Görüş Bildir
Haberler
İlkokul Çocuklarına Skandal Kitap

İlkokul Çocuklarına Skandal Kitap

FreiGeist
12.03.2015 - 10:02 Son Güncelleme: 12.03.2015 - 14:11
İçeriğin Devamı Aşağıda

İstanbul Esenler'de 'Bir Kitap Bir Dünya Projesi' kapsamında ilköğretim 4'üncü sınıf öğrencilerine 'Çiçek Bahçesi' isimli bir kitap dağıtıldı. 'İyi aslan tarafından huzur içerisinde yönetilen orman ülkesinde darbe yapmak isteyen sırtlanların” anlatıldığı çocuk kitabında “Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar” deniliyor. Kitabın içeriğine büyük tepki geldi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı kitabın içerdiği uygunsuz ifadeler nedeniyle toplatılması talimatını verdi.  Ayrıca, kitaba uygunluk veren komisyon hakkında da inceleme başlatıldı. Kitabı “Cüneyd Suavi” takma adıyla Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Şükrü Şumnu 'Böyle çocuk hikayelerinde abartı olur” dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı Basın Merkezi'nden alınan bilgiye göre, 'Bir Kitap, Bir Dünya Projesi'ne Esenler Kaymakamlığının 9 Ocak 2015'teki onayıyla başlandı. Proje ortaklarının ise Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenler Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve sivil toplum örgütü ESENİMDER olduğu belirtildi.

Çocuklara dağıtılan kitaptan bir kesit...

Çocuklara dağıtılan kitaptan bir kesit...

'İyi aslan tarafından huzur içerisinde yönetilen orman ülkesinde darbe yapmak isteyen sırtlanların' anlatıldığı kitapta, çalışan kadınlara yönelik aşağılayıcı göndermelerde bulunuluyor. 'Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar' deniliyor.

Skandal kitap Sözcü Muhabiri Ali Ekber Ertürk'ün haberi ile gündeme gelmişti.

Kitapta sanatçılara yönelik de ağır ifadeler yer alıyor.

Kitabı, 'Cüneyd Suavi' takma adıyla yazan Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Şükrü Şumnu, yaptığı açıklamada, 'kitabı çocuklara yönelik yazdım. Tıpkı Aslan Kral'daki gibi bir çocuk çizgi hikayesi. Oradaki hikaye hayvanlar aleminde geçiyor. Böyle çocuk hikayelerinde abartı olur' dedi.

Kitapta uygunsuz ifadelerin yer aldığına ilişkin iddialar üzerine inceleme başlatıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kitabın içerdiği uygunsuz ifadeler nedeniyle toplatılması talimatını verdi. Ayrıca, kitaba uygunluk veren komisyon hakkında da inceleme başlatıldı.

Kaynak: DHA ve Sözcü

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
8
5
4
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
vayarkadas

afedersiniz ama orospu çocukları demekten alamıyorum kendimi

Seytantuylu

bastıra bastıra diyebilirsin bence. OROSPU ÇOCUĞU çünkü bunlar.

Deli Cevat

Neden şaşırdınız :) Dindarların çoğu böyle görüyor olayları. Lütfen yeniymiş gibi davranmayın...

carnation

Aynen..Dindar nedir yobaz nedir bir ayrımak lazım. Çünkü bu iki kelime kavram kargaşasına sürüklüyor anlamlarını bilmeyenleri..

Yobazların amaçladığı eğitim sistemi ile kadın dişi hayvan olarak gösteriliyor ve erkekle eşit olması hazmedilemiyor. Nerede benim ilkokul,ortaokul,lise öğre... Devamını Gör

Maverick

İrem hanım okullar çok karışmış durumda.. Öğretmenlerimizin hali harap durumda. oğlumun öğretmeni elinden geldiğince özgür eğitim politiası uyguluyor ve dedi... Devamını Gör