İdrar Renginiz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor Biliyor musunuz?

-

Vücudumuzdaki atıkların dışarı boşaltılması yollarından biri de idrardır. Böbreklerde temizlenen kandan artan atık maddeler önce mesaneye dolar, sonra da idrar yolları tarafından dışarı atılır. İşte bu noktada, idrarın içeriğindeki maddeler, rengine ve kokusuna etki ederek sağlığınız hakkında bazı önemli bilgiler veriyor olabilir! 

Sizler için The Sun'dan derledik, öte yandan şikayetleriniz doğrultusunda doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin!

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/579166...

Genel olarak idrar rengi açık saman tonlarında olmalıdır. Sağlıklı bir birey ve sağlıklı böbrekler bu şekilde anlaşılabilir.

Eğer tuvalete çıktığınızda gördüğünüz renk koyu sarı veya hafif turuncuya kaçıyorsa yeterince su içmiyorsunuz demektir.

İdrarınız açık renk ve şeffaf olmalı çünkü su içtiğiniz zaman böbrekleriniz daha çok çalışır ve vücuttaki görevlerini daha rahat yerine getirirler. 

Yani idrarınızda hafif koyulaşma fark ettiyseniz, bol bol su tüketmeniz gerekiyor.

Yeterince su içmemek size yorgun hissettirir, baş ağrısı ve baş dönmesi, hatta mide bulantısı yapabilir. Özellikle küçük çocuklarda ve yaşlılarda su içmenin önemi göz ardı edilmemelidir.

Vücudunuzun ihtiyacı olan su tüm organların sağlıklı çalışabilmesi için de gereklidir, bu yüzden günde 8 bardak kadar su tüketmeniz önerilir.

Yeterince su içmek cilt ve saç sağlığınız için de faydalıdır.

Eğer yeterince su içiyorsanız ve idrarınız hala koyu sarı/turuncu ise, doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor çünkü bu böbrek veya karaciğer sorunlarına işaret edebilir.

Yeşile çalan bir renkte idrar yapıyorsanız, bu aslında beslenmenizin gayet sağlıklı olduğunu gösterebilir çünkü bol yeşil sebze tüketmek çişinizi yeşertebilir.

Yapay gıda boyaları da yeşil idrarın bir nedeni olabilir. 

Bir başka olasılık da sizde f__amilyal hipokalsiürik hiperkalsemili adı verilen genetik bir bozukluk olmasıdır. Bu durum kandaki kalsiyum seviyesinin normalden çok daha yüksek olmasına sebep olur. Bu da idrarı yeşil veya mavimsi hale getirebilir.

İdrar yolları enfeksiyonları da idrara yeşil renk verebildiği için, özellikle ağrı ya da acı hissediyorsanız hemen doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

Aynı zamanda ağrıya sebep olan idrar yolları enfeksiyonları, idrara yeşil ya da kırmızı renk verebilir. Sık tuvalete gitme isteği, tuvalet yaparken yanma hissi de belirtiler arasındadır.

Kırmızı idrar gördüğünüzde hemen panik yapmanıza da gerek yok çünkü, tıpkı yeşil besinler gibi kırmızı yiyecekler de idrarı boyayabilir. Kırmızı meyveler, pancar, kırmızı gıda boyası vb gibi...

Kullandığınız bazı ilaçlar da kırmızı ya da pembemsi idrar çıkmasına yol açtığı için, önce doktorunuza bunun ilaçlardan mı kaynaklanıyor olduğunu sorabilirsiniz.

İdrar yolları enfeksiyonu da burada bir etken olabilir çünkü idrar yollarındaki küçük kanamalar çişe karışıp, kırmızı/pembe renk verebilir.

İdrar yolları enfeksiyonları şakaya gelmez, doktorunuzla düzenli kontrollerinizi yapmayı ihmal etmeyin!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir