İBB'nin Arızalı Çıkan Metrobüsler İçin Dava Açtığı Şirket İflas Etti: '1 Dolar Bile Alamayız'

 > -

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında Hollanda’dan 65 milyon euro karşılığında aldığı ve şu anda sadece 7 tanesinin çalıştığı 50 otobüsün üreticine açtığı dava 23. kez ertelendi.  İBB’nin 'geç teslim, eksik ekipman ve arızalar' sonucu uğradığı zarar nedeniyle üretici APTS'ye 2011 yılında açtığı dava, yıllardır sonuçlanamadı. Hollandalı şirket ise bu süreçte iflasını açıkladı. İBB'nin CHP’li meclis üyesi Dr. Hakkı Sağlam, "Artık 1 dolar bile alamayız" dedi.

İBB üretici şirkete 16 milyon TL'lik tazminat davası açtı.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'ın haberine göre, İBB’ye bağlı İETT,  metrobüs hattında kullanılması için 2008 yılında Hollandalı APTS'den (Advanced Public Trasport Systems) aldığı Phileas marka otobüsler için 'geç teslim, eksik ekipman ve arızalar' sonucu uğradığı zarar nedeniyle 2011 yılında 16 milyon TL'lik tazminat davası açtı.  Ancak firma 24 Kasım 2014’te iflasını açıkladı.

Eksik adres nedeniyle dava tekrar ertelendi.

APTS'nin aldığı iflas kararı tazminat davasının görüldüğü İstanbul 16. Asliye Ticaret Mahkemesi’ndeki dosyaya 7 Aralık 2015’te ulaştı. 7 yıl sonra yapılan davanın 22. duruşmasında, İETT ek bilirkişi raporu talep etti. Mahkeme, şirketin adresindeki eksiklik nedeniyle gerekli tebliğin yapılamadığını belirterek doğru adresin eksiksiz bildirilmesini istedi. Ara kararda uluslararası prosedüre uygun olarak gönderilmesine karar verilerek duruşma oy birliğiyle neredeyse bir yıl sonrasına, 7 Mart 2019’a ertelendi.

Alınan 50 otobüsten sadece 7 tanesi çalışır durumda.

Habere göre, İETT, uzmanların "rampa bile çıkamaz" diye uyardığı Phileas marka 50 otobüs tanesi 1 milyon 307 bin 950 euro olmak üzere APTS adlı firmadan 65 milyon 397 bin 500 euro (şu anki kurla yaklaşık 345 milyon TL) karşılığında alındı. 

CHP’li meclis üyesi Hakkı Sağlam, alınan 50 otobüsün 1’inin yandığını, 42’sinin çalışmadığını, şu an ise sadece 7’sinin kullanıldığını belirtti.

Otobüslerden bir tanesi 3 yıl önce Şinireevler'de yanarak kullanılmaz hale gelmişti.

"Teslim sonrası dava açılsaydı 15 milyon dolar alınacaktı"

2011 yılında açılan ve adres eksikliği nedeniyle dava hakkında konuşan İBB'nin CHP’li meclis üyesi Dr. Hakkı Sağlam 1 dolarlık bile tazminat alınamayacağını söyleyerek şöyle devam etti:

"Şayet İETT bu kamu zararını araçların tesliminin hemen sonrasında 2009’da talep etseydi, o günkü kurla 15 milyon dolar para alacaktı. Eğer İETT davayı açtığı 2011’de bu işi yapabilseydi, 12 milyon dolar alacaktı. Eğer İETT ilk bilirkişi raporu verildiğinde 2013’te sonuçlandırsaydı, 9.5 milyon dolar alacaktı. Eğer İETT son duruşmada sonuçlandırsaydı 3.9 milyon dolar alacaktı. Şimdi 1 dolar bile alamayacak çünkü ortada firma kalmadı. Şirket iflas etti."

'Eğer Türkiye’den almış olsaydık 260 tane alırdık. Ama Topbaş bunları tercih etti'

Yapılan zararın halkın sırtına yüklendiğini ve otobüslerin alınmasında eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın ısrarcı olduğunu söyleyen Sağlam, şunları aktardı:

"İETT bu zararı da halkın sırtına yüklemiş oluyor. O günden bugüne İETT 4 genel müdür değiştirdi. O otobüsleri alan Sayın Topbaş görevden uzaklaştırıldı ama İstanbul halkının sırtına kalan 65 milyon Avro ve parçalardan dolayı da 15 milyon ilave zarar oldu. 65 milyon Avro’ya aldığımız otobüsleri kullanmıyoruz. Eğer Türkiye’den otobüs almış olsaydık tanesi 250 bin Avro’dan 260 tane alırdık. Ama Topbaş bunları tercih ettı. O zamanlar arada iktidar partisinin aracıları vardı. 65 milyon Avro, 2008, 2009 yılında metro yatırımı yapılsaydı, şu an 10 km daha fazla metromuz vardı."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir