İspanyol Prenses Hakim Karşısında

 > -

İspanya’da 2010 yılında patlayan ve Kraliyet Ailesi'ne uzanan yolsuzluk skandalında yargı süreci başladı. Prenses Cristina ve eşi Inaki Urdangarin hakim karşısına çıktı.

Ülkede gündem olan skandalın ilk davası Mallorca’da görüldü. Prenses Cristina, eşi Inaki Urdangarin ve 16 sanık hakim karşısına çıktı. Altı yıl süren soruşturmanın ardından Prenses Cristina vergi kaçırmakla suçlandı.

Prensesin eşi Urdangarin’e yöneltilen suçlamaların sayısı ise birden fazla. Urdangarin’in nüfuzunu kullanarak başında bulunduğu Noos adlı enstitü vasıtasıyla devlet ihaleleri aldığı ve haksız kazanç sağladığı iddia ediliyor. Urdangarin’in iş ortağı ve diğer sanıklardan bazıları da kara para aklamakla itham ediliyor.

Prens Urdangarin 19 yıl ile yargılanıyor

Sanık sıfatı ile yargılanan Prenses Cristina suçlu bulunursa 4 yıl hapis cezası alabilecek. Urdangarin ise 19 yıl hapis istemi ile hakim karşısına çıktı. İddiaları kabul etmeyen çift, suçlamaların asılsız olduğunu öne sürüyor.

Ekonomik kriz yıllarında patlayan yolsuzluk skandalı, İspanyol Kraliyet ailesinde depreme yol açmıştı. Kral Juan Carlos tahttan çekilirken görevi Prens Felipe devralmıştı. Yeni Kral Felipe de iki kız kardeşinin görevlerini geri almıştı. Son olarak Palma Düşesi unvanını kaybeden Prenses Cristina, Kraliyet bütçesinden de faydalanamıyor.

Euronews Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İspanyagündemvergi
Görüş Bildir