Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanın Çenesi Yoran Miktardaki Servetleriyle Çin'in En Zengin 20 İnsanı

37PAYLAŞIM

1. Wang Chuanfu

Çin merkezli elektrikli otomotiv devi, BYD'nin kurucusu olan Wang Chuanfu'nun serveti 4.7 milyar dolar.

2. Yang Huiyan

Babası, emlak ve inşaat sektöründe tanınan bir isin olan Yang Guoqiang'ın ölümüyle; henüz 26 yaşındayken, 'Çin'in en zengin kadını' ünvanını alan Yang Huiyan'ın serveti ise 4.9 milyar dolar.

3. William Ding

Dünya çapında tanınan NetEase'in kurucusu ve sahibi olan William Ding'in serveti; şirketine ait hisselerin NASDAQ'da işlem görmesi sonrasında iyice artmış görünüyor.  Lafı uzatmayalım, William Ding, 5 milyar dolarlık servetiyle listemize 18. sıradan girmeyi başardı.

4. Zhang Zhidong

Servetinin kaynağı,  Çin'in en büyük sosyal ağlarından biri olan Tencent'de sahip olduğu hisseler. Servetinin büyüklüğü ise 5.2 milyar dolar.

5. Lu Guanqiu

Çocukluğu sefalet içinde geçen Lu Guanqiu'nun kaderi, Çin'in yaşadığı kültürel ve ekonomik devrim sayesinde değişir. Önceleri, sadece otomotiv yedek parça işiyle ilgilenen,  Lu Guangiu'nun sahibi olduğu  Wanxiang Group; artık güneş enerjisi üretimi ve inşaat gibi pek çok farklı alanda da faaliyet gösteriyor. Lu Guanqiu'nun serveti ise 5.4 milyar dolar.

6. Hui Wing Mau

1950 yılında dünyaya gelen Hui Wing Mau'nun babası, yerel bir hekimmiş. Çocukluğu zorluklar içinde geçen Mau'nun yüzünü, tekstil sektörü güldürmüş. Bugünlerde, iddialı projelerle inşaat sektöründe de boy gösteren Mau'nun serveti ise 5.5 milyar dolar.

7. Wei Jianjun

Çin'in en büyük SUV üreticisi olarak bilinen, 'Great Wall Motors' adlı şirketin sahibi Jianjun, sahip olduğu 6 milyar dolarlık servetle, listemizde 13. sırada. Şirket bugünlerde Rusya'da da faaliyet göstermeye hazırlanıyor.

8. Chan Laiwa

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren 'Fu Wah International Group of Beijing'in sahibi, Chan Laiwa'ın, servetinin büyüklüğü 6.1 milyar dolar.

9. Wang Jing

Yakın zamanda elden çıkardığı,  'Beijing Xinwei Telecom Technology' adlı şirketin, Jing listemize girmesinde önemli payı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Jing, maden ve inşaat sektöründe de önemli yatırımları olan bir isim. Servetinin büyüklüğü ise 6.4 milyar dolar.

10. Liu Yongxing

Kardeşleriyle birlikte çalışarak, sahip olduğu şirketi, kısa bir zaman zarfında, 18.000 kişinin çalıştığı bir sanayi devine dönüştüren Liu Yongxing'un serveti 6.5 milyar dolar.

11. Liu Qiangdong

Bir online alışveriş sitesi olan 'JD.com'un sahibi, Liu Qiangdong, listemize girmeyi geçtiğimiz yıl yaptığı büyük atılıma borçlu. Hisseleri NASDAQ'da işlem görmeye başladıktan sonra, yapılan bir değerlendirme, Qiangdong'un servetinin büyüklüğünün 7.1 milyar dolara ulaştığını ortaya koyuyor.

12. He Xiangjian

Çin'in en büyük, beyaz eşya üreticilerinden olan 'Midea Group'un sahibi, He Xiangjian'ın serveti; 7.5 milyar dolar.

13. Lei Jun

Çin'in 'Steve Jobs'u olarak tanınan Lei Jun'un serveti ise 9.1 milyar dolar.

14. Wang Wenyin

Ülke sanayi devrimini yaşarken, sahip olduğu bakır ürünleri ve kablo üreten imalathanelerle, kendine büyümek ve zenginleşmek için bir fırsat yaratmayı başaran, Wang Wenyin; 10 milyar dolarlık servetiyle listemizde 6. sırada.

15. Zong Qinghou

Sahip olduğu 11 milyar dolarlık serveti, çay ve su satmaya borçlu olan Zong Qinghou; bugün Çin'in en zengin 5. insanı.

16. Li Hejun

'Güneş Enerjisi' denilince Çin'de akla ilk gelen isimlerden olan Li Hejun'un servetinin büyüklüğü, 13 milyar dolar.

17. Ma Huateng

Tencent'in kaderini değiştiren adama olarak bilinen Ma Huateng'in serveti ise 14.4 milyar dolar.

18. Robin Li

Çin'in 'Google'ı olarak kabul edilen Baidu'nun kurucusu ve sahibi olan Robin Li; sahip olduğu 14.7 milyar olarlık servetle, Çin'in en zengin ikinci insanı.

19. Jack Ma

'Alibaba' dersek, sanırım neden bahsettiğimizi hemen anlarsınız. Jack Ma aynı zamanda, 19.5 milyar dolarlık servetiyle de, 'Çin'in en zengin insanı' ünvanının sahibi.

Bonus: Li Jinyuan

Bonus: Li Jinyuan
Bonus: Li Jinyuan

Şirketlerinde çalışan 6 bin 400 elamanını, Paris'e tatile götürerek, tüm dünyanın ilgisini çeken, Çinli milyarder Li Jinyuan; bu listeye giremedi. Varın gerisini siz düşünün.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1234

sonra 2 pamuğa gidersin

selimkazak

Bonusu beğendim tebrik ederim editörü

baris-karabagli-spencer

Sonuncu iyiymiş

Görüş Bildir