Görüş Bildir
Haberler
İskandinav Tanrılarının Sonunu Getirdiler! İşte İskandinav Mitolojisinin Kötü ve Acımasız Yaratıkları

İskandinav Tanrılarının Sonunu Getirdiler! İşte İskandinav Mitolojisinin Kötü ve Acımasız Yaratıkları

Didem
16.02.2022 - 08:15

Odin, Thor ve Loki'yi tanıyor musunuz? Elbette bu sorunun cevabı çoğunlukla evet olacaktır. İskandinav mitolojisinin en önemli tanrıları ile çizgi romanlarda, filmlerde, oyunlarda, kitaplarda sıklıkla karşılaşıyoruz ve hikayelerine şahit oluyoruz. Peki bu tanrıların ölümüne neden olan canavarlar hakkında ne biliyorsunuz? İsimlerini daha önce hiç duydunuz mu? Çoğu yaratık İskandinav mitolojisinde Ragnarok (Kıyamet) günü ortaya çıkmış kimisi de Ragnarok habercisi olmuştur.  Aesir adı verilen tanrılar topluluğunun varlığını büyük tehlikeye sokan ve İskandinav mitolojisinin en ünlü yaratıklarını sizler için derledik.

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Fenrir

1. Fenrir

Fenrir, İskandinav mitolojisinde Tanrı Loki ve onun dev karısı Angrboda'nın üç çocuğundan biridir. Tanrılar, Fenrir'i Aesir'in (Tanrı topluluğu) yaşamını tehdit ettiği için kontrol altına alınması gerektiğine karar verdi. Fenrir için üç adet zincir yaratıldı. İlki Leyling Fenrir'in gücüne karşı koyamadı ve kolayca parçalandı. Bu yüzden Leyling'den iki kat daha güçlü zincir Dromi yapıldı. Dromi, Fenrir'i uzun süre tutsak etse de sonu Leyling gibi oldu. Aesir’in baş tanrısı Odin, kara elflerin diyarı Svartálfaheim’in cüceleri demirci Brokk ve Eitri'ye zincir yapmalarını emretti. Cüceler Odin’e altı efsanevi malzeme kullanarak yaptıkları Gleipnir adlı zinciri sundular. Zafer ve adalet tanrısı Tyr, Fenrir'i zincirleme görevini üstlendi. Fenrir, Tyr'ın elini ısırarak kopardı. Fenrir, Ragnarok geldiğinde zincirlerini kırıp Odin'i yutarak öldürdü, kendisi de Odin'in oğlu Vidar tarafından öldürüldü.

2. Jörmungandr

2. Jörmungandr

Tanrı Loki ve Angrboda'nın bir diğer çocuğu Jörmungandr, Odin tarafından Migard'ı çevreleyen büyük bir okyanusa fırlatıldığından ve dünyayı kuyruğuyla sarması nedeniyle Migard yılanı ya da Dünya Yılanı olarak da adlandırılıyordu. Efsanelere göre yılanın bir hareketi dünyada depremlere sebep oluyordu. Jörmungandr kuyruğunu serbest bıraktığında Ragnarok başlayacaktı. Tabii ezeli rakibi Thor ile savaşı da... Jörmungandr'ın ölümü Thor tarafından olsa da Thor'un ölümü de Jörmungandr'ın zehri yüzünden oldu.

3. Tanrıça Hel

3. Tanrıça Hel

Hel, Loki ve Angrboda'nın kızlarıdır. İnsanlar Hel'i hiçbir şekilde kabul etmediğinden ve iletişim kurmakta güçlük çektiğinden Odin onu ölüler ülkesi Helheim ve Niflheim'ın tanrıçası yapmıştır. Hel'in bedeni ikiye bölünmüş bir kadın olarak tasvir edilir. Bir yanı dünya güzeli bir kadın bir yanı ise çürümüş et görüntüsündedir. Tahtı adeta bir ölüm döşeği olan Hel'in hastalıkla beraber yaşlılık getirdiğine inanılır. Helheim bir çeşit cehennemdir.  Burada ateş değil; buzlar, çamurlar ve karlar bulunur. Kötüler yargılanır buna rağmen yaptıkları iyilikler için de ödüllendirilir. Hatta İngilizce cehennem olan Hell kelimesi buradan gelir. Hel'in insanların kemik iliği ve beyinlerinden beslendiği de söylenir.

4. Garmr

4. Garmr

İskandinav mitolojisinde Garmr ya da Garm olarak bilinir. Ölüler diyarının tanrıçası Hel'in kap koruyucusu olan bu köpek Ragnarok zamanı geldiğinde zafer ve adalet tanrısı Tyr ile savaşır. Bu savaştan ikisi de sağ çıkamaz.

5. Surtr

5. Surtr

İsminin anlamı Eski Nors dilinde esmer olan Surtr, güneydeki ateş devlerinin başı, İskandinav mitolojisinde dokuz diyardan biri olan Muspelheim'ın hükümdarıdır. Kılıcı ateştendir. Ragnarok zamanı geldiğinde yoldaşlarını yanına alan Surtr, Aesir ve Vanir tanrılarına savaş açar. İskandinav mitolojisinde dokuz diyardan ışık elflerinin ülkesi Alfheim'in hükümdarı Freyr'i öldüren Surtr, kılıcındaki alevlerle dünyayı küle çevirirken kendi ölümüne de sebep olur.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Sköll ve Hati

6. Sköll ve Hati

İskandinav Mitolojisinde Sköll ve Hati, Fenrir'in oğulları, Loki'nin torunlarıdır. Güneş ve ay isyan ettiğinde Odin kadim büyüyü kullanarak kurtları cennete fırlattı. Sköll güneşi kovalarken kardeşi Hati ise ayı kovalamaya başladı. Ragnorak geldiğinde ise Sköll güneşi Hati ise ayı yuttu.

7. Nidhogg

7. Nidhogg

Nidhogg, İskandinav mitolojisinde dokuz diyarı birbirine bağlayan devasa dişbudak ağaç Yggdrasil'in köklerini kemiren ejderhadır. Niddhog'un vücudu parlak pullarla kaplıdır. Yarasaya benzeyen kanatları ve yılan kuyruğu vardır. Nidhogg , Yggdrasil'in köklerini kemirmeye başladığında ağacın sararmasına ve dokuz diyarın üç yıllık bir kışa girmesine sebep olur. Bu olay Ragnarok'un yaklaştığının habercisidir.

8. Jötunn

8. Jötunn

İskandinav mitolojisinde devler ve trollere verilen addır. İnsanüstü yeteneklere sahip bu devler tanrılarla evlenmelerine rağmen Aesir ve Vanir'e karşı ırklardır. Jötunnlar beş gruba ayrılır. Buz Devleri, Ayaz Devleri, Kaya Devleri, Dağ Devleri ve Ateş Devleri. Buz,Ayaz ve Kaya Devleri Jötunheimr'da yaşar. Ateş devleri ise Muspellheim'da yaşar. Dağ Devleri'nin yaşadığı Utgardr da Jötunheimr'da bulunur.

9. Kraken

9. Kraken

İskandinav mitolojisinde denizlerin korkulu rüyası Kraken devasa ve kafadan bacaklı olarak tasvir edilen Kraken'in 13-15 metre boyundaki dev kalamarlardan geldiğini öne sürülür. Popüler kültürde Karayip Korsanları filminde karşımıza çıkar.

Bunlar da ilgini çekebilir. :)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ahu miray akdeniz

Artık loki nin babası kratos , ghost of SPARTAAA