Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İsrail ile Normalleşme Anlaşmasına Erdoğan'dan Onay

 > 
39PAYLAŞIM

28 Haziran 2016 tarihinde imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması” Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak, Resmi Gazete’de yayınlandı. Anlaşmaya göre Mavi Marmara davası düşecek. Gemideki baskına katılan İsrailli askerler hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulacak. İsrail, hayatını kaybeden aileler için 20 milyon dolar tazminat ödeyecek.

İşte detaylar...

İsrail ile normalleşmeyi öngören anlaşma, Meclis'in onayının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Erdoğan, aralarında İsrail ile normalleşmeyi öngören anlaşmanın da yer aldığı üç kanunu onayladı.

Peki İsrail ile anlaşma neler içeriyor?

Anlaşmanın 6 maddesi şöyle:

İsrail tazminat ödeyecek

İsrail ile yapılan anlaşmaya göre, İsrail 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Mavi Marmara olayı sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak, Türkiye tarafından açılacak bir hesaba 20 milyon dolar ödeme yapacak. Bu meblağ, defaten ödenecek.

Türkiye, bu meblağın havale edileceği banka hesabını İsrail'e diplomatik kanallardan bildirecek. İsrail, anlaşmanın yürürlüğe giriş tarihini takip eden 25 iş günü içinde parayı bu hesaba havale edecek.

Söz konusu meblağın dağıtımı, Türkiye'nin yetkisinde olacak ve bu konuda İsrail Hükümeti için herhangi bir sorumluluk doğmayacak.

İsrailli askerlere yönelik davalar düşecek

İsrailli askerler hukuki ve cezai sorumluluktan muaf tutulacak, Mavi Marmara davası düşecek.

Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin ya da taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabık kaldı.

Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com
Yıldırım Açıkladı: İşte İsrail ile Varılan Mutabakatın Detayları - onedio.com

Anlaşma metninde Gazze'ye ambargo ile ilgili bir madde yok

İsrail ile mutabakat sağlanmasının ardından Türkiye, temmuz ayında Gazze'ye yardım gemisi göndermişti. 

Anlaşma metninde, Gazze'ye yönelik ambargonun kaldırılması veya hafifletilmesine dair bir ibare yer almıyor.

2010 yılında Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskının ardından Türkiye İsrail ile diplomatik ilişkilerini ikinci katip seviyesine indirmişti.

Ankara, ilişkilerin düzeltilmesi için özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze ablukasının kaldırılmasını talep etmişti.

İbrahim Kalın açıkladı: Gazze'ye ikinci yardım gemisi gönderilecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün düzenlediği basın toplantısında Ramazan Bayramı'nda Gazze'ye bir yardım gemisi gönderildiğini anımsatarak, Kurban Bayramı dolayısıyla da ikinci bir yardım gemisi gönderileceğini açıkladı.

Gazze'ye Yardımları Ulaştıracak 'Lady Leyla' Aşdod Limanı'nda - onedio.com
Gazze'ye Yardımları Ulaştıracak 'Lady Leyla' Aşdod Limanı'nda - onedio.com

Kalın, söz konusu gemide özellikle çocuklar için bisiklet, ayakkabı, kırtasiye malzemesi gibi yardımların da yer alacağını söyledi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir