Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstiklal Caddesi Bombacısı Hakkında Bugün Basına Yansıyan 4 Bulgu

63PAYLAŞIM

İstiklal Caddesi’nde dört kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk’ün 2013 yılında evinden ayrılarak IŞİD’e katıldığı ve 2015’e kadar Suriye’de kaldığı belirtildi. Durmaz grubu içinde yer aldığı ifade edilen Öztürk’ün saldırıdan hemen önce Adıyaman’dan İstanbul’a geldiği tespit edildi.  

Gaziantep’teki IŞİD hücreleriyle bağlantılı

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre geçen yıl sonlarında yasadışı yollardan Kilis’in Elbeyi ilçesinden Türkiye’ye giriş yapan Öztürk’ün, Gaziantep nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi.

İntihar bombacısının 5 Haziran’da Diyarbakır’daki HDP mitingine bombalı saldırı, Suruç ve Ankara Garı katliamlarını yapan canlı bombaların geldiği Gaziantep’teki IŞİD hücreleriyle bağlantılı olduğu da bugün basına yansıyan bilgiler arasında.

İntihar Bombacısı Öztürk, Adıyaman Otogarı'nda Görüntülenmiş - onedio.com
İntihar Bombacısı Öztürk, Adıyaman Otogarı'nda Görüntülenmiş - onedio.com

'Geldiği gün bombayı patlattı'

Milliyet'ten Tolga Şardan'ın haberine göre, Mehmet Öztürk’ün olaydan hemen önce Adıyaman’dan otobüsle İstanbul’a geldiği tespit edildi.  

Milliyet’in ulaştığı bu görüntüde Öztürk’ün firma görevlisinden 18 Mart’ta İstanbul için bilet alırken görülüyor.   Yapılan araştırmalarda, Adıyaman’dan yola çıkan Öztürk’ün İstanbul Esenler Otogarı’nda indikten sonra metro ile şehir merkezine doğru geldiği ve Fatih Yusufpaşa durağından bindiği taksiyle Taksim’e kadar geldiği, buradan da yürüyerek İstiklal Caddesi’ne girdiği belirlendi.

'İstanbul’da hiç kimseyle bir teması yok'

Geriye dönük araştırmalarda, Öztürk’ün İstanbul’da hiç kimseyle bir temasının bulunmadığı anlaşıldı. 

Ancak, Öztürk’ün olaydan 3-4 gün önce bir kez daha İstanbul’a geldiği yönünde bilgiler bulunduğu, bu gelişinin de keşif amaçlı olduğu değerlendirmesi yapıldı.

IŞİD militanı, turistleri Taksim’e kadar takip etmiş

Mehmet Öztürk’ün turist kafilesini Beşiktaş’taki otellerinden Taksim’e kadar takip ettiği de basında yer alan iddialar arasında. Saldırgan, grup kahvaltı için bir restorana girdiğinde de ara sokakta beklemiş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir