Görüş Bildir
Haberler
İki Tane Kalmış: 120 Bin Şiddet Mağduru Kadını Korumak İçin 30 Elektronik Kelepçe!

İki Tane Kalmış: 120 Bin Şiddet Mağduru Kadını Korumak İçin 30 Elektronik Kelepçe!

Batuhan
09.10.2017 - 12:01 Son Güncelleme: 09.10.2017 - 17:15

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’da, 2 yıldır kadına şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe takılıyor. Yılda 120 bin kadın “erkek şiddeti”ne maruz kalırken, bu suçu işleyenler için sadece 30 e-kelepçe tahsis edildiği ortaya çıktı. 28’i halen kullanılıyor. Şu an elde sadece 2 e-kelepçe var.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Habertürk'te yer alan habere göre, Türkiye’de bir yılda yaklaşık 120 bin kadın erkek şiddetine maruz kalıyor. İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında 2015’te imzalanan protokol kapsamında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla Ankara ve İzmir’de elektronik kelepçe uygulamasına başlandı.

Uygulama yapılan kent sayısı iki yılda 6'ya çıktı

Uygulama yapılan kent sayısı iki yılda 6'ya çıktı

İki yıl içinde yapılan çalışmalar sonunda elektronik kelepçe uygulaması yapılan kent sayısı 6’ya çıkartıldı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Antalya’da kadına yönelik şiddet uygulayanlara mahkeme kararıyla elektronik kelepçe takılıyor.

30 kişiye takılıyor

30 kişiye takılıyor

Ancak, üç bakanlık arasında yapılan protokolle takılmaya başlanan elektronik kelepçeler için belli sayıda kontenjan ayrıldığı ortaya çıktı. Adalet Bakanlığı’nın, kadına yönelik koruyucu yöntemlerden olan elektronik kelepçenin yılda 30 kişiye takılmasına onay verdiği öğrenildi. İstanbul ve Bursa’da şu ana kadar kimseye e-kelepçe takılmadığı belirtildi.

2 yılda 60 kişiye takıldı

2 yılda 60 kişiye takıldı

Elektronik kelepçe uygulamasıyla şu anda 4 ilde 28 kişi takip altında tutuluyor. 6 aylık takip süreleri dolduğu zaman kelepçeler çıkarılarak, başka vakalardaki şüphelilere mahkeme kararıyla takılıyor. 2 yıllık zaman zarfında 6 ilde şiddet uygulayan 60 kişiye elektronik kelepçe takıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şiddet mağduru 120 bin kadından 70 bini sadece yakın ve uzak koruma olarak tabir edilen yöntemlerle korunuyor

Şiddet mağduru 120 bin kadından 70 bini sadece yakın ve uzak koruma olarak tabir edilen yöntemlerle korunuyor

2018 yılında uygulamanın yaygınlaştırılması için Adalet Bakanlığı’na daha fazla kelepçe tahsisi için başvuruda bulunulacağı bildirildi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınan diğer koruma yöntemleri arasında kimlik değiştirme, kadın sığınma evleri, evden uzaklaştırma, yakın ve uzak koruma tahsisi önlemleri de bulunuyor. Şiddet mağduru 120 bin kadından 70 bininin sadece yakın ve uzak koruma olarak tabir edilen yöntemlerle korunduğu, 300’ünün kimliğini değiştirdiği ve diğerlerinin ise kadın sığınma evlerinde kaldığı ifade edildi.

3 bin kişi takipte

3 bin kişi takipte

2005 yılında başlayan denetimli serbestlik uygulamasıyla kullanılmaya başlanan elektronik kelepçe bugüne kadar farklı farklı suçlardan yargılanan 25 bin kişiye takıldı. Son bir yıldır özellikle FETÖ davalarında yargılananlara takılan elektronik kelepçe ile şu an yaklaşık 3 bin kişi takip ediliyor. Bunlardan 380’i FETÖ sanıkları.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
190
36
25
10
8
7
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
layd hamdiye

her şeyin başı eğitim, ilk okuldan başlayıp üniversite bitene kadar şiddetin ne olduğunu anlatacaksın...anlamıyorsa hasta demektir tedavi edeceksin. ve böyle... Devamını Gör

psikofilog

Abi çok takmışlar ya.Şok oldum yani... Lan bu kadar kadın-kız tecavüze tacize uğruyor,tuttuğunuz korumalar bile işe yaramıyor adam gelip hiç olmadık yerde sı... Devamını Gör

Ayna Efendi

itibarda tasarruf olmaz ama bunda oluyormuş