Görüş Bildir
Haberler
İnsanları Televizyon Başında Hüngür Hüngür Ağlatan Pembe Dizi Türü Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

etiket İnsanları Televizyon Başında Hüngür Hüngür Ağlatan Pembe Dizi Türü Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Almila
27.10.2020 - 17:00

Ciğer delen bu dizileri izlerken ağlamamak imkansız... 😭

İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Isaura: Slave Girl, Brezilya, 1976

1. Isaura: Slave Girl, Brezilya, 1976

Dizi Bernardo Guimarães'in romanından uyarlandı. Roman 1875 yılında yayımlanmasına rağmen diziye dönüştürülmesi için 100 yıl beklemesi gerekti. Soap Opera dönemini başlatan ilk dizilerden biridir.

Dizi terk edilmiş ve çok eski olan bir çiftlikte çekilmiştir. Çiftlikte elektrik ve su tesisatının yanı sıra banyo ve tuvalet bile yoktur. Aktör ve aktrisler üstlerini ekip otobüslerinde değiştiriyorlardı. Leoncio karakterini canlandıran aktör Rubens de Falco aralarında ünlü olan tek aktördür. İş arkadaşlarını gördükten sonra o kadar şaşırmış ki projenin başarılı olacağına dair inancı kalmamıştır.

2004 yılında Brezilya'da dizinin yeni versiyonu çekilmiştir ve orjinal dizideki oyuncuların bazıları da kadroda yer almışlardır fakat aynı rollerde değil. Örnek olarak Rubens de Falco, Leoncio'nun babasını canlandırmıştır.

Dizinin ilginç özelliklerinden biri de kötü karakter Leoncio'nun iyi karakter Alvaro'dan çok daha popüler olması fakat Portekiz'de insanlar kötü karakter Leoncio'dan o kadar nefret etmişlerdir ki, oyuncu Portekiz'e geldiğinde aleyhinde gösteriler yapılmıştır.

2. The Rich Cry Too, Meksika, 1979

2. The Rich Cry Too, Meksika, 1979

Ana karakter Beto'yu oynayan aktör Guillermo Capetillo, Veronica Castro'dan 6 yaş daha küçüktü. Bu yüzden Wild Rose'da sevgili olmalarına şaşırmamak gerek.

3. Simply María, Meksika, 1989

3. Simply María, Meksika, 1989

Simply Maria'nın konusu fakir bir terzi olan Maria'nın başarılı bir iş kadını oluşunu anlatıyor. Bu Peru pembe dizisinin 5 farklı versiyonu daha vardır fakat en çok bilineni budur.

Dizi Meksika'da feminist duruş için önemli bir değere sahiptir ve kadının herhangi bir erkeğe ihtiyaç duymadan tek başına bile bir yerlere gelebildiğini göstermiştir. Kandırılmış ve terk edilmiş olsalar bile üzülmenin bir anlamı olmadığını, bekar bir anne olmanın utanılacak bir şey olmadığını herkese göstermiştir ve güzel bir örnek olmuştur.

Dizi Victoria Ruffo'yu o kadar ünlü yapmıştır ki dizinin yayınlanmasından 30 yıl sonra günümüzde bile hala popülerdir. Hayranları onun dizide genç bir oyuncu iken makyajla 40 yaşındaki bir kadını canlandırmasından sonra, şu an 40 yaşında olan oyuncunun dizideki karakterden daha genç göründüğünü düşünmektedirler.

4. Wild Rose, Meksika, 1987

4. Wild Rose, Meksika, 1987

Dizi, 35 yaşındaki oyuncu Veronica Castro'nun 18 yaşındaki bir kızı canlandırması yüzünden çok eleştirildi fakat karakter saf ve tatlı görünüyordu.

Başrol oyuncusunun rakip karakterini canlandıran Laura Zapata parlak bir başlangıç yapmıştı ve çok inandırıcı oynuyordu, bu nedenle en iyi rakip karakter ödülünü almaya layık görüldü. Ancak sonrasında oynadığı karakterin etkisinden asla çıkamadı ve kariyerinin geri kalanında sadece rakip ve düşman karakter rolleri teklif edildi.

Veronica'nın ikinci oğlunun babası olan kocasından ayrılma nedenlerinden biri de Felicia Mercado idi. Castro'nun hiç bahsetmemesine rağmen dizide birbirlerine rakip olan oyuncular gerçek hayatta da rakiplerdi ve birbirlerini sevmiyorlardı. Hatta bir keresinde oyuncular sette ciddi bir kavga etmişlerdi. Rosa'nın restaurant sahnesinde, Veronica kocasını Leonela ile birlikte bulur ve senaryoda ona sadece bağırması gerekirken vurmaya başlar hatta elbisesini bile yırtar. Senaryo dışında olmasına rağmen yönetmen bu sahneyi dizide kullanır.

Dizideki Rosa imajı yönetmenleri ve oyunculara başka dizilerde ilham olmuştur. Çoğu dizideki kadın karakter Rosa baz alınarak yazılmıştır.

