Görüş Bildir
Haberler
İtalya, Türkiye'ye Verilecek 3 Milyar Euroluk Mülteci Fonuna Muhalefetini Kaldırdı

İtalya, Türkiye'ye Verilecek 3 Milyar Euroluk Mülteci Fonuna Muhalefetini Kaldırdı

Batuhan
02.02.2016 - 12:17 Son Güncelleme: 02.02.2016 - 16:56

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İtalya'nın Türkiye'ye Avrupa Birliği (AB) tarafından verilecek 3 milyar euroluk mülteci yardım fonuna katkıda bulunacağını, ülkesinin bu planın uygulanmasına yönelik muhalefetinin kalktığını gösterdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AB ile Türkiye arasında geçtiğimiz Kasım ayında yapılan anlaşmaya göre Ankara'nın Avrupa'ya giden göçmen sayısını azaltması karşılığında yardım öngörülüyor. Brüksel bu anlaşmanın geçtiğimiz yıl 1 milyon mültecinin gelmesinin ardından Afrika ve Ortadoğu'da savaştan ve açlıktan kaçan insanların Avrupa'ya girişini azaltmayı umuyor.

Brüksel ile son dönemlerde bazı konularda anlaşmazlıklar yaşayan İtalya, 2016 bütçesi için biraz daha esneklik kazanabilmek umuduyla Türkiye'ye yapılacak ödemeleri bir süredir engelliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fakat Renzi'nin dün Nijerya'ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamalar daha sonra medyaya sözcüsü tarafından iletilirken, 'Bu noktada, insanların hayatını kurtarmak için Türkiye'ye katkımızı sunacağız' ifadeleri kullanıldı.

AB yönetiminden yine dün yapılan açıklamada Türkiye'ye verilecek fona katkıda bulunan ülkelerin bütçe açığı hesaplamalarında bu oranın ayrı tutulacağı belirtilirken, Renzi bu açıklamayı, 'sonunda pozitif bir şey' diyerek memnuniyetle karşıladı.

Şu anda Türkiye'de 2.5 milyon Suriyeli göçmen bulunurken, Lübnan ve Ürdün de yüz binlerce göçmene kapılarını açtı.

Reuters

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
68
15
10
4
2
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın