.0 - 6.3 - 5.2

http://www.imdb.com/title/tt0120616
http://www.imdb.com/title/tt0209163
http://www.imdb.com/title/tt0859163

Binlerce yıl önce Mısır'da, İmhotep baş rahibi ile firavunun gözdesi Anck Su Namun gizli bir aşk yaşamaktadırlar. Ancak sevgililer yakalandığında cezaları korkunç olur. Güzel kadın intihar eder, baş rahip ise Hom-Dai, yani Ölüler Şehri Hamunaptra'ya diri diri gömülmeye mahkum edilir. Korkunç ceza infaz edilirken, rahip geri döneceğine yemin etmektedir. 1923'te Amerikalı maceracı Rick, Hamunaptra'yı bulmak isteyen İngiliz kardeşlere rehberlik etmektedir. Kaypak Johnathan, hazinelerin hayallerini kurarken, Evelyn'in merakı ise tamamen bilimseldir. Üçlü bilmeden korkunç laneti uyandıracaklardır.

10. Define Gezegeni (2002) | IMDb 7.1

Treasure Planet 
http://www.imdb.com/title/tt0133240

Jim Hawkins, en büyük hobisi muhtelif serüvenlere atılmak olan, maceraperest bir gençtir. Şimdi ise oldukça farklı insan karakterlerinden oluşan bir mürettebat ile uzayın derinliklerine doğru bir maceraya atılacaktır. Bu serüven ona farklı insanlardan oluşan bir ekiple tanışma şansı vereceği gibi insanoğlunun görebileceği en büyük hazinelerden birini de elde etme fırsatı tanıyacaktır.

9. Tanrının Zırhı 2 – Kondor Operasyonu (1991) | IMDb 7.2

Fei ying gai wak
http://www.imdb.com/title/tt0099558

Efsanedeki kutsal silahların peşinden koştuğu ilk macerasından sonra Jackie bu kez yeni bir hedefin peşinde. Çok zengin ve güçlü bir teşkilata sahip olan Dük adındaki adam kahramanımızı çağırarak 2. Dünya savaşının sonunda Alman ordusunun Afrika'ya doğru gelirken yanında getirdiği altınları gestapolardan birine verilen emirle çöle gömdürdüğünü sonrada bu adamların gizlice yok edildiklerini anlatır.

8. Üç Kral (1999) | IMDb 7.2

Three Kings
http://www.imdb.com/title/tt0120188

Amerikalılar üssü boşaltıp yavaş yavaş ülkelerine dönmeye hazırlanırken Troy, Chief ve Conrad beklenmedik bir şekilde Irak ordusu tarafından Kuveyt'ten çalınan altın külçelerinin yerini gösteren haritayı ele geçirirler. Haritayı çözmeye çalışırken Archie bu hazineyi bulmaya karar verir.

7. TenTen'in Maceraları (2011) | IMDb 7.4

The Adventures of Tintin
http://www.imdb.com/title/tt0983193

Doyumsuz bir meraka sahip genç muhabir Tenten ile sadık köpeği Milu'nun, bomba gibi bir sırra ev sahipliği yapan bir maket gemi bulmasıyla başlar. Asırlık bir gizemin içine çekilen Tenten, Ivan Ivanoviç Sakharine'in hedefi olur. Bu şeytani kötü adam, Tenten'in Kızıl Rackham adlı aşağılık korsana ait paha biçilmez hazineyi çaldığına inanmaktadır. Ancak köpeği Milu'nun, nemrut ve geçimsiz Kaptan Haddock'un ve Dupond ve Dupont adlı sarsak dedektiflerin yardımıyla, Tenten dünyayı dolaşarak nefes kesen bir kovalamaca sonunda düşmanlarını atlatıp hazineyi bulabilecek midir?

6. Çılgın Dünya (1963) | IMDb 7.6

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 
http://www.imdb.com/title/tt0057193

Virajlı bir yolda çok süratli giden bir araba uçuruma yuvarlanır. Kazayı gören araçların sürücüleri,ağır yaralanan kazazedeye yardım için yanına gittiklerinde ölmek üzere olan adam onlara W'nun altındaki hazineden söz eder ve ölür. Hepsi birbirinden uyanık olan kazanın tanıkları, birden her şeyi unutup hazinenin peşine düşerler. Aralarında zamana karşı müthiş bir yarış başlamıştır. W'nun ne olduğunu bulan,paraya da konacaktır.

5. Define Adası (1985) | IMDb 7.8

The Goonies
http://www.imdb.com/title/tt0089218

Kasabada yaşayan bir grup çocuk, evleri golf sahası yapılmak için yıkılmak üzere iken, tavan arasında buldukları tarihi bir harita ile efsanevi korsan 'Tek Göz Willie' 'nin definesini aramaya çıkarlar. Yerin altında, deniz mağaralarında devam eden yolculukları sırasında sayısız korsan tuzaklarının yanı sıra, polisin aradığı 'aile çetesi' 'Fratelli''lerle de mücadele etmek zorunda kalan çocukların umudu bulacakları korsan hazinesinin yardımı ile evlerini ve mahallelerini golf sahası olmaktan kurtarmaktır.

4. Karayip Korsanları Serisi (2003-06-07-11) | IMDb 8.0 - 7.3 - 7.1 - 6.7

http://www.imdb.com/title/tt0325980
http://www.imdb.com/title/tt0383574
http://www.imdb.com/title/tt0449088
http://www.imdb.com/title/tt1298650

Hafif üçkağıtçı fakat bir o kadar da sevimli Kaptan Jack Sparrow'un korsanlık yaşamı, düşmanı kurnaz Kaptan Barbossa'nın, gemisi Siyah İnci'yi çalmasıyla altüst olur. Bu da yetmezmiş gibi Kaptan Barbossa, Port Royal kasabasına saldırır ve belediye başkanının güzeller güzeli kızı Elizabeth'i kaçırır. Kızı kurtarmak ve Siyah İnci'yi yeniden ele geçirmek amacıyla Elizabeth'in çocukluk arkadaşı Will ve Jack güçlerini birleştirirler.

3. Altın Hazineleri (1948) | IMDb 8.3

The Treasure of the Sierra Madre
http://www.imdb.com/title/tt0040897

Zengin olma hırsıyla son parasını da piyangoya yatırarak tüketen Fred (Humphrey Bogart) Meksika’da dostu Curtin’la buluşur. Birlikte çalıştıkları McClane’den paralarını almakta zorlanırlar. Diğer yandan, beraber vakit geçirdikleri ve oldukça geveze bir araştırmacı olan Howard’a göre etraftaki tüm tepeler altın hazineleriyle doludur. Bu, Dobbs ve Curtin için kaçırılmaz bir fırsattır. Beraber tepeleri aşan üçlü, döndüklerinde dostlukları mı yoksa paraya olan tutkuları mı ağır basacaktır?

2. Indiana Jones Serisi (1981-84-89-2008) | IMDb 8.5 - 7.6 - 8.3 - 6.2

http://www.imdb.com/title/tt0082971
http://www.imdb.com/title/tt0087469
http://www.imdb.com/title/tt0097576
http://www.imdb.com/title/tt0367882

Klasikleşmiş macera / komedi Indiana Jones serisinin 1981 yılında çekilmiş ilk filminde Arkeolog DR. Indiana Jones, 10 Emir'in sırrını çözecek olan "Ark of The Conenant"'ı bulmak için yola çıkar. Nazi Almanya'sını yöneten Hitler'de bu Ark'ın peşindedir. Indiana ile Alman Ajanlarının karşılaşacağı bu macera Nepal den Kahire'ye kadar uzanacaktır.

1. İyi, Kötü ve Çirkin (1966) | IMDb 8.9

Il buono, il brutto, il cattivo
http://www.imdb.com/title/tt0060196

Tuco (çirkin), üzerine ödül konulmuş bir kanun kaçağıdır. Keskin nişancı Blondie (iyi) adlı kovboyla işbirliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Bir kasabada işlerin ters gitmesi üzerine ortaklıkları bozulur. Melekgöz (kötü) lakaplı Sentenza ise Bill Carson adında büyük miktarda altını ele geçirmiş eski bir askerin izini sürmektedir. Tuco'nun çölde Blondie'yi öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson'la karşılaşmaları tüm planları değiştirir. Carson, altınları İç Savaş'ın hareketli olduğu bir cephede mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco mezarlığın yerini, Blondie ise mezarın adını öğrenebilmiştir. Mecburen işbirliğine tekrar dönen ikili altınları aramaya koyulur. Sonunda üçünün yolu altınların olduğu yerde birleşir.

Yeşilçam Bonusu: Salak milyoner (1974)

Kayserili Behçet, ölüm döşeğinde oğulları Saffet, Himmet, Hayret (Metin Akpınar) ve Gayret'e İstanbul'a gidip Mehmet Çavuş'u bulmalarını ve Mehmet Çavuş'ta onlara ait bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş arasında altınların nasıl paylaştırılacağına bir türlü karar veremeyen Uyanık kardeşler, Hanımlarını da ayarlayarak birbirlerinden habersiz İstanbul'a doğru yola çıkarlar.Ancak ne kötüdür ki tren istasyonunda dördünün yolları kesişir. Bunun üzerine İstanbul'da yepyeni bir komedinin temelleri atılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

salak milyoner değilde köyden indim şehre olmasın bonustaki,

onur-durmaz

3.resim sağdaki vitor pereira değil mi la?

euphrates

Ulan bunlar (4-5 tanesi hariç) Kanal D'nin Hafta Sonu sabahı yayınladığı saçma dublajlı filmler değil mi?

Gizli Kullanıcı

çoğu pazar saat 10:00 filmi...

Görüş Bildir