5. Sand Women, Brezilya, 1993

5. Sand Women, Brezilya, 1993

Birbirlerine tamamen zıt olan ikiz kız kardeşler Ruth ve Rachel'in hikayesi başarılı aktris Gloria Pires sayesinde popüler olmuştur. Aktris Gloria iki tane prestijli ödüle layık görülmüştür. Sadece birbirlerine zıt ikiz kız kardeşleri canlandırdığı sahnelerin dışında bir de kız kardeşlerin birbiri gibi davrandıkları durumları da başarıyla oynadığını düşünürsek, Gloria dört farklı rolü tek başına üstlenmiştir. Gloria günümüzde bile hala Brezilyanın en ünlü aktrislerinden biridir. 

İlginç şeylerden biri de ana erkek karakteri canlandıran Guilherme Fontes izleyiciler tarafından asla ikinci başrol oyuncusu olarak sevilmedi. Tonho da Lua'yı canlandıran Marcos Frota oyunculuk kariyerini asla hayatında en önemli yere koymamıştır. Oyuncu olmadan önce ise bir sirkte şovmenlik yapmaktaydı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. The Next Victim, Brezilya, 1995

6. The Next Victim, Brezilya, 1995

Bu dizi diğerlerine göre epey farklı, gerilim/dedektif türünde bir dizi olan The Next Victim en sonunda bile gizemli olayların cevabını vermiyordu. Dizinin açılış jeneriğinde bazı karakterlerin yüzleri özel efektlerle değiştirilmekteydi. Açılış jeneriğinde bazı karakterlerin yüzlerine hedef efekti ekleniyordu ve silah sesiyle birlikte bitiyordu. Jenerikte son gösterilen kişi dizideki son kurbandı.

Senaryonun sızmasını önlemek için her oyuncunun senaryonun belli kısımlarına erişimi vardı. Son sahne bölüm yayınlanmadan sadece birkaç saat önce yayınlanıyordu.

Dizi diğer pek çok pembe dizinin değinmediği konulara değiniyordu. Aldatma ve farklı yaşlardaki insanların ilişkileri değil de homoseksüellik ve fuhuş gibi konuları barındırmaktaydı.

7. Manuela, Arjantin, 1991

7. Manuela, Arjantin, 1991

Aktris Grecia Colmenares bu dizi sayesinde dünya çapında büyük bir üne sahip oldu, kendisinin iki rolü birlikte oynadığı ilk diziydi.

Manuela şarkısını Julio Iglesias Arjantin'e adamıştır.

8. Santa Barbara, Amerika Birleşik Devletleri, 1984

8. Santa Barbara, Amerika Birleşik Devletleri, 1984

Santa Barbara'nın 2137 bölümle en uzun süre yayınlanan dizi olduğuna inanılıyordu ama Guding Light adında başka bir dizi 18262 bölümle açık ara liderdi.

Başlangıçta dizinin reytingleri düşüktü ve çoğu insan sıkıcı bulmaktaydı, sonrasında yazarlar senaryoya doğal felaketler, cinayetler ve kara mizah ekledi.

Dizide oyuncular arasında genç Leonardo DiCaprio da yer almaktaydı. DiCaprio, genç Mason Capwell'i canlandırdı.

Dizinin ana karakterlerinden C.C. Capwell, 200 bölümden fazla komada kaldı.

Dizideki bazı oyuncular farklı rollerle diziye geri döndüler. 

C.C. Capwell rolünü 6'dan fazla aktör oynadı fakat izleyiciler en çok Jed Allan'ı beğendiler.

9. You or No One, Meksika, 1985

9. You or No One, Meksika, 1985

Meksikalı bir dergiye göre Lucia Mendez 1970 yılının en güzel yüzüydü. Kazandığı imaj sayesinde dünya sinemasının yolları ona açılmıştı. 

Aşk üçgeninin bir parçası ve ana kötü karakteri oynayan ve ana karakter tarafından sevilmeyen oyuncu gerçek hayatta çok daha şanslıydı. Dizide Raquel Antonio'yla evlendi fakat gerçek hayatta Max'ı canlandıran Salvador Pineda'yla romantik bir ilişkisi oldu.

Aktris Lucia Mendez dizi için söylediği şarkılardan sonra Solo Una Mujer albümünü çıkardı ve Amerika Grammy ödüllerine aday gösterildi.

Lucia 1984 yılında Hollywood Balmumu Müzesinde yer alan ilk Güney Amerikalı kadın oldu.

10. My Second Mother, Meksika, 1989

10. My Second Mother, Meksika, 1989

My Second Mother'ı diğer pembe dizilerden ayıran en büyük özelliği anne ve kızı arasında ilişkinin daha önemli olmasıydı.

Maria Sorte yapımcıların isteği üzerine saç stilini değiştirmek ve boyamak zorunda kaldı. Saçını kısa kestirip siyaha boyattı. 

Dizi, TVyNOVELAS'da 9 ödülden 6'sını alarak büyük bir başarı elde etti. Meksika'da TVyNOVELAS'da ödül almak Amerika'daki Emmy ödüllerine eş değerdir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
12
5
5
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
elisgul33

La hiçbir zaman izlemediğimiz ve izlemeyeceğimiz diziler hakkında bilgi edinsek ne olucak? Ben de türk dizileri ile ilgili içerik sandım

Gürdoğan Hüseyin

lan bu dizileri ilk defa görüyor duyuyorum ben de Bizim Türk Dizilerinden bahsediyorsunuz zannettim .