Görüş Bildir
Haberler
İsrail'den Gelen Tehlike! 3 Yıl İçinde Domates Bulamayacağız

İsrail'den Gelen Tehlike! 3 Yıl İçinde Domates Bulamayacağız

Batuhan
18.05.2021 - 12:03

Antalya'daki domates üreticileri bu yıl farklı bir hastalıkla karşılaştı. İsrail'den gelen fidelerde çıktığı için 'İsrail virüsü' olarak adlandırılan hastalık, seraların 14 gün karantinaya alınmasına ve ürünlerin imha edilmesine neden oluyor. Uzmanlar durumu 'Böyle giderse 3 yıl içinde yiyecek domates bulamayız' şeklinde yorumluyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Antalya'daki domates üreticisi, İsrail'den gelen tohumlarda ortaya çıktığı için 'İsrail virüsü' denilen ve tıpkı corona virüs gibi kısa sürede diğer bitkilere de yayılan virüs nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

Türkiye'nin turizm kadar örtü altı üretimde söz sahibi olan Antalya'da üretilen yaş meyve ve sebzeler, 40'tan fazla ülkeye ihraç ediliyor.

İç piyasada da tüketilen bu ürünlerin büyük kısmını ise domates oluşturuyor. Farklı çeşitlerle üretilen domates, kentteki sebze üretimin yaklaşık 3'te 2'sini oluşturuyor. Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün 2019 yılı verilerine göre, kentte 2 milyon 508 bin ton domates üretildi.

Domatesi çürütüyor

Domatesi çürütüyor

Domates üreticisi, sezon süresince çeşitli hastalıklarla mücadele ederken, bu yıl farklı hastalık türüyle karşılaştı. İsrail'den ithal edilen domates fidelerinde görüldüğü için 'İsrail virüsü' olarak adlandırılan hastalık, fideler büyüyüp, ürün verdiği süreye kadar belirti göstermiyor. Ürün alınacağı dönemde ise fideler, tepe kısmından kararıp, çürürken, domatesler de içten çürüyerek, kahverengiye bürünüyor. Ürünün tam olgunlaşmadan bir anda çürümesi, büyük verim kaybına neden oluyor.

İmha edilmesi gerek

İmha edilmesi gerek

Virüsle ilgili üreticinin en büyük korkusu ise hastalığın koronavirüs gibi bitkiler arasında temas ve polen taşınmasıyla kısa sürede yayılması. Bitkiyi hastalıktan kurtarmak isteyen üreticinin uygulayacağı yöntemler ise sınırlı. Hastalıklı bitkinin sağlıklı olanlarla temas ettirilmeden sera dışına çıkarılıp, yakılarak imha edilmesi ayrıca özel ilaçlarla toprağın ve bitkinin dezenfekte edilmesi gerekiyor. Koronavirüsteki gibi hastalığın tespit edildiği seralar, 14 gün boyunca karantinaya alınıp, tamamen ilaçlanıyor, ürünler ise imha ediliyor.

Domatesin koronası

Domatesin koronası

Aksu bölgesindeki seralarda görülmeye başlanan virüsle ilgili mücadele yöntemlerini anlatan ziraat mühendisi Abdulhamit Yeter, “'Domatesin koronası' diyoruz bu virüse. Çok sinsi bir virüs. İsrail'den tohum ve fideyle girdi ülkemize. Sera içinde yapılan işlemlerle her yere yayılıyor. İsrail 5 yıl önce bu virüs nedeniyle çok zor zamanlar geçirdi. O dönem İsrail, üretim yapamayıp domates ithal etti dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
14
4
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

almayın kardeşim israilden fide siz de. yerli üretici olun. ama yok efendim israilden alırım oynanmış fideyi,basarım israilden alınmış kimyevi gübreyi kaldır... Devamını Gör

Hazel Ecem Kılıç

bunu başta ki tayyip efendiye söyliceksin ata tohumu yasaklayan oydu araştır :)

selimkazak

Cem Seymen yıllardır bağırıyor topraklarımızı zehirliyoruz ziraat mühendislerimiz yerli tohum verimi arttırılmış tohum geliştirmemiz gerekiyor diye başımıza ... Devamını Gör

Solucanlı Gübre

Lan domates benim su hayatta en sevdigim seylerden biri kan cikar