Irak Hükümeti: Türk Askerleri Hemen Geri Çekilmeli

 > 
32PAYLAŞIM

Irak Hükümeti, Türkiye'nin Musul yakınlarındaki Başika bölgesine sevk ettiği askerleri çekmesini istedi.

BBC Türkçe'deki habere göre Başbakan Haydar el Abadi'nin makamından yapılan açıklamada, Türkiye'nin bu adımla "Irak'ın egemenliğini ciddi bir şekilde ihlal ettiği" belirtildi.

Açıklamada, 'Türkiye'nin iyi komşuluk ilişkilerine saygı göstererek derhal Irak topraklarından çekilmesi" istendi.

Anadolu Ajansı, "Peşmerge güçlerinin eğitimi amacıyla 2,5 yıldır Musul'da bulunan Türk birliğinde yapılacak görev değişimi için 150 askerin, 20 civarında tank eşliğinde Başika bölgesine gönderildiğini" duyurmuştu.

Musul'daki Türk Birliğinde Görev Değişimi - onedio.com
Musul'daki Türk Birliğinde Görev Değişimi - onedio.com

ABD'li yetkililer, intikal konusunda bilgileri olduğunu ancak bunun ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyon güçlerinin faaliyetlerinin bir parçası olmadığını belirtti.

Irak Başbakanı Haydar el Abadi

Reuters haber ajansı, bir Türk güvenlik yetkilisinin ajansa, "Bu askerlerin daha önceden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKYB) bulunduklarını ve Musul'a zırhlı araçlar eşliğinde karayoluyla gittiklerini" söylediğini duyurdu.

İsmi açıklanmayan yetkili, "Türk askelerinin iki, üç yıldır burada bulunduklarını, halihazırda eğitimin sürdüğünü, intikalin de eğitimle ilgili olduğunu" belirtti.

Bir milyon nüfuslu Musul geçen yıldan bu yana Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) elinde.

Kentin düşmesi IŞİD'in yükselişi açısından önemli bir dönüm noktası olmuştu. Irak hükümetin kenti geri alma çabaları sonuçsuz kalmıştı.

Bu hafta İngiltere savaş uçakları hükümete verdiği onayın ardından Suriye'deki IŞİD hedeflerine ilk kez saldırı düzenlemişti.

Almanya parlamentosu da ülkede IŞİD'e karşı mücadele veren koalisyon güçlerine destek verilmesine ilişkin tezkereyi onaylamıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir